Wybory parlamentarne 2019. Ukraińskie media: do parlamentu wchodzą "przyjaciele Putina"

Ukraińskie media piszą o wyborach parlamentarnych w Polsce. "W polskich wyborach wygrywa PiS, do parlamentu wchodzą także przyjaciele Putina" - podaje portal Europejska Prawda. "Sensacją" nazywa wynik "ultraprawicowych populistów" z Konfederacji.
Zobacz wideo

"Jeśli oficjalne wyniki wyborów potwierdzą wyniki sondaży exit poll, PiS znów będzie miało jednopartyjną większość w Sejmie i samodzielnie utworzy rząd" - pisze państwowa agencja Ukrinform.

Portal Europejska Prawda zwraca uwagę na wynik uzyskany przez Konfederajcę. Ugrupowanie to - według wyników z 91,92 proc. komisji wyborczych - uzyskało 6.76 proc. głosów, co oznacza, że wejdzie do Sejmu. "W polskich wyborach wygrywa PiS, do parlamentu wchodzą także przyjaciele Putina" - pisza Ukraińcy.

Programy socjalne najważniejszym argumentem PiS

Ukraińska sekcja Radia Swoboda stwierdziła, że pomimo krytyki ze strony organizacji międzynarodowych,  Prawo i Sprawiedliwość cieszy się wysokim i stabilnym poparciem. "Tej sile politycznej, która zgromadziła w swych rękach pełnię władzy, zarzuca się ograniczanie swobody słowa i niezawisłości sądów. Dla wyborców tej partii najważniejszym argumentem przemawiającym na jej korzyść jest szereg programów socjalnych, które władze wprowadziły w ostatnich latach. Największym z nich jest program 500+" - pisze.

Ukraińskie media podkreślają rekordowo wysoką frekwencję w Polsce, która wyniosła 61 procent.

Według danych PKW z 91 procent obwodowych komisji wyborczych PiS uzyskał 44,57 proc., KO - 26,65 proc., Lewica - 12,27 proc., PSL-KP - 8,63 proc., a Konfederacja - 6,76 proc.

Więcej o: