Wybory parlamentarne 2019. Sondaż dla "Rz": PiS z ponad 40 proc. poparciem, KO i Lewica walczą

Jak wynika z najnowszego i ostatniego już przedwyborczego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej", poparcie dla startujących w wyborach partii utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie. Na Prawo i Sprawiedliwość głosowałby ponad 41 procent badanych, a na Koalicję Obywatelską - 22 procent.
Zobacz wideo

Najnowszy sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" nie przyniósł większych zmian. Zdecydowanym faworytem wyborów parlamentarnych jest PiS, a jego wynik jest niemal dwukrotnie lepszy niż KO

Według sondażu w Sejmie znalazłyby się cztery partie: PiS z 41,7-procentowym wynikiem, KO – 22 procent, Lewica – 13,4 procent, i Koalicja Polska (Kukiz'15-PSL) – 6 procent. Progu wyborczego nie przekroczyłaby Konfederacja z wynikiem 4,3 procent.

Wybory parlamentarne 2019. Rekord frekwencji?

50,9 procent badanych zadeklarowało, że zdecydowanie zamierza wziąć udział w wyborach, a 7,1 procent "raczej weźmie udział". Daje to łącznie 58-procentową potencjalną frekwencję.

- Im bliżej wyborów, tym szybciej rośnie odsetek osób, które deklarują, że chcą głosować. Prawdopodobnie oznacza to, że będziemy mieć rekord frekwencyjny– powiedział "Rzeczpospolitej" Marcin Duma, szef IBRiS.

Badanie zostało przeprowadzone 8 i 9 października na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Wybory parlamentarne odbędą się w najbliższą niedzielę, 13 października.