Komisja Europejska składa pozew przeciwko Polsce. Chodzi o system dyscyplinowania sędziów

Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła, że złożyła pozew przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Dotyczy on systemu dyscyplinowania sędziów.

Nieoficjalnie o złożeniu pozwu przeciwko Polsce informowało w środę Polskie Radio. Dziś informacje te potwierdziły się - Komisja Europejska poinformowała, że złożyła taki pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Dotyczy on nowego systemu dyscyplinowania sędziów. 

KE złożyła pozew przeciwko Polsce. "Naruszona jest niezależność sędziowska"

Jak stwierdziła Komisja Europejska w oficjalnym komunikacie:

nowy system dyscyplinowania sędziów nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która składa się wyłącznie z sędziów wybieranych przez Krajową Radę Sądownictwa, która sama w sobie jest mianowana w sposób polityczny przez Sejm.

Wśród zarzutów wymieniono również m.in. fakt, że nowy system nie gwarantuje, że postępowanie dyscyplinarne będzie rozpatrywane w określonym czasie, a zamiast tego pozwala ministrowi sprawiedliwości na zawieszenie go za pośrednictwem mianowanych przez niego rzeczników dyscyplinarnych. 

"Podsumowując, sędziowie nie są chronieni przez polityczną kontrolą, a więc naruszona jest niezależność sędziowska" - twierdzi Komisja Europejska.

KE chce rozpatrzenia pozwu w trybie przyspieszonym

Pozew miał zostać przygotowany przez Fransa Timmermansa. Komisja Europejska zawnioskowała do Trybunału o rozpatrzenie skargi w trybie przyspieszonym, czyli w ciągu kilku, a nie zwyczajowo kilkunastu miesięcy.

"Oddaliśmy sprawę Polski do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, aby ochronić polskich sędziów przed kontrolą polityczną" - poinformowała Komisja Europejska na Twitterze.

Polska odrzuciła zarzuty KE ws. systemy dyscyplinowania sędziów

Pozew przeciwko Polsce złożony przez Komisję Europejską do unijnego Trybunału Sprawiedliwości kończy postępowanie, które Komisja prowadziła od początku kwietnia. Wszelkie zastrzeżenia wobec systemu dyscyplinowania sędziów zostały odrzucone przez polski rząd 17 września. Zapewnił także o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Więcej o: