Radosław Sikorski szefem delegacji PE ds. rozmów z USA. "Największym wyzwaniem uniknięcie wojny handlowej"

Radosław Sikorski został wybrany na stanowisko przewodniczącego delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw kontaktów z USA. - Obiecuję wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie - zapewnia na Twitterze.
Zobacz wideo

Jak podaje WP.pl Radosław Sikorski został wybrany szefem delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji ze Stanami Zjednoczonymi w latach 2019-2024. Europoseł z Koalicji Europejskiej podczas środowego posiedzenia w Brukseli został wybrany poprzez aklamację.

Radosław Sikorski wybrany na szefa delegacji PE w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi

Radosław Sikorski na swoim oficjalnym koncie na Twitterze podziękował za zaufanie. - Obiecuję wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie - dodał były szef Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Podczas wystąpienia nowy przewodniczący podkreślał, że USA są kluczowym partnerem Unii Europejskiej. Polityk zapewniał również, że relacje pomiędzy Unią a USA mogą być jeszcze lepsze. - Obecnie największym wyzwaniem jest uniknięcie wojny handlowej z naszym amerykańskim partnerem, której konsekwencje mogą uderzyć w miliony obywateli po obydwu stronach Atlantyku, w tym w miliony Polaków - powiedział Radosław Sikorski.

Polityk, który ma doświadczenie w prowadzeniu resortów MON i MSZ Polski przyznał, że dyplomacja parlamentarna będzie różniła się od tej rządowej, w której ma największe doświadczenie, ale jest obecnie bardziej potrzebna. Radosław Sikorski zapowiedział, że podczas swojej kadencji, które potrwa do 2024 roku będzie chciał nawiązać relację z Polonią w Stanach Zjednoczonych, by przybliżyć im koncepcje działania Unii Europejskiej.

Radosław Sikorski pracował jako politolog, dziennikarz oraz polityk. Ukończył studia na Pembroke College Uniwersytetu w Oksfordzie oraz wstąpił do elitarnego Klubu Bullingdona, a w 2015 roku został starszym wykładowcą na Harvardzie. Od 2005 do 2007 roku był ministrem obrony narodowej, w latach 2007-2014 także ministrem spraw zagranicznych. W 2019 roku otrzymał mandat podła do Parlamentu Europejskiego IX kadencji o głosy wyborców walcząc z list Koalicji Europejskiej. Poza Radosławem Sikorskim w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego wysokie stanowiska otrzymali także: Magdalena Adamowicz z Platformy Obywatelskiej, która będzie odpowiedzialna za kontakty Unii z RPA, Ryszard Czarnecki z PiS będzie przewodniczył kontaktom Unii z Rosją, a Witold Waszczykowski (również PiS) jest przedstawicielem PE w rozmowach z Białorusią.

Więcej o: