Parlament Europejski zaniepokojony hejtem na sędziów i osoby LGBT+ w Polsce. Chce wyjaśnień

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego rozesłała w sprawie Polski trzy listy: do Zbigniewa Ziobry, do fińskiej prezydencji UE oraz do Komisji Europejskiej. Niepokoi ją stan praworządności w Polsce, w szczególności hejt wobec sędziów krytycznych wobec rządu oraz ataki na osoby LGBT+.
Zobacz wideo

Dwa pisma dotyczące sądownictwa zostały skierowane do Komisji Europejskiej i fińskiej prezydencji. Zbigniew Ziobro otrzymał natomiast list z prośbą o wyjaśnienia ws. lipcowych ataków na Marszu Równości w Białymstoku oraz "dzielącej i nienawistnej retoryki" wobec społeczności LGBT+ w Polsce.

PE zaniepokojony hejtem wobec sędziów w Polsce

W listach podpisanych przez szefa komisji, hiszpańskiego europosła Juana Fernando Lopeza Aguilara, znalazło się wezwanie do fińskiej prezydencji i Komisji Europejskiej do przedstawienia szczegółowych informacji dotyczących praworządności w Polsce.

Pojawiły się tam pytania dotyczące wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec tych sędziów, którzy składali do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne, a także dotyczące sędziów pokrzywdzonych przez tzw. aferę Piebiaka. "Według doniesień medialnych kampania nienawiści rozpoczęła się w polskim ministerstwie sprawiedliwości i przy domniemanej pomocy kilku sędziów tzw. dobrej zmiany, w tym sędziego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" - napisał Hiszpan, cytowany przez portal Prawo.pl.

Dzieląca i nienawistna retoryka wobec osób LGBT+

Aguilar napisał również bezpośrednio do Zbigniewa Ziobry i ministra ds. równego traktowania Adama Lipińskiego. Jak stwierdził, komisja wolności obywatelskich jest głęboko zaniepokojona "dzielącą i nienawistną retoryką" wobec społeczności LGBT+ w Polsce (cytat za TVN24.pl). Polskie władze zostały wezwane w piśmie do "zapewnienia przestrzegania zasady równego traktowania niezależnie od orientacji seksualnej" i zagwarantowania poszanowania wolności zgromadzeń.

Więcej o: