Jan Szyszko nie żyje. Co z kartą do głosowania? Komisja wyborcza podjęła decyzję

Karty do głosowania nie zostaną zmienione w związku ze śmiercią byłego ministra środowiska Jana Szyszki - poinformowała Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie. W lokalach wyborczych pojawi się informacja, że kandydat jest wykreślony, a oddane na niego głosy przejdą na całą listę.
Zobacz wideo

W środę prezydent Andrzej Duda przekazał informację, że Jan Szyszko nie żyje. Według nieoficjalnych doniesień przyczyną śmierci byłego ministra ochrony środowiska była zatorowość płucna. Przypomnijmy, że były minister środowiska kandydował z 4 miejsca w okręgu nr 20.

Głosy oddane na Jana Szyszkę przejdą na całą listę

Po południu Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie podjęła decyzję, że już wydrukowane karty do głosowania nie zostaną zmienione. Jak dowiedzieliśmy się w warszawskiej OKW, w komisjach wyborczych pojawią się obwieszczenia ze wzorem karty do głosowania, na której kandydat nr 4 - Jan Szyszko - będzie przekreślony. Na obwieszczeniu pojawi się też informacja, co stanie się z głosami w przypadku, gdy wyborca jednak zdecyduje się oddać głos na zmarłego kandydata. Głosy przejdą na całą listę - poinformowała OKW.

Jan Szyszko nie żyje

Prof. Jan Szyszko był leśnikiem i nauczycielem akademickim. W latach 1997-1999 pełnił funkcję ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Szefem resortu środowiska był również w latach 2005-2007 i 2015-2018. Zasiadał w Sejmie V, VI, VII i VIII kadencji.

W latach 60. ukończył Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2011 r. uzyskał tytuł profesora. Kierował m.in. Krajowym Zarządem Parków Narodowych (1993-1994). Był członkiem Komitetu Ekologii Polskiej Akademii Nauk, był pracownikiem naukowym SGGW, wykładał też na Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Był autorem wielu publikacji na temat ekologii.