Jan Szyszko nie żyje. Po południu ma zapaść decyzja w sprawie kart do głosowania

Po śmierci byłego ministra środowiska Jana Szyszki pojawia się pytanie dotyczące kształtu karty do głosowania w okręgu nr 20, z którego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości kandydował w tych wyborach do Sejmu. Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie ma w środę po południu podjąć decyzję w tej sprawie.
Zobacz wideo

Nie żyje były minister środowiska Jan Szyszko - poinformował na Twitterze Andrzej Duda. Jan Szyszko miał 75 lat. "Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem" - napisał prezydent.

Jan Szyszko nie żyje. Wybory parlamentarne 2019

W tegorocznych wyborach parlamentarnych Jan Szyszko kandydował do Sejmu z miejsca nr 4 w okręgu nr 20 (tzw. obwarzanek warszawski).

Kodeks wyborczy mówi, że "okręgowa komisja wyborcza skreśla z zarejestrowanej listy kandydatów nazwisko kandydata na posła, który zmarł, utracił prawo wybieralności lub złożył komisji oświadczenie na piśmie o wycofaniu zgody na kandydowanie".

Jednocześnie listę zgodnie z prawem można uzupełnić najpóźniej 15 dni przed wyborami parlamentarnymi (te wypadają w tym roku 13 października). To oznacza, że na "czwórce" nie pojawi się żaden nowy kandydat.

Na razie nie wiadomo, jak będą traktowane głosy oddane na miejsce nr 4.

Jeżeli po wydrukowaniu kart do głosowania okręgowa komisja wyborcza skreśli z listy kandydatów nazwisko kandydata (...), nazwisko tego kandydata pozostawia się na wydrukowanych kartach do głosowania. Informację o skreśleniu oraz o warunkach decydujących o ważności głosu oddanego na takiej karcie podaje się do publicznej wiadomości

- podaje Kodeks wyborczy.

W siedzibie Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie usłyszeliśmy, że śmierć prof. Jana Szyszki będzie tematem posiedzenia o godz. 16. Po tym posiedzeniu ma zostać wydany komunikat z informacją, czy nazwisko polityka pozostanie na liście i jak będzie traktowany oddany na niego głos.

Więcej o: