Nieoficjalnie: Komisja Europejska pozwała Polskę do TSUE. Za "dyscyplinarki" dla sędziów

Unijni komisarze zdecydowali o złożeniu pozwu przeciwko Polsce za system dyscyplinarny sędziów - wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia. To inicjatywa obecnego komisarza ds. praworządności, Fransa Timmermansa.
Zobacz wideo

Komisja Europejska zarzuca Polsce, że obecny system środków dyscyplinarnych podważa niezawisłość polskich sędziów. Oficjalna decyzja komisarzy ma zostać ogłoszona w czwartek 10 października.

Pozew przeciwko Polsce przygotował wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który jeszcze przez trzy tygodnie będzie sprawował tę funkcję. Od 1 listopada pracę ma rozpocząć nowa Komisja, a w niej Holender nadal będzie wiceszefem, ale ma zajmować się sprawami klimatu. 

"Dyscyplinarki" dla polskich sędziów decyzją KE trafią przed TSUE

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", Komisja Europejska chce dołączyć do skargi na Polskę wniosek, by unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu rozpatrzył ją w trybie przyspieszonym. Protestował przeciwko temu gabinet niemieckiego chadeka, komisarza ds. budżetu Günthera Oettingera. Chodziło o to, żeby nie ruszać z inicjatywą przed wyborami w Polsce.

W odpowiedzi jednak gabinet Oettingera usłyszał, że "KE nie patrzy, czy w jakimś kraju są wybory".

Polska znów przed TSUE

Niedługo zatem Unijny Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie, kto ma rację w tym sporze. Komisja uważa, że system tak zwanych dyscyplinarek narusza niezawisłość sędziowską i dlatego na początku kwietnia rozpoczęła postępowanie przeciwko Warszawie. Bruksela argumentowała, że system nie gwarantuje bezstronności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radą Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków. Polski rząd 17 września odrzucił wszystkie zastrzeżenia unijnych urzędników. Zapewniał także o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Więcej o:
Komentarze (94)
Nieoficjalnie: KE pozwała Polskę do TSUE w związku z tzw. dyscyplinarkami dla sędziów
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 32 razy 20

  Zero , Duuda , kaczor i reszta pisiej bandy mają kolejny sukces , gratuluję

 • krynolinka

  Oceniono 31 razy 17

  Przecież jest pięknie w pisowskim systemie sędziowskim. Pani Pawłowicz trzy razy z rzędu "wylosowano" tego samego sędziego. Dwa razy już zapadł wyrok na jej korzyść. Trwa właśnie trzecia rozprawa a w międzyczasie pani poseł zachwalała kandydaturę pana sędziego jako godną do uzyskania awansu..

 • robson15

  Oceniono 17 razy 11

  Bardzo dobrze że trafią przed TSUE. Trzeba będzie lat by naprawić to co zniszczył mgr Zero i jego giermek tow. Piotrowicz na rozkaz tow. Kurdupla z Nowogrodzkiej.
  Poza tym koniecznie trzeba iść 13.10 na wybory i głosować przeciw PIS-owi, by ta straszna sekta nie miała większości konstytucyjnej. Gdyby nie daj Boże tak się stało...to już koniec wolnego, demokratycznego państwa. Potrzebna jest pełna mobilizacja wszystkich, którym nie po drodze z PIS-em!

 • kuba161048

  Oceniono 18 razy 10

  I znowu sukces czyli prosto w mordę.

 • potulny

  Oceniono 13 razy 9

  francik,dobra robota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX