Sondaż: Większość Polaków chce religii w szkole. Ale jeszcze więcej woli, by to Kościół płacił

Jacek Gądek
Ponad połowa Polaków chce, aby religia nadal była nauczana w szkole. Jednak aż 66 proc. badanych uważa, że Kościół powinien płacić za lekcje bez względu na to, czy odbywałyby się w szkole czy w przykościelnych salkach. Tak wynika z sondażu Kantar dla Gazeta.pl, "Gazety Wyborczej" i radia TOK FM.

W naszym sondażu 30 proc. badanych mówi, że lekcje religii powinny "pozostać w szkole i być dalej opłacane przez państwo". 24 proc. jest zdania, że mają one "pozostać w szkole, ale być finansowane przez Kościół". Łącznie to zatem 54-procentowa większość chce, aby religia była w szkole. Niemniej w tej grupie spojrzenie na finansowanie lekcji jest już zupełnie różne: jedni chcą, by to budżet płacił, a inni że Kościół.

Natomiast 42 proc. Polaków jest zdania, że lekcje religii powinny "odbywać się poza szkołą i być finansowane przez Kościół"

Kobiety i mężczyźni odpowiadali niemal identycznie.

embed

Za skasowaniem finansowania religii z budżetu są częściej osoby starsze: w grupie 60+ to aż 51 proc. Za pozostawieniem stanu obecnego (płaci państwo) jest od 27 do 34 proc. osób z każdej grupy wiekowej.

Im wyższe wykształcenie, tym większy sceptycyzm wobec lekcji religii. Za ich finansowaniem przez państwo jest 36 proc. osób o wykształceniu podstawowym i zawodowym. Odsetek spada do 30 proc., gdy pytani są ludzie z maturą, a do 21 proc., gdy odpowiadają osoby z wyższym wykształceniem.

Wieś stoi za zachowaniem aktualnego modelu. 41 proc. mieszkańców wsi jest za lekcjami religii za pieniądze państwa, a 34 proc. za usunięciem tych lekcji ze szkoły. Im większe miasta, tym zwolenników obecnego modelu jest mniej - w metropoliach raptem 17 proc. Za usunięciem religii ze szkoły i skasowaniem publicznego finansowania jest aż 57 proc. mieszkańców największych miast.

Wyborcy PiS: religia w szkole i za pieniądze państwa

Ciekawa jest korelacja między stosunkiem do lekcji religii, a preferencjami partyjnymi.

I tak: wyborcy Prawa i Sprawiedliwości w 54 proc. chcą lekcji religii w szkole za pieniądze z budżetu państwa. Tylko 20 proc. jest za modelem "religia w szkole, ale za pieniądze Kościoła". A 22 proc. chciałoby - wbrew katolickiemu profilowi PiS - zupełnie wyrzucić religię ze szkoły tak, aby Kościół sam je finansował.

Wyborcy KO: szkoła bez religii

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej są zupełnie innego zdania. Chcą się pozbyć religii ze szkoły - tak mówi 64 proc. z nich. Raptem 26 proc. jest zdania, że lekcje mogą zostać w szkole, ale niech już płaci Kościół. Tylko 7 proc. wyborców KO chce zachowania obowiązującego dziś modelu.

Wyborcy lewicy: twarde "nie" dla religii w szkole

Jeszcze bardziej stanowczy są wyborcy komitetu wyborczego SLD. Lewicowi wyborcy w 81 proc. chcą skasować lekcje religii w szkole, a tylko 17 proc. dopuszcza ich pozostawienie, ale za cenę finansowania ich przez sam Kościół.

Co z PSL i Konfederacją?

Wyborcy PSL też skłaniają się ku rozwiązaniu "szkoła bez religii", ale nie aż tak wyraźnie jak wyborcy KO. Z kolei wśród osób głosujących na Konfederację przeważają zwolennicy lekcji w szkole, ale za kościelne pieniądze.

Wierzący podzieleni

Jak na lekcje religii patrzą wyłącznie osoby wierzące, których wedle GUS jest w Polsce 81 proc.?

34 proc. mówi "tak" religii w szkole za pieniądze państwa.

25 proc. chce ich w szkolnych murach, ale za pieniądze Kościoła.

38 proc. wolałoby religię widzieć poza szkołą i tylko za kościelne pieniądze.

Praktykujący: religia za publiczne pieniądze

Tylko część osób wierzących chodzi do kościoła. Ci, którzy chodzą, najczęściej chcą religii w szkole za publiczne pieniądze (43 proc.), a nie modelu mieszanego (23 proc.), ale i tak stosunkowo dużo (31 proc.) osób i tak wolałaby lekcji religii poza szkołą za pieniądze samego Kościoła.

Sondaż telefoniczny zrealizowany przez Kantar na zlecenie "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM w dniach 1-5 października 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie osób w wieku 18+.

Więcej o:
Komentarze (352)
Sondaż: Większość Polaków chce religii w szkole. Ale jeszcze więcej woli, by to Kościół płacił
Zaloguj się
 • demkel

  Oceniono 67 razy 59

  Religia w szkole to jedna z najgłupszych rzeczy jaką można sobie wyobrazić. Legendy i mity stawiane na równi z prawami fizyki. Jak można uczyć dzieci logicznego myślenia, skoro opowiada im się bajki o chodzeniu po wodzie i wskrzeszaniu zmarłych?

 • chi-neng

  Oceniono 50 razy 42

  Dokąd opozycja NIE uświadomi sobie tego faktu, że przede wszystkim dążność do rozdziału Kościoła od państwa może jej dać nowy silny elektorat i zwycięstwo w wyborach, będziecie się pławić w kaczym bagnie rządów sekto-mafii piso-kościelno-smoleńskiej latami.
  Wy chyba nawet nie jesteście świadomi tego, ze od 4 lat z ambon, wespół ze srebrzystym bossem mafii wolskiej, Wami rządzą.

 • ochujek

  Oceniono 47 razy 37

  Przecież wieś to najtęższe umysły ukształtowane przez klechów. Wiedzą że od myślenia boli głowa i można się spocić. A dzieci należy posyłać do księdza by je wprowadzał do swjego nieba.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 40 razy 36

  Ten naród nadaje się tylko do kolejnych rozbiorów!
  kościół oczywiście poprze zaborców bo zaborca pozwoli kościołowi zatrzymać przywileje - a durny :utrapiony" lud będzie w kościołku śpiewał swe durne piosenki "łojczyzne wolną racz nam zwrócić panie"
  AMEN

 • wolak007

  Oceniono 37 razy 33

  Cytuję: “Im wyższe wykształcenie, tym większy sceptycyzm wobec lekcji religii.”.
  I to jest najważniejsza informacja w całym tekście, tego się trzymajmy i edukujmy następne pokolenia, a problem „Kościoła” sam się rozwiąże?!...

 • romulus fan

  Oceniono 31 razy 29

  A ja chce zeby kościól zapłacił mojemu dziecku za angielski, skrzypce,korepetycje z matematyki.... :))))))))))

 • czechy11

  Oceniono 26 razy 26

  Naród Kajdaniarzy

 • maaac

  Oceniono 28 razy 26

  Co w tym najbardziej zabawne to upieranie się na religię w szkole najbardziej szkodzi Kościołowi. Zyskują oszczędności na nie wydawaniu na nią pieniędzy, mają dodatkową kasę za uczenie, potrafią wywierać naciski na większą grupę dzieci (zwłaszcza w przedszkolach) ale tracą na wierze. Religia z sakrum stała się niechcianym profanum. Jedna z najgłupszych lekcji i to jest potem przenoszone na Kościół.

 • realistas

  Oceniono 32 razy 24

  Religia to nie nauka i nie powinno być jej w szkole. Jak kler chce wciskać dzieciom kit to niech to robi na swój koszt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX