Sondaż: rządy PiS na 3+. Teraz "wynik PiS jest najbardziej nieprzewidywalny"

Jacek Gądek
Polacy oceniają rządy Prawa i Sprawiedliwości na 3+ w skali szkolnej. Tak wynika z sondażu Kantar dla Gazeta.pl, "Gazety Wyborczej" i radia TOK FM. "Jedynkę" stawia PiS-owi co piąty wyborca. Dla 8 proc. osób rządy PiS są na "szóstkę".

Polacy wystawiają rządom PiS następujące oceny. "Jedynkę" wystawia 21 proc. "Dwójkę" - 14 proc. "Dostateczny" - 17 proc. "Dobry" - 22 proc. "Bardzo dobry" - 16 proc. A "celujący" 8 proc.

embed

W sondażu Kantar zapytaliśmy Polaków, jak w szkolnej skali (1-6) oceniają jakość rządów Prawa i Sprawiedliwości. Średnia ocena to dokładnie 3,22, a więc 3+. Mężczyźni (ocena 3,4) oceniają je wyżej niż kobiety (3,1). To odzwierciedlenie generalnej zasady, że panowie częściej popierają PiS, a kobiety są wobec prawicy bardziej sceptyczne.

Ciekawie są oceny ludzi w zależności od wieku. Ankietowani w przedziale 18-24 lat oceniają rządy PiS na 3,2, ale już ich o kilka lat starsi koledzy i koleżanki (przedział 25-34 lat) są najbardziej krytyczni wobec PiS: 2,8. Ludzie 35+ wystawiają 3,3. Osoby 45+ mówią o nocie 3,4. Osoby 60+ wystawiają 3,3.

Najlepszego zdania o rządach PiS są osoby z wykształceniu podstawowym i zawodowym: 3,7. Matura sprawia, że ocena pikuje do 3,2, a absolwenci wyższych uczelni wystawiają PiS-owi ledwo 2,5.

Mieszkańcy wsi wystawiają wyższą ocenę niż średnia: 3,6. Im większe miasto, tym ocena niższa. W miastach do 100 tys. to 3,3. W ośrodkach do pół miliona mieszkańców tylko 2,7. A w metropoliach 2,6.

To nie dziwne, że wyborcy PiS wysoko oceniają rządy swoich faworytów, ale skala już może nieco zaskakiwać: 4,7. Na "celujący" ocenia je aż 20 proc. wyborców PiS. Na "bardzo dobry" 39 proc. Na "dobry" PiS zasługuje w oczach 36 proc. Na "dostateczny" wskazuje zaledwie 4 proc. O dwói nikt nie wspomniał, a ocenę "niedostateczną" wystawił 1 procent.

Wyborcy opozycji są z gruntu krytyczni. 47 proc. wystawia lufę. 25 proc. - "dopuszczający". 22 proc. "dostateczny". "Dobry" - zaledwie 4 proc. A "bardzo dobry" - 2 proc. Łącznie wszyscy wyborcy opozycji wystawiają PiS-owi mierną ocenę 1,9.

Najbardziej krytyczni są przy tym wyborcy Koalicji Obywatelskiej (1,8), potem Lewicy (2), Konfederacji (2,4), a stosunkowo najwyższą notę (2,6) wystawiają wyborcy PSL.

- Krytycyzm elektoratu opozycji jest większy niż entuzjazm wyborców PiS - zauważa prof. Chwedoruk.

Co ciekawe, nie najgorzej PiS oceniają ankietowani, którzy nie chcą iść na wybory albo nie wiedzą jeszcze, na kogo zagłosować: 3,3. To dlatego PiS usiłuje w kampanii próbuje zmobilizować ludzi do głosowania, a motywacją ma być obrona 500+, niższego wieku emerytalnego czy 13. emerytury.

Prof. Chwedoruk: - Już w wyborach do Parlamentu Europejskiego pojawiła się grupa wyborców, która tylko  okazjonalnie pojawiała się przy urnach, a wtedy poparła PiS. To potwierdza znaczenie pytania o frekwencję. Generalnie im bliższa rekordu frekwencja, tym lepiej dla PiS. Jeśli ktoś waha się albo nie interesuje się polityką, to statystycznie częściej wybierze PiS niż którekolwiek ugrupowanie opozycyjne. To rewolucyjna zmiana w polskiej polityce, bo przywykliśmy do obrazu PiS jako partii zamkniętej w swoim żelaznym elektoracie. Teraz jest odwrotnie: wynik PiS jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych elementów polskiej polityki, właśnie ze względu na liczny udział wyborców, którzy na co dzień nie są "konsumentami" polityki.

Jasno widać, dlaczego część wyborców wystawia PiS-owi wysokie noty. 4,5 dają partii Jarosława Kaczyńskiego ludzie, których sytuacja finansowa się poprawiła. A ci, którzy wiążą z kolejną kadencją PiS nadzieje na dalsze napełnianie portfeli, wystawiają aż 4,7. - Nie mam wątpliwości, że to kwestie społeczno-gospodarcze są tymi, które czynią oceny PiS tak wysokimi - ocenia prof. Rafał Chwedoruk. Czyli na przykład transfery socjalne i niskie bezrobocie.

Ludzie wierzący wystawiają PiS-owi ocenę 3,4. A niewierzący zaledwie 1,8. Widać też korelację z praktykami religijnymi. Osoby chodzące do kościoła dają PiS-owi 3,6, a stroniący od praktyk 2,6. Słowem: im ktoś bardziej zaangażowany w życie religijne, tym wyżej ocenia partię rządzącą.

Wyższe dochody na rękę, tym większy krytycyzm wobec PiS. Przy dochodach do 1,5 tys. zł ludzie wystawiają średnią ocenę 3,6, a ci z ponad 7 tys. zł dochodu zaledwie 2,7.

Jak zarządzają finansami?

embed

Wpływ na postrzeganie jakości rządów ma przekonanie o uczciwości rządów - słowem, czy partia kradnie (w sondażu ujęto to tak: Jak generalnie ocenia Pan(i) uczciwość polityków rządu PiS w zakresie dysponowania finansami?).

21 proc. badanych powiedziało, że "są uczciwi, trudno im coś zarzucić".

37 proc., że "czasem są uczciwi, a czasem nie, ale taka jest polityka".

Także 37 proc. uważa, że "są nieuczciwi, mają wiele na sumieniu" A 5 proc. nie ma zdania.

Jak te oceny wyglądają w samym tylko elektoracie PiS? 53 wyborców PiS sądzi, że "są uczciwi", ale już 44 proc. patrzy trzeźwiej i odpowiada, że "czasem są uczciwi, a czasem nie, ale taka jest polityka". Wedle raptem co setnej osoby chcącej głosować na partię Jarosława Kaczyńskiego "są nieuczciwi, mają wiele na sumieniu". Co ciekawe, wśród osób oceniających rządy PiS najwyżej (6), aż 26 proc. osób uznaje, że "czasem są uczciwi, a czasem nie".

- Nie zdajemy sobie sprawy ze skali zmiany społecznej świadomości. Polityka jest deprecjonowana, a polityk nie może czegoś zrobić, bo rynki finansowe i międzynarodowe, bo traktaty unijne albo ograniczenia budżetowe nie pozwalają. Tymczasem PiS prowadziło klasyczną politykę: coś obiecywali i to realizowali. Z tego wynika tak wysoka ocena - dodaje prof. Rafał Chwedoruk.

Więcej o:
Komentarze (277)
Sondaż: rządy PiS na 3+. Ale i tak "wynik PiS jest najbardziej nieprzewidywalny"
Zaloguj się
 • radon13

  Oceniono 53 razy 37

  Wynik PIS wynika z tego że ludzi głupich i przekupnych , którzy myślą wyłącznie swoim krótkotrwalym interesem jest zawsze więcej niż mądrych , którzy myślą o tym co będzie za 10 lat. 4 lata temu mogli się tlumaczyć że nie wiedzieli, teraz wątpliwości nie ma. Smoleńska komisja pokazała oblicze PIS i 11 innych większych afer też .

 • evident

  Oceniono 37 razy 33

  Najlepszego zdania o rządach PiS są osoby z wykształceniu podstawowym i zawodowym i wszystko jasne ( ciemny lud ) jak sami ich nawali.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 31 razy 29

  Tyle tych sondaży, tyle tego gadania, a po każdych wyborach wiadomo że przeciętny wyborca pisu to koleś ledwie po podstawówce, gdzieś z Podkarpacia albo innej Kielecczyzny, któremu 500 + życie uratowało, homofob i ksenofob, antysemita, który nic nie czyta i nie zna kompletnie historii swojego własnego kraju a który o świecie wie tylko tyle co usłyszy albo w Radiu Maryja albo zobaczy w TVPis... To że chodzi na pasku Episkopatu i miejscowego proboszcza tego to już nawet przypominać nie potrzeba

 • naye666

  Oceniono 49 razy 29

  Raczej „im Ktos” mniej indoktrynowany i agitowany w kosciele czy k.....wizji tym ma bardziej racjonalny poglad na to co pis wyprawia.

 • R Z

  Oceniono 49 razy 25

  Pokażmy, że potrafimy się zmobilizować. Odsuńmy PiS od władzy. Nie dajmy zniszczyć Polski. Przekażcie wszystkim wyborcom PO, SLD, PSL - idźcie na wybory. Nie pójście na wybory, uczyni z Ciebie wyborcę PiSu. Na taczkę z nimi i wywieźć na gnój.

 • czechy11

  Oceniono 23 razy 21

  Zaprawdę powiadam wam ze oddając 13 października głos na PiS ZBIEDNIEJECIE.

 • q602

  Oceniono 41 razy 21

  Prezesiku, wierzacy absolwenci wiejskich szkol podstawowych to twoja przyszlosc. Sprowadz Polske do tego poziomu, a potem alleluja i do przodu...

 • barrt21

  Oceniono 20 razy 20

  spokojnie, Banaś z Simonem i paroma innymi małopolskimi bandziorami sprawdzą się na linii polityki zagranicznej, ksiądz dobrodziej poświęci i panbuk pobłogosławi naród wybrany..
  Polskie Dziadostwo jeszcze zapanuje na świecie

 • feurig59

  Oceniono 21 razy 19

  Jedyny program jaki ma PiS to "Dawać +", a wielu ludzi lubi brać za darmo, bo im się należy, bo parę stów to "godność". Nie nauka, praca, podejmowanie ryzyka, odpowiedzialność tylko te parę stów.
  Program PiS wyglądał kiedyś nawet całkiem nieźle, n.p. stymulowanie gospodarki poprzez budowę mieszkań socjalnych - czyli "godność" poprzez pracę. Nie zostało z tego nic. Łatwiej rzucać drobne w tłum. Grubymi dzieląc się między sobą w spółkach skarbu państwa, w układach, niejasnych nie transparentnych dotacjach.
  Są tak bardzo zajęci, ze przez cztery lata nie stworzyli niczego, nie zbudowali jednego projektu. Nawet na 100lecie Niepodległości nie powstało nic n.p. muzeum, biblioteka, instytut badawczy. Pomaszerowali pod rękę z czarnym blokiem Nacjonalistów i zaproszonych europejskich faszystów... Taka durna pipe...na komuna na 1000 Chrztu Polski(!) postawiła całe osiedla, 1500 szkół... Ci nie zbudowali jednego mostu. Dorobek ich poprzedników wygląda tu zupełnie inaczej PO/PSL przez 8 lat odmienili kraj, jego infrastrukturę, kolej, drogi, miasta, dworce, stadiony, nawet te 2000 "Orlików"...
  PiS to porażka rozwojowa. skok na państwo i dalej nic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX