Nowa "piątka PiS" na 100 dni rządu po wyborach. Wspólna konferencja Morawieckiego i Kaczyńskiego

Na wspólnej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali nową "piątkę" na pierwsze 100 dni rządu. To pięć obietnic, które zobowiązuje się zrealizować PiS, jeżeli zwycięży w wyborach parlamentarnych.
Zobacz wideo

W poniedziałek zwołano konferencję prasową prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Politycy mówili o nowej "piątce" PiS - to obietnice wyborcze, które mają być zrealizowane podczas pierwszych stu dni rządów po wyborach parlamentarnych.

Jak przypominał na początku konferencji Jarosław Kaczyński, to własnie PiS wniosło do polskiego życia publicznego wiarygodność i jego partia dalej zobowiązuje się do realizowania obietnic. Po wyborach mają być to:

 1. Mały ZUS dla firm
 2. 13. i 14. emerytura
 3. Pakiet kontrolnych badań profilaktycznych
 4. Program budowy 100 obwodnic
 5. Plan na rzecz równych dopłat dla polskich rolników

Prezes PiS powiedział, że te projekty zostaną zrealizowane w ciągu stu dni. - Zostaną uchwalone ustawy albo tam, gdzie nie można tego regulować ustawami, będą to programy rządowe - doprecyzował.

Morawiecki: Chcemy zawrzeć taki pakt z obywatelami

Później o wiele szerzej o nowej "piątce PiS" mówił premier Mateusz Morawiecki:

Konkretne obietnice i działania składają się na konkretne państwo. Państwo, które przedstawia konkretny plan działań.

Szef rządu wyjaśniał, że mniejszy ZUS obejmie te firmy, w których dochody nie przekraczają 6 tys. zł, a przychody - 10 tys. zł. Wskazywał, że w ten sposób mali przedsiębiorcy zaoszczędzą miesięcznie 500 zł, a zmiana obejmie blisko 300 tys. przedsiębiorstw.

Doprecyzował też, że pakiet badań profilaktycznych będzie oferowany wszystkim Polakom, którzy ukończyli 40 lat, a budowa 100 obwodnic obejmie małe i średnie miasta.

Chcemy zawrzeć taki pakt z obywatelami. W końcu wybory w demokracji są takim odnowieniem umowy społecznej. Co cztery lata chcemy ten kontrakt odnawiać ze społeczeństwem. Pokazywać nasze plany na 4, 8, 12 lat, by Polska była państwem dobrobytu

- powiedział na koniec Morawiecki.

Więcej o:
Komentarze (455)
Konferencja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. "Piątka Kaczyńskiego" na pierwsze 100 dni rządu
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 75 razy 55

  Sto obwodnic? Gdzie je wciśniecie pisiory, między stu tysiącami mieszkań a milionem aut elektrycznych?

 • punter

  Oceniono 39 razy 29

  100 obwodnic Radomia, żeby Suski łatwiej na lotnisko im. Kornela Morawieckiego mógł trafić i na wakacje do Afryki odlecieć ....

 • 1moja

  Oceniono 39 razy 25

  "...Nowa "piątka PiS" ..." czyli deser slaski dla wyborcy - raz w pysk.
  Kaczymski macht frei:
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • rozterka47

  Oceniono 24 razy 22

  To już jest po prostu śmieszne .

  Obniżacie wpływ z ZUS ale jednocześnie będziecie wypłacać emerytom trzynastki i czternastki ?
  Kasa Wam się mnoży jak króliki ?
  Czy może liczycie na jeszcze większą umieralność Polaków ?

  A najśmieszniejszy jest ostatni punkt : plan w sprawie ..... przecież to nie od Was zależy , na dodatek nie macie żadnego poważania w UE a Wasz kandydat na komisarza się ośmieszył .

 • lesnojeziorska

  Oceniono 26 razy 22

  Polska w ruinie już owszem sprawnie zrealizowane: rozszerzyło się skrajne ubóstwo, leków nie ma, szkoła ogłupia, smog zabija, umiera najwięcej Polaków od II wojny. Czas na Polskę w ruinie+!

 • lesnojeziorska

  Oceniono 30 razy 22

  Mam to gdzieś, zajechawszy milionowym elektrosamochodem pod stutysięczny dom bez konieczności spłacania kredytu w CHF, zaciągniętego w WBK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX