Nowa "piątka PiS" na 100 dni rządu po wyborach. Wspólna konferencja Morawieckiego i Kaczyńskiego

Na wspólnej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali nową "piątkę" na pierwsze 100 dni rządu. To pięć obietnic, które zobowiązuje się zrealizować PiS, jeżeli zwycięży w wyborach parlamentarnych.
Zobacz wideo

W poniedziałek zwołano konferencję prasową prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Politycy mówili o nowej "piątce" PiS - to obietnice wyborcze, które mają być zrealizowane podczas pierwszych stu dni rządów po wyborach parlamentarnych.

Jak przypominał na początku konferencji Jarosław Kaczyński, to własnie PiS wniosło do polskiego życia publicznego wiarygodność i jego partia dalej zobowiązuje się do realizowania obietnic. Po wyborach mają być to:

  1. Mały ZUS dla firm
  2. 13. i 14. emerytura
  3. Pakiet kontrolnych badań profilaktycznych
  4. Program budowy 100 obwodnic
  5. Plan na rzecz równych dopłat dla polskich rolników

Prezes PiS powiedział, że te projekty zostaną zrealizowane w ciągu stu dni. - Zostaną uchwalone ustawy albo tam, gdzie nie można tego regulować ustawami, będą to programy rządowe - doprecyzował.

Morawiecki: Chcemy zawrzeć taki pakt z obywatelami

Później o wiele szerzej o nowej "piątce PiS" mówił premier Mateusz Morawiecki:

Konkretne obietnice i działania składają się na konkretne państwo. Państwo, które przedstawia konkretny plan działań.

Szef rządu wyjaśniał, że mniejszy ZUS obejmie te firmy, w których dochody nie przekraczają 6 tys. zł, a przychody - 10 tys. zł. Wskazywał, że w ten sposób mali przedsiębiorcy zaoszczędzą miesięcznie 500 zł, a zmiana obejmie blisko 300 tys. przedsiębiorstw.

Doprecyzował też, że pakiet badań profilaktycznych będzie oferowany wszystkim Polakom, którzy ukończyli 40 lat, a budowa 100 obwodnic obejmie małe i średnie miasta.

Chcemy zawrzeć taki pakt z obywatelami. W końcu wybory w demokracji są takim odnowieniem umowy społecznej. Co cztery lata chcemy ten kontrakt odnawiać ze społeczeństwem. Pokazywać nasze plany na 4, 8, 12 lat, by Polska była państwem dobrobytu

- powiedział na koniec Morawiecki.