Kaczyński wystąpił w programie rolniczym. "Teka komisarza rolnictwa jest nasza niezależnie od wszystkiego"

Czy Janusz Wojciechowski mimo zastrzeżeń komisji PE dostanie tekę unijnego komisarza ds. rolnictwa? Jarosław Kaczyński twierdzi, że tak, i to "niezależnie od wszystkiego". - Ta teka jest już Polsce przyznana. To kwestia tego bardzo dobrego kandydata - przekonywał prezes PiS w programie rolniczym w TVP1.
Zobacz wideo

W niedzielę Jarosław Kaczyński pojawił się w programie "Informacje rolnicze" w TVP1. Skomentował kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na unijnego komisarza ds. rolnictwa, który w ubiegłym tygodniu nie otrzymał pozytywnej rekomendacji od koordynatorów komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Przypomnijmy, że Wojciechowski źle wypadł podczas przesłuchania przed komisją, a z nieoficjalnych informacji wynika, że w PE zapadła już decyzja w sprawie odrzucenia jego kandydatury. Rząd PiS utrzymuje, że kandydatura Wojciechowskiego jest dobra i nie ma potrzeby proponowania nowego kandydata do PE.

Czytaj też: Według Cimoszewicza Janusz Wojciechowski na przesłuchaniu wypadł "fatalnie". "Ludzie byli zdumieni"

Jarosław Kaczyński: Teka jest nasza "niezależnie od wszystkiego"

Prezes PiS został zapytany, czy jego zdaniem Janusz Wojciechowski ma szansę na otrzymanie teki unijnego komisarza. - Procedura trwa i ja byłbym zupełnie dobrej myśli, gdyby nie pewien element, o którym muszę tutaj wspomnieć - odparł, dodając, że ma na myśli "działania przeciwko polskiemu interesowi i polskim rolnikom ze strony naszych rodaków [przedstawicieli opozycji w PE - red.], którzy zamiast wspierać, atakują".

To jest na taka dodatkowa przeszkoda, ale jestem przekonany, że ona zostanie także sforsowana. Ta teka jest już Polsce przyznana, to jest kwestia tego bardzo dobrego kandydata, bo naprawdę pan Janusz Wojciechowski jest bardzo dobrym kandydatem, mającym ogromne doświadczenie właśnie w tej dziedzinie

- powiedział Kaczyński w TVP1. Dodał, że Wojciechowski, który w przeszłości był wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa UE, "zna europejskie korytarze, a gdyby został komisarzem, to miałby przewagę nad tymi, którzy tych korytarzy nie znają".

Także bardzo liczę na to, że to się uda, ale niezależnie od wszystkiego ta teka jest nasza

- skwitował prezes PiS.

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że ostatecznej decyzji w sprawie Janusza Wojciechowskiego jeszcze nie ma, ale odrzucenie jego kandydatury jest bardzo prawdopodobne w poniedziałek, na dodatkowym wysłuchaniu.

Więcej o: