Nowy sondaż: PiS popełniło błąd ws. Mariana Banasia. Szefem NIK powinien zostać ktoś inny

PiS popełniło błąd, wybierając Mariana Banasia na szefa Najwyższej Izby Kontroli - tak uznało aż 52 procent ankietowanych w nowym badaniu opublikowanym przez "Rzeczpospolitą". Niedługo po powołaniu nowego prezesa NIK stacja TVN wyemitowała w "Superwizjerze" kompromitujący go materiał.
Zobacz wideo

Według aż 52 proc. uczestników najnowszego sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" powołanie Banasia na prezesa NIK było błędem partii rządzącej.

PiS popełniło błąd - tak uważają Polacy

35,6 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.12,4 proc. respondentów uważa zaś, że PiS postąpiło słusznie, powołując "pancernego Mariana".

- Częściej na błąd w tej sprawie wskazują mężczyźni (54 proc.), osoby o wykształceniu wyższym (54%) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (65 proc.). Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek osób, które uważają, że Marian Banaś na stanowisku prezesa NIK to błąd - powiedział gazecie Piotr Zimolzak z SW Research.

Marian Banaś został wybrany na szefa NIK 30 sierpnia - za jego powołaniem głosowało 243 posłów, w tym 228 z PiS (większość bezwzględna w tym głosowaniu wynosiła 204 głosy).

Afera z kamienicą w tle

Z reportażu "Superwizjera" TVN wynika, że w kamienicy należącej do Mariana Banasia działa pensjonat z pokojami na godziny. Właśnie przez tę nieruchomość oświadczenie majątkowe Banasia jest nadal kontrolowane przez CBA. W nieruchomości ważnego polityka dziennikarz spotkał znanego w Krakowie przestępcę zarabiającego na agencjach towarzyskich.

Jak ustalił TVN, kamienica na krakowskim Podgórzu stanowi zastaw kredytu w wysokości 2,6 mln zł. Otrzymała go spółka syna Mariana Banasia - Room4You.

Do czasu zakończenia kontroli oświadczeń majątkowych przeprowadzanej przez CBA, Marian Banaś pozostanie na bezpłatnym urlopie. Jego obowiązki przejęła Małgorzata Motylow, nieznana wcześniej w PiS kontrolerka NIK z Trójmiasta, prywatnie znajoma Marty Kaczyńskiej.

Gersdorf odmawia dostępu do dokumentów

Redakcja "Gazety Wyborczej" wystąpiła o wydanie oświadczenia majątkowego Banasia po materiale TVN na jego temat. Chodziło o uwierzytelnioną kopię jego ostatniego sprawozdania. Jednak prezeska Małgorzata Gersdorf nie wyraziła na to zgody. Jej zdaniem nie ma "nadzwyczajnej okoliczności", która by to uzasadniała, są za to organy, które kontrolują oświadczenia osób pełniących funkcje publiczne.

Okazuje się, że niektóre fakty niewygodne dla Banasia zatrzymała dla siebie również NIK. W marcu tego roku bowiem Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport o Krajowej Administracji Skarbowej. Ma być krytyczny wobec Mariana Banasia, jej ówczesnego szefa. Do tej pory nie został opublikowany pomimo upływu wielu miesięcy od rozpatrzenia zastrzeżeń pokontrolnych.

Więcej o:
Komentarze (333)
Nowy sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": Powołanie Mariana Banasia na szefa NIK było błędem PiS
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 117 razy 103

  Gość rżnący budżet na podatkach to błąd? Burdel na godziny to błąd? Może jeszcze zaczniemy współczuć pisiorkom, że się im Banaś trafił? Za kraty a nie na urlop.

 • urian

  Oceniono 88 razy 78

  W Polsce jest 20 mln. ludzi uprawnionych do głosowania. Frekwencja zwykle to ok. 50%. Czyli głosuje 10 mln.
  1% z 10 mln. to 100 tys.
  Obwodowych komisji wyborczych jest ponad 27 000. Jeżeli w jednym obwodzie tylko 3 osoby zagłosują na tę zamiast na inna partię to zmieniają wynik wyborów o 2% - jedna partia zyskuje 1% , a druga ten 1 % traci.
  Trzeba więc wziąć udział w wyborach, bo wbrew pozorom KAŻDY głos jest ważny !
  TWÓJ GŁOS MOŻE ZMIENIĆ WYNIK WYBORÓW! MOŻE ZMIENIĆ POLSKĘ I ŻYCIE MILIONÓW POLAKÓW !
  Od Ciebie zależy czy Banaś dostanie od Dudy order Orła Białego czy stanie przed sądem !!!!

 • swru

  Oceniono 73 razy 65

  Błąd ? Klasyczny człowiek partii Pazernych i Sutenerów. Zgnilizna moralna, IQ poniżej 30, zero honoru.

 • hi2per

  Oceniono 64 razy 54

  Przypominać i pytać PiS o każdą aferę. Od Czartoryskich po KNF oraz świra smoleńskiego który defraudował pieniądze na swoje pseudo komisje.

 • goldberg

  Oceniono 50 razy 44

  Co się czepiacie, pokoje na godziny były wynajmowane w celach modlitewnych - w to wierzy elektorat.

 • bialarawska

  Oceniono 50 razy 44

  Zaraz, zaraz, to oświadczenie majątkowe dyrektorki przedszkola w Pierdziszewie jest jawne, a szefa NIKu nie?

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 45 razy 39

  Ale tam już nie ma nikogo, kto miałby jakiekolwiek doświadczenie i wykształcenie. Katolsko pisowato solidaruchowate styropiany wymierają .. Stąd będę teraz wrzutki na wiceministrów nowych żółtodziobów po szkółkach - co prawda bez doświadczenia, ale wiernych żoliborskiemu pierdziuchowi i gadzinie toruńskiej.

 • hipo krater

  Oceniono 41 razy 37

  Kapuscinski powiedzial, ze warunkiem istnienia każdej dyktatury jest ciemnota ludu .
  Kiedyś ludzie byli ciemni. Ale przynajmniej o tym wiedzieli i zdawali sobie z tego sprawę i byli na tyle mądrzy, że wiedzieli iż , żeby im dobrze było, muszą oddać władzę ludziom mądrym i wykształconym. Dziś wszyscy uważają się za mądrych, zwłaszcza ci , co mają kompleksy i prowadzą nas i samych siebie, prosto nad samą przepaść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX