Parlamentarzyści pożegnali Kornela Morawieckiego. Trumna marszałka seniora wystawiona w Sejmie

Trumna z ciałem zmarłego Kornela Morawieckiego została wystawiona w południe w Sali Kolumnowej w Sejmie. W pożegnalnej uroczystości wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS oraz marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek oraz Stanisław Karczewski. Do godziny 18.00 sala pozostanie otwarta dla mieszkańców stolicy. Wieczorem ruszy kondukt żałobny do Katedry Polowej Wojska Polskiego. Udział w nim zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

W budynku Sejmu o 12:00 rozpoczęła się uroczystość pożegnania zmarłego Kornela Morawieckiego. Trumna została wystawiona w sali kolumnowej. Marszałka seniora pożegnali m.in. prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki z rodziną, a także marszałkowie Sejmu i Senatu: Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski. Wpisy w księdze kondolencyjnej złożyli również obecni w Sejmie Andrzej Duda oraz Jarosław Kaczyński.

>>>Tuż po śmierci Kornela Morawieckiego Jarosław Kaczyński wspominał go jako człowieka niezłomnego, gotowego poświęcić wszystko dla niepodległości:

Zobacz wideo

Warszawiacy też mogą pożegnać Kornela Morawieckiego

Do godziny 13:00 Morawieckiego żegnać mogą parlamentarzyści, później przy jego trumnie pełniona ma być warta honorowa. Sala kolumnowa pozostanie otwarta dla wszystkich, którzy zechcą osobiście pożegnać polityka. Następnie, o godz. 19:00, nastąpi uroczyste wyniesienie trumny z Sejmu. Kondukt pogrzebowy z udziałem najważniejszych osób w państwie (m.in. prezydenta Andrzeja Dudy) przejdzie do Katedry Polowej Wojska Polskiego na ul. Długiej.

Do udziału w kondukcie zachęcił na Twitterze Michał Dworczyk, szef KPRM.

Pogrzeb marszałka seniora w najbliższą sobotę. Spocznie na Powązkach

W sobotę o godzinie 12 odbędzie się msza pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Następnie o godz. 15:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpocznie się ceremonia pogrzebowa. Będzie ona miała charakter państwowy. Organizuje ją Kancelaria Premiera.

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek 30 września. Był działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL oraz założycielem Solidarności Walczącej. Był marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji, od 2016 przewodniczył ugrupowaniu Wolni i Solidarni.

Więcej o: