"Iustitia" składa zawiadomienie na pracowników resortu Ziobry. "Zorganizowana grupa przestępcza"

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" złożył zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Lublinie dotyczące "działania grupy przestępczej osób z Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Rady Sądownictwa i innych urzędów państwowych". Sprawa ma związek z doniesieniami o działaniach dyskredytujących polskich sędziów.

Do Prokuratury Regionalnej w Lublinie trafiło zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa dotyczące "działania grupy przestępczej osób z Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Rady Sądownictwa i innych urzędów państwowych". Zawiadomienie złożył zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Z doniesień medialnych oraz własnych obserwacji wiemy, że w ramach Ministerstwa oraz innych urzędów centralnych działała zorganizowana grupa przestępcza, która wynosiła poufne informacje z resortu i wykorzystywała je do nękania sędziów Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach tych działań tworzono także nieprawdziwe informacje, fałszywe dowody, które następnie były podstawą wszczynanych postępowań wyjaśniających lub dyscyplinarnych wobec sędziów

- uzasadnia sędzia Jakub Kościerzyński, przewodniczący Zespołu ds. Prawa Karnego Iustitii.

Według sędziów z Iustitii, kierowana przez Zbigniewa Ziobrę prokuratura "nie podejmuje z urzędu realnych czynności, zmierzających do wykrycia sprawców tego procederu".

>>>Polska zmienia się w oligarchię? Paweł Kowal ostro skomentował działania partii rządzącej:

Zobacz wideo

Zarzuty wobec sędziów

W sierpniu portal Onet.pl opublikował korespondencję, którą z internautką Emilią miał prowadzić wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak oraz niektórzy sędziowie i urzędnicy. Rozmowa dotyczyła sposobów na dyskredytowanie sędziów krytycznych wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości. Odpowiednie materiały miały później trafiać do dziennikarzy i internautów.

Jak informowała "Gazeta Wyborcza", grupa kilkunastu sędziów miała kontaktować się również między sobą za pośrednictwem internetowego komunikatora i omawiać tam planowane działania dyskredytujące.

W reakcji na doniesienia medialne wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak podał się do dymisji. Składając rezygnację, oświadczył jednak, że wysuwane wobec niego zarzuty są oszczerstwem. W związku z tą sprawą minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał też delegację do resortu sędziego Jakuba Iwańca oraz delegację do Sądu Apelacyjnego w Katowicach sędziego Arkadiusza Cichockiego.

Pod koniec sierpnia sędziowie wymieniani w kontekście sprawy Emilii S. złożyli łącznie kilkadziesiąt pozwów cywilnych i prywatnych aktów oskarżenia o zniesławienie przeciwko dziennikarzom i wydawcom.

"Iustitia" zawiadamia prokuraturę

Urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości skupieni na forum dyskusyjnym „KASTA” wykorzystywali dla celów przestępczych informacje, z którymi zapoznali się w związku z pełnionymi funkcjami i wykonywaną pracą w Ministerstwie Sprawiedliwości. Cytowane w publikacjach medialnych sformułowania mają charakter znieważający, poniżający, naruszają godność osób pełniących urząd sędziego oraz godzą w wizerunek organów takich jak sądy powszechne, Sąd Najwyższy

- komentuje Dorota Zabłudowska, członek zarządu Iustitii. Jak dodaje, "skala przestępczych działań podjętych przez członków tej grupy, wykorzystywanie wszystkich dostępnych kanałów medialnych (listy, portale społecznościowe, prasa - dziennikarze współpracujący z grupą), ewidentnie nadaje tej działalności cechy stalkingu".

Więcej o: