Wiceszef MSZ potwierdza. Rząd nie zrezygnuje z kandydatury Janusza Wojciechowskiego na komisarza UE

Janusz Wojciechowski jest jedynym kandydatem na komisarza rolnictwa UE i rząd PiS nie dopuszcza możliwości, aby wystawić jakiegokolwiek kandydata rezerwowego - wynika z wypowiedzi wiceszefa MSZ. Szymon Szynkowski vel Sęk potwierdził nieoficjalne doniesienia mediów o tym, że rząd PiS nie ma żadnego "planu B" na wypadek ostatecznego odrzucenia Wojciechowskiego przez unijnych decydentów.

We wtorek odbyło się przesłuchanie Janusza Wojciechowskiego na stanowisko komisarza ds. rolnictwa w Parlamencie Europejskim. Jego kandydatura nie dostała jednak jak na razie zielonego światła. Polak dostanie jeszcze jedną szansę, w najbliższy poniedziałek odbędzie się jego ponowne przesłuchanie. Według brukselskich źródeł "Rzeczpospolitej" wtorkowe wystąpienie Wojciechowskiego zostało źle przyjęte w PE i kandydat PiS ma jednak niewielkie szanse na akceptację.

>>>Wojciechowski po swoim przesłuchaniu nie wydawał się niezadowolony. Jak uzasadnił swoje odpowiedzi? Zobacz wideo:

Zobacz wideo

"Nie przewidujemy kandydata rezerwowego"

Tymczasem Szymon Szynkowski vel Sęk, cytowany przez Interię powiedział:

- Nie przewidujemy dzisiaj wystawienia kandydata rezerwowego na komisarza UE. Janusz Wojciechowski jest naszym kandydatem na komisarza ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej. (...) Jest to doskonale merytorycznie przygotowany kandydat.

Wiceszef resortu dyplomacji zasugerował, że pierwsze przesłuchanie polskiego kandydata mogło być upolitycznione:

- Przed komisjami europosłowie starają się bardzo drobiazgowo i czasami w sposób bardzo upolityczniony egzaminować kandydatów na komisarzy, niekoniecznie odnosząc się do ich kompetencji, ale czasami odnosząc się bardziej do ich sympatii politycznych.

Wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Tłit" WP wypowiedział się w podobnym tonie:

- My cały czas podtrzymujemy kandydaturę Janusza Wojciechowskiego i liczymy na to, że ona w przyszłym tygodniu zostanie zaakceptowana, i z tej kandydatury nie wycofujemy się.

Media: Wojciechowski do wymiany

Nie tylko "Rzeczpospolita" forsuje tezę o tym, że kandydatura Wojciechowskiego nie spodobała się w Brukseli.

Korespondentka RMF.FM Katarzyna Szymańska-Borginon poinformowała, że europosłowie "chcą przeprowadzić ponowne wysłuchanie jak najszybciej, bo gdyby w jego wyniku kandydatura Wojciechowskiego miała przepaść, to przyszła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powinna mieć czas na decyzję, czy przesuwa Wojciechowskiego na inne stanowisko, czy zwraca się do Polski o przysłanie nowego kandydata". Inny dziennikarz stacji, Patryk Michalski, potwierdził, że rząd nie ma planu B i że politycy PiS byli zaskoczeni faktem tak złego przyjęcia koncyliacyjnych odpowiedzi Wojciechowskiego.

Według "Rz" było to jednak najzwyklejsze nieprzygotowanie do przesłuchania: - Pytania były znane wcześniej, nie były podchwytliwe. Miał przygotowane przez urzędników odpowiedzi. Po prostu ich nie przeczytał - mówił gazecie jeden z rozmówców.

Więcej o: