Wybory parlamentarne 2019. Sondaż: PiS z ogromną przewagą nad Koalicją Obywatelską

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku października, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42,4 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. W Sejmie znalazłyby się również Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL-Koalicja Polska.

42,4 proc. poparcia - taki wynik osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość w najnowszym sondażu IBRiS zrealizowanym dla Radia ZET. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na na 25 proc., a Lewica - 13,1 proc.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku października, próg wyborczy przekroczyłby komitet PSL-Koalicja Polska (5,8 proc.). Do Sejmu nie dostałaby się Konfederacja (4,4 proc.).

Sondaż przeprowadzono 2 października na próbie 1100 osób.

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż

Pod koniec września "Rzeczpospolita" informowała o innym sondażu IBRiS, w którym zbadano, na ile wyborcy danych komitetów są zdeterminowani, by wziąć udział w wyborach 13 października.

Najbardziej zdeterminowani czują się wyborcy Lewicy. W 94 proc. deklarują oni, że są bardzo, w 6 proc. - raczej zdeterminowani. Dużą mobilizację wykazuje również elektorat Koalicji Obywatelskiej. Aż 89 proc. jest bardzo lub raczej zdeterminowanych, 10 proc. - średnio, a tylko 1 proc. czuje się mało zmobilizowany do głosowania.

>> Czym będzie straszył PiS? Borys Budka komentował strategię partii rządzącej w nadchodzących wyborach:

Zobacz wideo

Poziom determinacji jest duży również wśród wyborców Konfederacji - to aż 84 proc. W sondażu dotyczącym determinacji elektoratu słabo wypada PiS. Okazuje się, że zaledwie 39 proc. wyborców czuje się bardzo zdeterminowanych, a 25 proc. - raczej zdeterminowanych. Aż 27 proc. badanych, deklarujących chęć oddania głosu na PiS, twierdzi, że są oni średnio zmobilizowani do wsparcia partii Jarosława Kaczyńskiego.

Najsłabiej rysuje się determinacja wśród wyborców PSL-Koalicji Polskiej. Wprawdzie 57 proc. z nich czuje się bardzo lub raczej zdeterminowanych, ale aż 43 proc. deklaruje, że są średnio lub wcale (20 proc.) zmobilizowani do oddania głosu.