Wybory parlamentarne 2019. Sondaż: PiS z ogromną przewagą nad Koalicją Obywatelską

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku października, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42,4 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. W Sejmie znalazłyby się również Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL-Koalicja Polska.

42,4 proc. poparcia - taki wynik osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość w najnowszym sondażu IBRiS zrealizowanym dla Radia ZET. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na na 25 proc., a Lewica - 13,1 proc.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku października, próg wyborczy przekroczyłby komitet PSL-Koalicja Polska (5,8 proc.). Do Sejmu nie dostałaby się Konfederacja (4,4 proc.).

Sondaż przeprowadzono 2 października na próbie 1100 osób.

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż

Pod koniec września "Rzeczpospolita" informowała o innym sondażu IBRiS, w którym zbadano, na ile wyborcy danych komitetów są zdeterminowani, by wziąć udział w wyborach 13 października.

Najbardziej zdeterminowani czują się wyborcy Lewicy. W 94 proc. deklarują oni, że są bardzo, w 6 proc. - raczej zdeterminowani. Dużą mobilizację wykazuje również elektorat Koalicji Obywatelskiej. Aż 89 proc. jest bardzo lub raczej zdeterminowanych, 10 proc. - średnio, a tylko 1 proc. czuje się mało zmobilizowany do głosowania.

>> Czym będzie straszył PiS? Borys Budka komentował strategię partii rządzącej w nadchodzących wyborach:

Zobacz wideo

Poziom determinacji jest duży również wśród wyborców Konfederacji - to aż 84 proc. W sondażu dotyczącym determinacji elektoratu słabo wypada PiS. Okazuje się, że zaledwie 39 proc. wyborców czuje się bardzo zdeterminowanych, a 25 proc. - raczej zdeterminowanych. Aż 27 proc. badanych, deklarujących chęć oddania głosu na PiS, twierdzi, że są oni średnio zmobilizowani do wsparcia partii Jarosława Kaczyńskiego.

Najsłabiej rysuje się determinacja wśród wyborców PSL-Koalicji Polskiej. Wprawdzie 57 proc. z nich czuje się bardzo lub raczej zdeterminowanych, ale aż 43 proc. deklaruje, że są średnio lub wcale (20 proc.) zmobilizowani do oddania głosu.

Więcej o:
Komentarze (405)
Wybory parlamentarne 2019. Sondaż: PiS z ogromną przewagą nad Koalicją Obywatelską
Zaloguj się
 • marberlin

  Oceniono 93 razy 65

  Ktos kiedys powiedzial ze wiekszosc ludzi jest glupia a dobro wygrywa tylko w bajkach.

 • varranzcomodo242

  Oceniono 67 razy 53

  PIS można porównać do dilera narkotyków. Najpierw rozdaje darmowe działki na spróbowanie by uzależnic, a później przyjdzie po zapłatę. Dla tych wszystkich, którzy są tak zachwyceni socjalnymi transferami - przyjdzie czas zapłaty. Różnica jest taka, że zapłacą też ci, którzy nie dali się uzależnić.

 • krynolinka

  Oceniono 79 razy 53

  Pożyjemy, zobaczymy. Żeby nie było z PiS-em jak z brexitem. Po referendum rzucili się Anglicy do neta sprawdzać co to kurna mać jest.

 • june-of-44

  Oceniono 71 razy 47

  Służba zdrowia na łopatkach....szkolnictwo leży....rynek pracy w Polsce to fikcja, tylko znajomości....prawo to fikcja.....produkcja przemysłowa w kraju spada......ekologia to fikcja.....budowa mieszkań - fikcja.....uczciwi urzędnicy na najwyższych stanowiskach - fikcja....europarlamentarzyści PIS (najlepsi z najlepszych) każdy widzi kim tam są....
  Polska to kraj z dykty. To fikcja.
  Dalej popierajcie ludzi, tę krystaliczną władzę na czele której stoi nigdy nie pracujący starzec, którzy rozdają pieniądze "za nic" - obudzicie się w szoku....
  Dalej niech PiS opowiada w TVP jak jest tu wspaniale, jak gonimy Niemcy gospodarczo, jak powstajemy z kolan.
  Upadek Grecji przy Polsce to będzie pikuś. Pan pikuś.

 • matts06

  Oceniono 53 razy 29

  Brawo Lewica, ale potrzeba jeszcze z 2-3%, to będą bezcenne procenty, dlatego jeśli tylko ktoś ma lewicowe poglądy, niech głosuje na Lewicę, bo każdy głos będzie na wagę złota. Nie wierzcie w te spoty PO, że tam też jest lewica, tam są tylko rodzynki, które mogą nie wejść, a na listach Lewicy jest wiele fantastycznych ludzi, którzy przy poparciu 10-11% nie wejdą, ale już przy 13-14% mają duże szanse, bo ta różnica 2-3% powoduje ogromny skok w ilości mandatów.

 • chi-neng

  Oceniono 38 razy 28

  Sami sobie w tych wyborach, zgotujecie własny, Waszych dzieci i przyszłych pokoleń, los.
  WSZYSTKO le ż y tylko i wyłącznie w Waszych rękach, czyli wyborcach.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 33 razy 25

  Dla Wojciechowskiego też się znajdzie miejsce i nikt nie będzie się śmiał...
  Jak nie ma dla niego kasy w Brukseli znajdzie się w Orlenie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX