Kwaśniewski nie odda głosu na Jaruzelską. Odpowiada na zarzuty, że nie dzwonił po śmierci generała

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski nie zagłosuje na Monikę Jaruzelską, choć przyznaje, że wolałby, aby była ona kandydatką opozycji w wyborach do Senatu. W RMF FM odniósł się też do jej zarzutów, że "nie dzwonił" do niej po śmierci gen. Jaruzelskiego. - Ona również do mnie nie dzwoniła. Z czego wnosiłem, że po prostu jest dobrze - ripostował Kwaśniewski.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który w tych wyborach parlamentarnych otwarcie wspiera starania kandydatów Lewicy, w RMF FM ujawnił, na kogo będzie głosował. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zadeklarował, że jego głos otrzyma Adrian Zandberg, jedynka na warszawskiej liście Lewicy, a właściwie KW SLD.

Dalej były prezydent wspominał, że przez całe życie był w zaledwie dwóch partiach i nadal jest wierny lewicowym ideałom.

>>Czy Donald Tusk może zostać prezydentem? Aleksander Kwaśniewski ocenił jego szanse:

Wtedy prowadzący rozmowę Robert Mazurek zaczął go podpytywać, na kogo zagłosuje w takim razie w wyborach do Senatu. Były prezydent ma głosować w Wilanowie, a tam jest trzech kandydatów, w tym warszawska radna, córka gen. Wojciecha Jaruzelskiego, Monika. Konkuruje tam z kandydatami PiS i KO. Jak przyznał Kwaśniewski:

Bardzo chętnie zagłosowałbym na Monikę Jaruzelską(...) Wyszło słabo, dlatego że wolałbym, żeby ona była, po pierwsze, na listach lewicowych, wolałbym, żeby była wspólnym kandydatem opozycji. Zdarzyło się, jak się zdarzyło, ja w tym nie uczestniczyłem. A ponieważ są dwa tygodnie do wyborów i trzeba już podejmować decyzję: "tak" lub "nie"

Po czym były prezydent otwarcie przyznał, że Jaruzelska jego głosu w nadchodzących wyborach nie otrzyma.

Wybory parlamentarne 2019. Front opozycji a start Jaruzelskiej

Pytanie o poparcie Jaruzelskiej jest o tyle trudne, że jej kandydatura rozbija pomysł opozycji, by w jednomandatowych okręgach do Senatu wystawiać tylko po jednym kandydacie, aby zwiększyć szanse na zwycięstwo i np. przejęcie izby wyższej po wyborach. Co do tego formatu wspólnego startu dogadały się Lewica, Koalicja Obywatelska i PSL (razem z Kukiz'15).

Kwaśniewski podpisał zresztą apel o to, by inni kandydaci (spoza porozumienia opozycji), po prostu się wycofali ze startu. Jaruzelska krytykowała apel, pisząc do byłych prezydentów m.in.:

Dlaczego gdy, jak piszecie, Polska stacza się "w kierunku autorytarnej dyktatury", sami nie wystartowaliście w wyborach parlamentarnych?

Do wątku o kandydowaniu do Sejmu Kwaśniewski odniósł się także w RMF FM.

To jest słaby argument w stosunku do byłych prezydentów. Ja w ogóle uważam, że ktoś, kto już przeszedł wybory powszechne, w moim przypadku dwukrotnie, to już w wyborach parlamentarnych startować nie powinien, choćby z tego względu, żeby dać miejsce innym i w ogóle mi się wydaje, że obecność tych byłych prezydentów w ławach poselskich byłaby taka dosyć konfuzyjna

- powiedział.

Jaruzelska: Po śmierci ojca Kwaśniewski ani razu nie zadzwonił. Były prezydent: Wnosiłem, że jest dobrze

To nie koniec tarć między Jaruzelską a Kwaśniewskim. Były prezydent był też pytany o ostatni wywiad radnej w Polsat News. Jaruzelska wspominała wówczas słowa ojca:

Moniczko, są w życiu trzy osoby, na które na pewno możesz liczyć, bo ja im w życiu pomogłem. Jedną z tych osób jest Aleksander Kwaśniewski. Aleksander Kwaśniewski, odkąd umarł ojciec, ani razu do mnie nie zadzwonił, nie skontaktował się.

Kwaśniewski odparł na to, że Jaruzelska także się z nim nie kontaktowała. - Ona również do mnie nie dzwoniła. Z czego wnosiłem, że po prostu jest dobrze i mojego wsparcia nie potrzebuje - skwitował.

Zresztą na tym nie koniec, ponieważ już po rozmowie w RMF FM, Jaruzelska zarzuciła Kwaśniewskiemu, że skłamał w radio. Były prezydent mówił w trakcie audycji, że głosował na nią w ostatnich wyborach samorządowych, według Jaruzelskiej to niemożliwe.

Drogi Aleksandrze, jak mogłeś na mnie głosować w wyborach samorządowych 2018, skoro startowałam z okręgu nr 2 (Praga Południe i Rembertów), a Ty głosowałeś w okręgu nr 8 w Wilanowie?
Więcej o:
Komentarze (129)
Wybory parlamentarne 2019. Aleksander Kwaśniewski nie zagłosuje na Monikę Jaruzelską. "Zdarzyło się, jak się zdarzyło"
Zaloguj się
 • bellazza

  Oceniono 34 razy 26

  Monika Jaruzelska zwolenniczka wpływu kościoła na kraj, przeciwniczka aborcji, antykoncepcji awaryjnej i związków partnerskich. To nie jest lewica. Prezydent Kwaśniewski ma rację.

 • tadek82

  Oceniono 32 razy 18

  MONIKA JARUZELSKA MA PRAWICOWE , KONSERWATYWNE POGLĄDY , DLATEGO NIE MA JEJ NA LISTACH LEWICY .

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 38 razy 18

  Polska to jeszcze póki co wolny kraj i każdy może glosować według swojego sumienia, najważniejsze że Kwaśniewski odda głos na Lewice, a na kogo personalnie, to już sprawa drugorzędna

 • zd46

  Oceniono 14 razy 14

  Pani M. , zapachniał pani teraz nieco inny świecznik i to tam gdzie diabeł na mszę dzwoni? Czy pani się coś pozajaczkowało? Niech pani zacznie żyć na swój rachunek, tak jak miliony Polek i Polaków i "nie pchaj się kobicino na afisz, jak nie potrafisz".

 • 123waz

  Oceniono 16 razy 12

  Jaruzelska, bardzo ją szanowałam, ale po tych jej akcjach z Zukowską , a teraz z |\\\\\\\\kwaśniewskim, te docinki i przefagywania, to ja dziękuję

 • Miru Web

  Oceniono 13 razy 11

  Mam wrażenie, że Monika Jaruzelska jest dość konfliktową osobą.Polityka to gra zespołowa.

 • wo151

  Oceniono 17 razy 11

  Czytam poniższe komentarze i podziwiam spostrzegawczość Norwida w "Myślach o Polsce i Polakach" (s.57)
  Str. 57 „My pochodzimy ze społeczeństwa jedynego na globie, w którym nie ma ani jednego czymkolwiek bądż wyższego obywatela, który by zelżonym od rodaków albo upoliczkowanym i nawet obitym nie był”

 • rozterka47

  Oceniono 13 razy 9

  Nie zagłosowałabym na nią .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX