Trumna z ciałem Kornela Morawieckiego będzie wystawiona w Sejmie. Wnioski o nazwanie ulic jego imieniem

Trumna z ciałem Kornela Morawieckiego zostanie wystawiona w piątek w Sali Kolumnowej, gdzie będą go mogli pożegnać najbliżsi współpracownicy i mieszkańcy Warszawy. Pogrzeb marszałka seniora odbędzie się w sobotę w południe. Są też pierwsze wnioski o nazwanie ulic imieniem Kornela Morawieckiego - zwrócili się z nimi dotychczas lubelski radny PiS oraz prezydent Wrocławia.
Zobacz wideo

W piątek w Sali Kolumnowej Sejmu zostanie wystawiona trumna z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego, który zmarł w poniedziałek 30 września w wieku 78 lat. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że wniosek o wystawienie trumny w Sali Kolumnowej złożyli działacze "Solidarności Walczącej".

Kornel Morawiecki zostanie pożegnany w Sejmie. Trumna w Sali Kolumnowej

W piątek odbędzie się pożegnanie Kornela Morawieckiego przez członków rodziny i najbliższych współpracowników, a od godziny 13 Sala Kolumnowa będzie otwarta dla przyjaciół zmarłego, polityków oraz mieszkańców Warszawy i przyjezdnych. O godzinie 19 współpracownicy i przyjaciele Kornela Morawieckiego odprowadzą trumnę do Katedry Polowej Wojska Polskiego. W sobotę w południe rozpocznie się tam msza żałobna, po czym marszałek senior zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Są wnioski o nazwanie ulic imieniem Kornela Morawieckiego

Są już pierwsze wnioski o nadanie nazw ulic w Polsce imieniem Kornela Morawieckiego. Z pierwszym wnioskiem tego typu zwrócił się lubelski radny PiS Tomasz Pitucha.

Na zawsze zapamiętamy Kornela Morawieckiego jako człowieka na wskroś przenikniętego patriotyzmem, człowieka wolnego i kochającego wolność, który w imię wyznawanych ideałów gotów był ponosić osobiste ofiary. (...)
Wartości patriotyczne oraz wzór aktywnego zaangażowania w sprawy polskie skutecznie przekazał swojemu synowi Mateuszowi, który podczas trwania jego kadencji poselskiej został powołany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na premiera rządu RP

- napisał w uzasadnieniu skierowanym do rady miasta.

O chęci nazwania jednej z ulic imieniem Morawieckiego poinformował też prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. "Chciałbym, aby Honorowi Obywatele Wrocławia na zawsze pozostali w naszej pamięci, dlatego przedłożę Radzie Miejskiej wniosek o nadanie jednej z ulic imienia Kornela Morawieckiego. Cześć jego pamięci" - napisał na Facebooku.