"Pancerny Marian" pozywa TVN i autora reportażu w "Superwizjerze". "Przekaz miał na celu skompromitowanie"

Marian Banaś złożył pozew przeciwko TVN i Bertoldowi Kittelowi po reportażu na swój temat w "Superwizjerze". Prezes NIK przebywa obecnie na bezpłatnym urlopie do czasu wyjaśnienia sprawy, a CBA dalej sprawdza oświadczenia majątkowe "pancernego Mariana". Szef NIK zarzuca dziennikarzowi, że ten "dokonał selektywnego przekazu informacji 'pod z góry założoną tezę' w celu skompromitowania jego osoby".
Zobacz wideo

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przebywa obecnie na bezpłatnym urlopie, który wziął po publikacji "Superwizjera" TVN. Materiał stacji sprawił, że nagłośniono m.in. fakt, że jego oświadczenia majątkowe od miesięcy są prześwietlane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Jeszcze 23 września Banaś, były szef KAS i były minister finansów, zapowiadał, że "najpóźniej" 24 września złoży pozew wobec autorów materiału w "Superwizjerze". "Pancerny Marian", jak nazwano go w przeszłości w mediach, zrobił to jednak tydzień później.

W oświadczeniu, do którego dotarła Gazeta.pl, Banaś informuje, że złożył pozew cywilny przeciwko TVN i autorowi reportażu, dziennikarzowi tej stacji Bertoldowi Kittelowi. Tu cytat z oświadczenia szefa NIK:

Domagam się od ww. osób m.in. przeproszenia za takie bezprawne działania oraz zamieszczenia sprostowania, a także zapłaty stosownej kwoty na wskazany w tym pozwie cel społeczny.

Banaś: "Selektywny przekaz informacji 'pod z góry założoną tezę', by skompromitować"

W reportażu "Superwizjera" ujawniono, że w kamienicy, której właścicielem miał być Marian Banaś, oferowano "pokoje na godziny". Z ustaleń dziennikarzy wynikało, że szef NIK nie umieścił nieruchomości w swoich oświadczeniach majątkowych. Banaś zaprzeczył tym zarzutom, ale udał się na bezpłatny urlop (rozpoczął go 27 września), do czasu wyjaśnienia sprawy.

Banaś podkreślał również, że nie jest już właścicielem kamienicy z reportażu, a nieruchomość nabył wcześniej zgodnie z prawem.

W oświadczeniu z 1 października Marian Banaś powraca do swoich zastrzeżeń wobec reportażu:

Stanowczo pragnę podkreślić, że autor reportażu Bertold Kittel nie dochował obowiązku zachowania należytej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, ograniczając się jedynie do dokonania selektywnego przekazu informacji "pod z góry założoną tezę" w celu skompromitowania mojej osoby.
Więcej o:
Komentarze (500)
Marian Banaś pozywa TVN i dziennikarza stacji. "Przekaz miał na celu skompromitowanie"
Zaloguj się
 • blechtrommel

  Oceniono 198 razy 180

  Więc, drodzy wyborcy, wiecie już po co ludziom Kaczyńskiego przejęcie sądów.

 • krynolinka

  Oceniono 159 razy 119

  Pokoje na godzinę w celach modlitewnych? Taką tezę powinno się założyć panie Banaś?
  Weź się ogarnij człowieku, zapłać należne podatki i się bujaj..

 • mer-llink

  Oceniono 113 razy 97

  Pan Banaś jest doprawdy dzban. Mówi o sobie per "moja osoba". Ale czego można się podziewać po osobniku, który we współpracy z kryminalistami uszczuplał dochody państwa podając zaniżone ceny wynajmu? Od tych niskich cen płacił mniejsze podatki. A podatki są na cele całego państwa. Oszust? Oszust ale nasz, PiS-owski! I co my robimy tym oszustem? My nim otwieramy oczy niedowiarkom. Mówimy: patrzcie, to Nasz, przez Nas zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie słowo!

 • polakadam

  Oceniono 108 razy 96

  I pomyśleć że gdyby nie było tej niezależnej telewizji to byśmy się nie dowiedzieli o przekrętach Banasia jak też innych polityków opcji rzadzacej. Gratulacje dla tvn za odwagę i solidność dziennikarską.
  Ciekawi mnie jak Banaś będzie chciał się wybronić że nie wynajmował przestępcom kamienicy pod burdel?

 • terazjakinick

  Oceniono 72 razy 64

  Zasadniczo to mam pytanie, czy właściwy miejscowo urząd skarbowy wszczął postępowanie w sprawie unikania płacenia podatków i działanie na szkodę skarbu państwa?
  Bo reszta tej g...noburzy to tylko zabawy w piaskownicy.

 • gerardpolak2

  Oceniono 84 razy 64

  taaa... pisowcy sa dobrzy w manipulacji.........w myśl zasady.... sami kradną i aby to ukryć krzyczą łapać złodzieja ......

 • bezspokoju

  Oceniono 63 razy 51

  Banaś, teraz ty dzwoń do tego buraka obwieszonego złotem. Przecież masz numer telefonu do kumpla- rajfura.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX