Ziemkiewicz nazwał Trzaskowskiego "złodziejem" i wezwał, by "oddał dzieciom 500+". Prezydent zapowiada proces

Rafał Trzaskowski zaalarmował, że rząd przekazuje pieniądze samorządom za późno, przez co w niektórych miastach jest problem z terminowym wypłacaniem świadczenia 500 plus. Skomentował to Rafał Ziemkiewicz, który nazwał prezydenta Warszawy "złodziejem". Polityk zapowiedział, że wytoczy publicyście proces.
Zobacz wideo

W piątek w "Dzienniku Gazecie Prawnej" pojawił się artykuł na temat problemów z wypłacaniem świadczeń 500 plus w stolicy. Według władz Warszawy przyczyną jest to, że samorządy otrzymują zbyt małe środki od rządu, dlatego konieczne jest m.in. zwiększenie dotacji. W poniedziałek do tego materiału odniósł się Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy poinformował, że samorządy otrzymują pieniądze od rządu "w ostatniej chwili":

Pieniądze za wrzesień zostały przekazane w ostatniej chwili (...). Nie rozumiem, dlaczego nie można było przekazać pieniędzy na cały rok. Dalej nie ma pieniędzy na październik, listopad i grudzień. W momencie, kiedy te pieniądze się pojawią, natychmiast je wypłacamy, tylko problem jest taki, że te pieniądze powinny być przekazywane znacznie wcześniej.

Ziemkiewicz nazywa Trzaskowskiego złodziejem. Prezydent Warszawy zapowiada proces

Jak podaje TVN Warszawa, stolica miała dostać około połowy kwoty potrzebnej do wypłacenia 500 plus. Prezydent Warszawy we wrześniu wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego i ministerstwa finansów pismo dotyczące konieczności zwiększenia planu dla Warszawy, ponieważ dotychczasowa kwota "nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców".

Do wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego odniósł się Rafał Ziemkiewicz, który w odpowiedzi na kondolencje prezydenta Warszawy po śmierci Kornela Morawieckiego napisał: "Sądzę, że uczeń prof. Geremka wie doskonale, iż stosując taką frazę, w istocie napisał: nie był bohaterem, choć wielu się tak wydawało - i że nie zrobił tego niechcący. Cóż, pies cię trącał, Trzaskowski: oddaj złodzieju dzieciom ich 500+".

W rozmowie na antenie TVN24 prezydent Warszawy zapowiedział już, że wytoczy proces przeciwko dziennikarzowi "Do Rzeczy". Dodatkowo Rafał Trzaskowski podkreślił, że miasto chce wypłacać świadczenia "i staje na głowie", by wypłacać je o czasie. Polityk odniósł się także do oskarżeń prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński stwierdził, że pieniądze na 500 plus dla mieszkańców Warszawy zostały przekazane, a problemem jest tutaj polityka. - Wszystkie pieniądze, które są potrzebne na to, by 500 plus było w Warszawie wypłacane, zostały przekazane władzom miasta. Ostatnia transza 26 września. Nie ma żadnych przeszkód, jest tylko polityka - powiedział. Trzaskowski podkreślił, że odpowiedzi w sprawie świadczenia oczekuje od rządu, a nie prezesa PiS.

Więcej o: