Marek Komorowski za Kornela Morawieckiego. Samorządowiec zastąpi na listach do Senatu zmarłego polityka

Marek Komorowski, który zajął miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego na liście PiS do Senatu w okręgu nr 59, to wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego i przewodniczący klubu PiS w sejmiku. Okręg 59 obejmuje zachodnią i północną część województwa podlaskiego, m.in. miasta Łomżę i Suwałki.

Kandydata PiS na listę do Senatu w okręgu 59 udało się zgłosić dosłownie w ostatniej chwili. Zgodnie z Kodeksem wyborczym jeśli któryś z kandydatów umrze, można zaproponować kolejnego na jego miejsce najpóźniej do 15. dnia przed wyborami.

Nie ma wówczas konieczności zebrania dwóch tysięcy podpisów (są one wymagane wtedy, kiedy zgłaszane jest "zastępstwo" za kandydata do Senatu skreślonego z list z powodu innego niż śmierć). Formalnie termin ów minął 28 września, była to jednak sobota, zatem automatycznie czas na zgłaszanie nowego kandydata wydłużono do 30 września (poniedziałek) do godziny zamknięcia Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku.

O decyzji poinformował Dariusz Piontkowski, szef resortu edukacji i pełnomocnik PiS w Podlaskiem

- Dla nas to oczywiście sytuacja nadzwyczajna, niespodziewana, ekstraordynaryjna. Komplikuje to oczywiście całą kampanię wyborczą, no ale - jak widać - śmierć nie wybiera i zdarza się w najmniej oczekiwanych i spodziewanych momentach - powiedział na antenie Radia Białystok (cyt. za Onet.pl), składając jednocześnie kondolencje rodzinie zmarłego polityka.

Marek Komorowski jest osobą rozpoznawalną w regionie. To Marek Adam Komorowski - obecny wicemarszałek województwa podlaskiego oraz przewodniczący klubu PiS w sejmiku.

Nieszczęśliwy okręg 59

W tym samym okręgu wyborczym na Podlasiu ponad tydzień temu zmarł inny kandydat na senatora - Andrzej Chmielewski, zgłoszony przez Samoobronę. Wciąż nie ma informacji na temat ewentualnego kandydata, który mógłby go zastąpić.

Andrzej Chmielewski był wiceprzewodniczącym Samoobrony. W przeszłości był radnym województwa podlaskiego, a w latach 2006-2007 roku - wicemarszałkiem tego regionu.

13 października odbędą się wybory parlamentarne. Wybierzemy w nich 460 posłów oraz 100 senatorów.

Kornel Morawiecki, zmarły w poniedziałek w wieku 78 lat polityk, był posłem, ojcem urzędującego premiera Mateusza Morawieckiego oraz działaczem opozycji demokratycznej z czasów PRL.

Więcej o:
Komentarze (75)
Marek Komorowski wystartuje do Senatu z list PiS. Zajmie miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego
Zaloguj się
 • pe_ro

  Oceniono 21 razy 13

  65 letni sędzia jest usuwany z SN ale 78 letni starzec o infantylnych poglądach nadaje się na senatora. Polska to dziwny kraj.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 23 razy 13

  Po śmierci Kulczyka niejaki Zybertowicz twierdził, że być może to maskarada i on żyje. Andrzeju a teraz Kornel się nie ukrywa?

 • polskiciapek

  Oceniono 20 razy 12

  Ciekawe czy też ma doświadczenie w głosowaniu na "cztery rączki"....

 • hbire

  Oceniono 16 razy 8

  zaraz, zaraz - aby wejść w zastępstwo na liscie na senatora , to terminem na umarcie Kornela była miniona sobota (28.09.). Prokuratorze generalny - 2 dni po terminie ?! to nie jest naruszenie prawa wyborczego ??? A, no tak , w kraju teoretycznym wszystko możliwym jest !!!

 • przyzwyczajony

  Oceniono 18 razy 8

  Czy z przepisu nie wynika, że jeżeli zastępczego kandydata można zgłosić do 15 dnia przed wyborami, to tylko za takiego kandydata, który zmarł przed 15 dniem? Kornel Morawiecki zmarł dzisiaj, a do wyborów pozostało 14 dni. Chyba, że Prezes przed zgłoszeniem nowego kandydata konsultował się już z mgr Przyłębską.

 • Bronek Sz

  Oceniono 9 razy 7

  Z całym wielkim szacunkiem do zmarłego seniora marszałka, ale z tak poważną chorobą i w tym wieku żeby pchać się do koryta, to trzeba być idiotą, że synalek od tego go nie odwiódł.!!!!!!

 • princepinot

  Oceniono 11 razy 7

  Za komuny nie bylo senatu, ale kandydaci do Sejmu byli zwykle przywozeni w teczkach I czesto nie mieli pojecia o regionie ktory reprezentuja. Nic sie nie zmienilo.

 • berek-oberek

  Oceniono 10 razy 6

  Nie rozumiem dlaczego wyborcy Pisu nie mogą nadal głosować na Kornela? Nie mam żadnych wątpliwości, że będzie skwapliwie wypełniał obowiązki posła Pisu i będzie głosował z zaświatów. Uprzednio oddawał swój głos będąc w toalecie, nieprawdaż?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX