Poranna rozmowa Gazeta.pl. Holland: Nie uważam, że Kaczyński jest faszystą. Ale pewne rzeczy mówi świadomie

Agnieszka Holland w Porannej rozmowie Gazeta.pl wyjaśniła, że jej film "Obywatel Jones" może stanowić nawiązanie do współczesnej sytuacji na świecie. Skomentowała także rządy PiS. Stwierdziła, że prezes Kaczyński "nie jest faszystą", ale jej zdaniem pewne elementy mowy faszystowskiej "są używane cynicznie i świadomie, bo Kaczyński jest człowiekiem wykształconym". - Jeżeli on straszy uchodźcami, mówiąc, że roznoszą pasożyty, to jest mowa faszystowska - przytaczała.
Zobacz wideo
Idee faszystowskie wracają w formie populizmu. To jest taki recycling idei. One okazują się ciągle skuteczne. Ciągle można marzyć o inżynierii społecznej, o stworzeniu nowego człowieka czy nowych elit. Kaczyński ewidentnie ma takie ambicje. Ma ambicję, aby zmienić Polskę w zupełnie inny kraj, "zrobić" prawdziwego, heteroseksualnego Polaka

- powiedziała w rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim Agnieszka Holland.

Więcej o:
Komentarze (133)
Agnieszka Holland jest gościem Grzegorza Sroczyńskiego w Porannej rozmowie Gazeta.pl. Opowiada o filmie "Obywatel Jones" oraz kampanii Jarosława Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • ferrment

  Oceniono 26 razy 20

  Jak chce urobić ludzi coby byli jak jeden mąż podług jego wyobrażeń, to raczej jest faszystą. Nie takim naćpanym jak Hitler, ale jednak. No chyba że jest stalinistą, co na jedno wychodzi.

 • zet59

  Oceniono 34 razy 18

  jak nazwać człowieka który jest nieusuwalnym szefem partii narodowo-socjalnej, który rządzi jednoosobowo i trzyma za twarz wszystkich swoich ludzi szantażując ich teczkami, który nienawidzi obcych oraz Polaków go niepopierających, który zawładnął sądami, trybunałem konstytucyjnym, sejmem i prezydentem, który uznaje tylko swoje własne prawo i praktycznie za nic nie odpowiada? aaaa wiem wiem to jest demokrata :))))))))))))))))))))))

 • kazek100

  Oceniono 15 razy 11

  Faszyzm miał wiele odmian. Nie zawsze był tak radykalny i zbrodniczy jak w przypadku nazizmu hitlerowskiego. Ale zawsze był złem. I tak samo populistyczne rządy Kaczyńskiego odbiją nam się czkawką.

 • tomus60

  Oceniono 9 razy 9

  Polemizowałbym taki cytat z wikipedii o Musolinim który był w końcu twórcą faszyzmu "Zakazał literatury na temat antykoncepcji, a w 1926 roku podniósł kary za aborcję, określając aborcję i antykoncepcję jako zbrodnie przeciwko państwu[55]. W 1929 roku po tym, jak reżim podpisał z Kościołem katolickim konkordat (traktaty laterańskie), zyskał sobie poparcie i błogosławieństwo Kościoła. Papież Pius XI publicznie uznał Mussoliniego za „człowieka zesłanego przez Opatrzność”, a dzięki poparciu księży namawiających parafian, aby na niego głosowali, uzyskał w wyborach około 98% głosów. Według traktatów laterańskich Włochy przyznały suwerenność Watykanowi oraz wydały Kościołowi rekompensatę finansową za zajęcie ziem kościelnych w XIX wieku przez liberalny rząd włoski". Ile w tym jest PiS

 • gladysek

  Oceniono 11 razy 7

  Radze poczytac Mein Kampf tam dokladnie napisane co bedzie , jak bedzie i jak to zrobic, ba! nawet kiedy to zrobic. Kaczynski ma wizje na miare obszaru miedzy Odra a Bugiem na powielanie Adolfa jest za slaby ale prtzemyca idee tamtego. Nioe ma wprawdzie zydow ale ma homoseksualistom, bolszewikow w nowym wydaniu, Adolf budowal machine wojenna , Kaczynski nie ma o tym pojecia. To maly, zakompleksiony kacyk w malutkim , slabiutkim I wrednym spoleczenstwie. Daje lpolakom nadzieje ze beda mogli "riezac" swoich wrogow.za Wolyn, za Smol;ensk za IIWS, za socjalizm. To czlowiek ktory zyje w kokonie wlasnych wyziewow. I jesli polaki teraz sie nie obudza to czeka ich marny koniec.

 • feurig59

  Oceniono 12 razy 6

  Kaczyński sam wyznaje, ze jego politycznymi idolami jest Machiavelli i w pewnym stopniu twórca "Teologii Politycznej" i teorii NSDAP Carlo Schmitt. to sa teoretycy AUTORYTARYZMU.
  Kaczyński nie jest demokratą w klasycznym tego słowa znaczeniu, jest zwolennikiem państwa pozbawionego kontroli społecznych, instytucji niezależnych, państwa nie transparentnego, w którym ani społeczeństwo, ani tym bardziej opozycja i prawo najwyższe nie "przeszkadzają" władzy i ona od wyborów do wyborów robi co chce.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 10 razy 6

  Kaczyński nie jest faszystą.
  ...jest naszystą,

 • an-te

  Oceniono 11 razy 5

  O heteroseksualnym społeczeństwie marzy zatwardziały kryptogej. To ciekawe. Czyżby nie mógł się pogodzić ze swoją własną "orientacją seksualną"? Czy tylko chce ją ukryć?

 • sunzi15

  Oceniono 4 razy 4

  W ewangelii Mateusza 7:15-20 (BW) znajduje się fragment, w którym Pan Jezus podaje niezawodną metodę, po której możemy rozpoznać fałszywych proroków:

  „15 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi !
  16 Po ich owocach poznacie ich. Czyż zbierają winogrona z cierni albo z ostu figi ?
  17 Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, ale złe drzewo wydaje złe owoce.
  18 Nie może dobre drzewo rodzić złych owoców, ani złe drzewo rodzić dobrych owoców.
  19 Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, wycina się i rzuca w ogień
  20 Tak więc po owocach poznacie ich.

  Mysle, ze pora nareszcie nazywac rzeczy po imieniu.

  Jezeli:
  "pewne rzeczy mówi świadomie" i z rozmysłem gra na nacjonalistycznej nucie."
  czyli
  - mowi jak faszysta i dziala dziala jak faszysta,
  TO JEST FASZYSTA.
  Mozna to skorygowac na - narodowy socjalista,
  ale to na jedno wychodzi.
  Mozna sie rozczulac nad tym,
  ze inspiruje go wczesny Führer i NSDAP,
  jak Putina, Erdogana i Orbana, zanim uzyskal wladze ansolutna,
  ale "wczesny Hitler byl w procesie stawania sie
  totalitarnym despota, ktory zgotowal straszliwy los
  wlasnemu narodowi i calemu swiatu.

  Moze na wszelki wypadek nie oddawac swego
  i swoich dzieci losu w rece faszysty, czy tez nazisty,
  o psychopatycznej osobowosci,
  ktoremu zamarzyla sie powtorka z historii,
  i WLADZA ABSOLUTNA!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX