Jarosław Kaczyński skrytykował władze Warszawy ws. "Czajki": Całkowita nieodpowiedzialność

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Płocku, Jarosław Kaczyński stwierdził, że przy awarii oczyszczalni "Czajka" władze stolicy nie zdały egzaminu z wiarygodności. - Mieliśmy do czynienia z sytuacją zagrożenia i nie było w gruncie rzeczy reakcji - powiedział prezes PiS. Przypomniał też, że Hanna Gronkiewicz-Waltz była początkowo przeciwna budowie oczyszczalni.
Zobacz wideo

Prezes Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS w Płocku obiecywał powyborcze państwo dobrobytu, ale poruszył także warszawski wątek awarii oczyszczalni "Czajka" i czasowe przekierowanie ścieków do Wisły. Według Kaczyńskiego władze stolicy praktycznie zlekceważyły kryzysowa sytuację.

Całkowita nieodpowiedzialność władz Warszawy w sprawie "Czajki"

Kiedy doszło do bardzo poważnej usterki, jeśli chodzi o spalanie tego wszystkiego, co oczyszczalnia eliminuje z wody - opinia publiczna, wszyscy mieszkańcy Warszawy o tym się nie dowiedzieli (...) Mieliśmy do czynienia z sytuacją zagrożenia i nie było w gruncie rzeczy reakcji

- powiedział prezes o sierpniowej awarii (cyt. za Dziennik.pl).

- Reakcje władz Warszawy po awarii w "Czajce" świadczą o nieodpowiedzialności. Mamy tutaj do czynienia z sytuacją całkowitej nieodpowiedzialności, całkowitego braku wiarygodności, bo od czego są władze samorządowe, jak nie od tego, żeby właśnie o takich sprawach myśleć, tego rodzaju wydarzenia kontrolować?

- dodał, po czym stwierdził, że takie podejście obce jest komitetowi Prawa i Sprawiedliwości, które może nazwać się z czystym sumieniem ugrupowaniem "wiarygodnym i odpowiedzialnym".

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chciała budowy oczyszczalni "Czajka"

Prezes PiS cofnął się w czasie i przypomniał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz był przeciwna budowie warszawskiej oczyszczalni.

- Wiemy, że pani Gronkiewicz-Waltz uczestniczyła w wiecach przeciwko budowie Czajki. Kiedy była kandydatem na prezydenta Warszawy. To znaczy jeździła do tej części Warszawy, gdzie ta budowa budziła sprzeciw i tam mówiła, Że absolutnie nie. że nie będzie to budowane. Następnie kiedy została prezydentem [Warszawy], to oczywiście ta budowa została przeprowadzona za ogromne pieniądze, 4 mld zł. Wielu ostrzegało, że to nie jest najlepsze rozwiązanie

- mówił lider PiS Jarosław Kaczyński.

Droga "Czajka"

Inwestycja rzeczywiście do najtańszych nie należała. Zwycięska oferta w przetargu na budowę - firmy Warbud - przekraczała o 244 mln euro szacunkowy koszt budowy, który wynikał z analiz przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów. "Jest to także projekt najdroższej oczyszczalni ścieków na świecie" - pisał przed dekadą tygodnik "Wprost", który przeprowadził wówczas dziennikarskie śledztwo wokół budowy oczyszczalni. 

Awaria dwóch kolektorów "Czajki" nastąpiła 27 i 28 sierpnia. Zastępczy rurociąg na moście pontonowym, który zbudowano, to alternatywa na kilka miesięcy, ratusz ma opracowywać nowe, stałe rozwiązanie.

Wbrew temu, co mówił w Płocku prezes PiS, 70 proc. mieszkańców Warszawy uważa, że Rafał Trzaskowski sprawdził się jako dobry gospodarz miasta w obliczu awarii. Niemal 63 proc. twierdzi, że władze miasta zadziałały szybko i sprawnie. Tak wynika z sondażu dla Kantar Polska.

Więcej o:
Komentarze (140)
Jarosław Kaczyński skrytykował władze Warszawy ws. "Czajki": Całkowita nieodpowiedzialność
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 52 razy 46

  lądowanie w lesie we mgle, to dopiero była odpowiedzialność

  którą prezes zrzucił na Tuska

 • arreis65

  Oceniono 51 razy 45

  kaczyński ty zakłamany i podły chamie - za twojego brata gooowno równo lało się do Wisły i wtedy nie miałeś "tutaj do czynienia z sytuacją całkowitej nieodpowiedzialności, całkowitego braku wiarygodności" !!!!

 • wmr2000

  Oceniono 42 razy 38

  A za rządów braciszka g... lało się strumieniami

 • arreis65

  Oceniono 42 razy 38

  kaczyński, a twój brat kartofel lech nie chciał i nie wybudował oczyszczalni czy chciał ale był za głupi żeby wybudować ???

 • motyw4

  Oceniono 38 razy 32

  Ciekawe co władze stolicy miały jego zdaniem zrobić? pojechać tam i wiadrami wybierać między innymi jego szczyny? niech już lepiej ten dziad spieprza...

 • Kris P

  Oceniono 36 razy 30

  O czym ten lewus mówi. Jak zwykle zabiera głos w kwestii, o której nie ma zielonego pojęcia.
  Przecież ta menda na niczym, oprócz knucia i jątrzenia się nie zna, nie przeracowal uczciwie ani jednego dnia.

 • palo_ma1

  Oceniono 35 razy 27

  Z ilości gówna jakie Wisłą przelało się za Lecha Kaczyńskiego można byłoby mu wybudować godny kopiec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX