Polska wyda gigantyczne pieniądze na obecność wojsk amerykańskich. Nawet 200 mln zł rocznie

Nawet 50 mln dolarów, czyli ok. 200 mln złotych rocznie wyda Polska na stacjonowanie wojsk amerykańskich. Większość pieniędzy pokryje koszty mediów i opłaty na rzecz samorządów, które przyjmą żołnierzy. Ponosić je będzie Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zobacz wideo

Podczas spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem podczas szczytu klimatycznego ONZ amerykański prezydent podkreślał, że umowa o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce jest korzystna dla obu krajów, a dodatkowo Polska zobowiązała się pokryć znaczną część kosztów, które z umowy wynikają. Teraz RMF FM nieoficjalnie dowiedziało się, jakiego rzędu będą to kwoty.

Polska zapłaci nawet 50 mln dolarów rocznie

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła stacja wynika, że polskie Ministerstwo Obrony Narodowej rocznie wyda nawet 50 mln dolarów na utrzymanie 5,5 tys. amerykańskich żołnierzy - w tym dodatkowego tysiąca, którego obecność zapewnia podpisana ostatnio pomiędzy Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem umowa. Większość z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów mediów i opłat dla samorządów, na terenie których stacjonować będą Amerykanie.

Andrzej Duda przepytywany w TVP. Tłumaczył się z amerykańskich baz >>>

Polska pokryje również koszt zbudowania infrastruktury, m.in. budynków mieszkalnych, hangarów czy magazynów. Całkowity wydatek ma tutaj nie przekroczyć 2 mln złotych.

Najwięcej będzie kosztować przystosowanie bazy lotniczej w Powidzu do roli bazy logistycznej amerykańskiej brygady pancernej - około 260 mln dolarów. Za to jednak, jak informuje RMF FM, ma w większości zapłacić NATO w ramach programu inwestycji w infrastrukturę obronną.

W Polsce będzie więcej amerykańskich żołnierzy

Umowa podpisana przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa zakłada m.in. stworzenie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim, lotniczej brygady bojowej wsparcia logistycznego w Powidzu czy stworzenie eskadry dronów w Łasku. 

Więcej o: