Tak reporter TVP Info został prezesem Radia Wrocław. Mamy protokół Rady Mediów Narodowych

Od 1 września funkcję prezesa Radia Wrocław pełni Marcin Rosiński, do niedawna reporter i prezenter związany z TVP Info. Portal Gazeta.pl dotarł do protokołu z posiedzenia Rady Mediów Narodowych, podczas którego Rosiński prezentował swoją wizję rozwoju radia. Dziennikarz z sentymentem wspominał doświadczenia z lat licealnych, a jako sposób na przyciągnięcie młodych słuchaczy zaproponował audycję hip-hopową.
Zobacz wideo

Gdy dotychczasowa prezes Radia Wrocław Joanna Piątek zapowiedziała w sierpniu przejście na emeryturę, media spekulowały, że jej następcą może być reporter i prezenter TVP Info Marcin Rosiński (wcześniej wieloletni dziennikarz TVP Wrocław).

Rozpoczynał pracę w Polskiej Agencji Prasowej, potem trafił do Telewizji Polskiej we Wrocławiu. Dwa miesiące relacjonował dla TVP przebieg służby polskich żołnierzy w ogarniętym wojną domową Iraku. Był również korespondentem TVP w Gruzji. (...) Zajmuje się między innymi problematyką wojskową i historyczną, relacjonuje afery kryminalne i obyczajowe. Nie unika też ważnych zjawisk społecznych, w tym dotyczących również związków zawodowych

- tak o Rosińskim czytamy na stronie internetowej Telewizji Polskiej. Szerzej zasłynął m.in. ze swojej działalności jako reporter sejmowy.

Sam zainteresowany we wpisie na Twitterze 15 sierpnia zaprzeczył pogłoskom o swojej kandydaturze na prezesa Radia Wrocław. "Przeniosłem się do Warszawy i ciężko pracuję na utrzymanie. Lekko nie jest, bo jako 'słoik' mam pod górkę, podlewają mnie fale hejtu. Za Wrocławiem tęsknię, ale na razie nie planuję powrotu. Komentowaniem plotek się nie zajmuję. Miłego dnia" - napisał.

Tymczasem już niecały tydzień później - 21 sierpnia - Rada Mediów Narodowych podczas posiedzenia rozpatrywała jego kandydaturę. Na to stanowisko zaproponował reportera przewodniczący Krzysztof Czabański. Juliusz Braun popierał z kolei związanego z Platformą Obywatelską Henryka Koczana. Obaj kandydaci nie uzyskali jednak wymaganego poparcia.

Rosiński został wybrany na prezesa Radia Wrocław w ponownym głosowaniu - tym razem korespondencyjnym - 27 sierpnia. 1 września objął stanowisko.

Były dziennikarz TVP Info Marcin Rosiński prezesem Radia Wrocław

Jak informowała nieoficjalnie wrocławska "Gazeta Wyborcza", Rosiński podczas przesłuchania na posiedzeniu RMN 21 sierpnia miał być nieprzygotowany. - Nawet kiedy próbował odpowiadać na pytanie zadane przez sprzyjającą jego kandydaturze Joannę Lichocką, został przez nią poproszony, by już nie kontynuował - mówił informator "GW".

Dotarliśmy do protokołu z posiedzenia Rady Mediów Narodowych, który pozwala na poznanie szczegółowego przebiegu przesłuchania Rosińskiego.

Dziennikarz tłumaczył członkom rady, że wbrew pozorom nie zdementował kilka dni wcześniej na Twitterze doniesień o swojej kandydaturze, "tylko napisał, że 'na razie' nie kandyduje". Jak wyjaśnił, "do końca nie był pewien i ostateczną decyzję podjął w poniedziałek, kiedy dowiedział się, że decyzję o kandydowaniu podjął jego szanowny kolega z Wrocławia, pan Henryk Koczan".

Z dokumentu wynika, że Rosiński uzasadniał chęć objęcia fotela prezesa Radia Wrocław "gotowością na nowe wyzwana i zmierzenie się z innymi zadaniami, które będą dawały możliwość rozwijania się i zdobywania nowych umiejętności".

Były już reporter TVP Info stwierdził, że Polskie Radio Wrocław jest mu "niezwykle bliskie", bo tam stawiał pierwsze kroki dziennikarskie jako uczeń III klasy LO we Wrocławiu. "Realizował 15-minutową audycję, która opierała się na zarejestrowanych w Teatrze Polskim fragmentach spektaklu reżyserowanego przez Kazimierza Dejmka" - czytamy w protokole.

Marcin Rosiński stawia na rap i hip-hop

Marcin Rosiński za swój główny cel uznał zwiększenie słuchalności wrocławskiego radia, w szczególności wśród młodych słuchaczy w wieku 18-25 lat.

Żeby przyciągnąć młodzież, należy dokonać pewnej przemiany przede wszystkim w sferze muzyki. W tej chwili Radio Wrocław nadaje muzykę rockową, ale utwory, które były popularne 30 lat temu. Młodzież słucha głównie rapu i hip-hopu, dlatego zaryzykowałby uruchomienie pasma w godzinach popołudniowych prezentującego scenę rapowo-hip-hopową. We Wrocławiu jest kilku prezenterów, którzy zajmują się tego typu muzyką i mogliby takie pasmo poprowadzić. Należałoby dodatkowo taką audycję uatrakcyjnić i uzupełnić konkursami, w których nagrodami byłyby oferty różnych sportów ekstremalnych, bo to młodych ludzi najbardziej przyciąga. Chciałby postawić na młodych ludzi, którym zależy na tym, żeby świat wokół nich wyglądał coraz lepiej.

- napisano w protokole.

Elżbieta Kruk dopytała kandydata, czy "ma inną propozycję dla młodzieży poza zmianą muzyczną w stacji". Rosiński zauważył jedynie, że "propozycja muzyczna Radia Wrocław jest różnorodna, ale w większości 'ograna', mało zaskakująca i nieprzyciągająca dla młodzieży".

Ta odpowiedź nie spodobała się Joannie Lichockiej, która wprost stwierdziła, że pomysł Rosińskiego nie jest receptą na polepszenie wyników radia.

Oczywiście można zrobić pasmo muzyki hip-hop, można zrobić również pasmo disco polo, to przyciągnie mieszkańców podmiejskich i będzie pokazane w słupkach słuchalności. Przypomniała, że pan Rosiński kandyduje na stanowisko prezesa radia publicznego, gdzie jest kwestia misji, a nie jakichś zabiegów techniczno-komercyjnych. Poprosiła o przedstawienie propozycji na realizację misji mediów publicznych w Radiu Wrocław

- czytamy. Z protokołu dowiadujemy się, że "Marcin Rosiński uważa, że zadania misyjne w wielu swoich pasmach Radio Wrocław wypełnia. Jest program poświęcony tylko wydarzeniom kulturalnym, jest pasmo poświęcone książkom".

Jak informowała "GW", ostatecznie za kandydaturą Henryka Koczana zagłosował jedynie Juliusz Braun. Od głosu wstrzymał się Grzegorz Podżorny, a przeciwko zagłosowali Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka. Z kolei Marcina Rosińskiego poparli Krzysztof Czabański i Joanna Lichocka, wstrzymali się Elżbieta Kruk i Grzegorz Podżorny, a przeciwko zagłosował Juliusz Braun.

Dla uzyskania fotela prezesa wymagane jednak były minimum trzy głosy. Stąd ponowne głosowanie kilka dni później - do kandydatury Rosińskiego przekonała się ostatecznie Elżbieta Kruk.

Więcej o: