Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia ma być ogłoszony błogosławionym w 2020 roku

W czerwcu 2020 roku kard. Stefan Wyszyński zostanie ogłoszony błogosławionym - informuje "Tygodnik Powszechny". Według informacji gazety pozostały tylko formalności, by doszło do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz wideo

"Tygodnik Powszechny" poinformował na swojej stronie internetowej, że w czerwcu 2020 roku ma dojśc do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, nazywanego Prymasem Tysiąclecia.

Tygodnik donosi, że takie informacje ma z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Gremium zbierze się 1 października i właśnie wtedy ma zatwierdzić dekret, w którym stwierdza, że za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego doszło do cudu. Potem taki dekret trafi do papieża Franciszka.

Wcześniej cud badały dwie komisje: teologiczna i medyczna. Obydwie wydały pozytywną opinię, co sprawia, że ogłoszenie Prymasa Tysiąclecia błogosławionym to już kwestia miesięcy.

Jak nas poinformowano w Watykanie, na życzenie kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, beatyfikacja odbędzie się w czerwcu 2020 r. w Warszawie

- czytamy na stronach "TP".

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego

Informacja o beatyfikacji zbiegła się z rocznicą wydarzeń z 1953 roku. W nocy z 25 na 26 września prymas Stefan Wyszyński został aresztowany przez bezpiekę. Bezpośrednim powodem zatrzymania był memoriał biskupów do władz komunistycznych z maja 1953 roku.

Kardynał mówił w nim, że w obliczu krzywd, jakich doznaje Kościół w Polsce, nie jest możliwy kompromis. Znalazły się tam słynne słowa: "Non possumus... Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nie wolno".

Prymas był przetrzymywany w katolickich klasztorach z siostrą zakonną Marią Leonią Graczyk i księdzem Stanisławem Skorodeckim. Wyszedł na wolność dopiero 28 października 1956. Stefan Wyszyński był prymasem Polski w latach 1948-1981, zmarł 28 maja w Warszawie.

Proces beatyfikacyjny prymasa rozpoczął się w 1983 roku, jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II.

Więcej o: