Prezes NIK Marian Banaś nie potrzebował pomocy Elżbiety Witek. Urlopu udzielił sobie sam

Prezes NIK nie musiał występować do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o urlop, jak wcześniej zapowiadał. Jak informuje RMF FM, Marian Banaś udzielił go sobie sam. To pokłosie reportażu "Superwizjera" TVN, w którym ujawniono, że prezes NIK jest (on sam utrzymuje, że był) właścicielem kamienicy, w której wynajmuje się gościom pokoje na godziny. Banaś nie wspomniał o tym w oświadczeniu majątkowym.
Zobacz wideo

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś nie znał zasad wnioskowania o urlop i nie wiedział, że może go sam sobie przyznać - donosi RMF FM. Co więcej, marszałek Sejmu, druga osoba w państwie, również nie znała trybu przydzielania urlopu prezesowi NIK. Jeszcze rano podkreślała, że decyzję w jego sprawie podejmie po rozmowie z Banasiem.

Od jutra obowiązki Mariana Banasia przejmie zastępca szefa NIK Wojciech Kutyła.

Mateusz Morawicki: Czasami pewne rzeczy wychodzą post factum

Na wtorkowej konferencji prasowej w KPRM premier Mateusz Morawiecki został zapytany przez dziennikarzy o kwestię kamienicy należącej do szefa NIK Mariana Banasia i o to, czy przed mianowaniem go na stanowisko wiedział, że CBA prowadzi wobec Banasia postępowanie wyjaśniające.

Czasami pewne rzeczy wychodzą post factum. Przypomnę, że pan prezes Banaś sam poprosił o kontrolę. Czy to nie świadczy właśnie o tym, że chciał poddać się wszystkim tym procedurom, które były konieczne? I owszem, powołując go na stanowisko ministra finansów, wiedziałem o tym, że od bodaj kwietnia takie postępowanie jest prowadzone

- powiedział Morawiecki. Premier dodał też, że w jego odczuciu "wszystko odbyło się prawidłowo".

Marian Banaś kontra TVN

Prezes NIK poinformował w oświadczeniu przesłanym Gazeta.pl, że złoży pozew przeciwko autorom reportażu "Superwizjera", w którym powiązano go z krakowskim gangsterem i zarzucono błędy w oświadczeniu majątkowym.

Prezes NIK Marian Banaś przygotowuje pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko osobom, które mogą być pociągnięte do odpowiedzialności w związku z sobotnią emisją reportażu

- informował w oświadczeniu przekazanym w poniedziałek Gazeta.pl.

Szef NIK dodał również, że nie zarządzał hotelem pokazanym w materiale TVN. "Byłem właścicielem budynku, który na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem wynająłem innej osobie. Osoba ta prowadziła tam działalność hotelową. Obecnie nie jestem właścicielem tej nieruchomości" - dodał. 

Łączenie mojej osoby z działalnością przedstawioną w materiale red. Kittela jest oszczerstwem i pomówieniem

- dodał.

Marian Banaś i jego kamienica 

W sobotę TVN wyemitował reportaż Bertolda Kittela, w którym dziennikarze z ukrytą kamerą udali się do kamienicy, której właścicielem miał być prezes NIK, Marian Banaś. Według autorów reportażu wśród osób zarządzających nieruchomością znalazł się jeden z braci K. - znany krakowski gangster zajmujący się m.in. prowadzeniem domów publicznych.

Z "Superwizjera" dowiedzieliśmy się również, że kamienica była zabezpieczeniem kredytu w wysokości dwóch i pół mln zł dla firmy, której właścicielem jest Jakub Banaś, syn prezesa NIK. Mimo to Marian Banaś nie wpisał nieruchomości do oświadczenia majątkowego.

Marian Banaś pełnił funkcję ministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. W czerwcu zastąpił na tym stanowisku Teresę Czerwińską.

Więcej o:
Komentarze (120)
Prezes NIK nie potrzebował pomocy Elżbiety Witek. Urlopu udzielił sobie sam
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 58 razy 58

  "Marian Banaś sam udzielił sobie bezpłatnego urlopu."

  - pani Basiu, pani zadzwoni do Mariana by sobie na urlop poszedł
  - tak panie prezesie, coś przekazać jeszcze ?
  - niech siedzi, póki sprawa nie przycichnie, aha niech powie koledze od kamienicy, że to złoto, sygnety mogą zasilić nasz fundusz wyborczy, jak wygramy dalej będzie sobie hotelik prowadził, nawet mu klienta podeślemy, Marek odkąd przestał latać, musi się odstresować..

 • lipcowakobieta

  Oceniono 38 razy 38

  Jak to jest? wszystkie afery pisowskie sa nieprawdziwe. Sami święci---- pier*****ęci.

 • yaspiman

  Oceniono 35 razy 35

  sam sobie udzielił urlopu? znam przypadki, że ktoś sam sobie udzielił urlopu, a pracodawca uznał że jest to porzucenie i wywalił go dyscyplinarnie.

 • remo29

  Oceniono 34 razy 34

  A umorzył już swoją sprawę? Wiem, że nie ten resort, ale już nie ma znaczenia kto w jakim jest resorcie.

 • mer-llink

  Oceniono 35 razy 33

  O jak pieknie w głowach maja PiS-owcy pokrecone.
  Pan Banaś obejmuje urzad, ale nie wie, jakie prerogatywy z tym urzedem sie wiązą. (W tym tryb udzielania urlopu.). Nie przeczytał przed objęciem regulaminu NIK-u? Nie przeczytął ustawy o NIK-u? Aaaa, nie miał czasu, bo musiał odbierać pilny telefon od gangstera zarządzającego jego domkiem nieprywatnym.
  A czy przynajmniej zdążył się dowiedziec, co ustawowo ma robić NIK? Jaka jest jego rola?
  Zresztą: wiedza ta nie jest mu potrzebna. I tak ma być na telefon z Nowogrodzkiej.

 • munaciello

  Oceniono 31 razy 31

  Dopiero teraz, na urlopie, ten wyjątkowo zarobiony człowiek będzie mógł po 19 latach przekonać się, jaki prezent sprawił mu pewien nikomu nieznany AK-owiec: na dwie wieże prezesa i jedną działkę premiera, odziedziczyłem kamienicę w Krakowie!

 • tom_aszek

  Oceniono 27 razy 27

  "Jak informuje RMF FM, Marian Banaś sam udzielił sobie bezpłatnego urlopu. "

  Pan prezes M.B. wziął wolne na stanie w kolejce do biura podawczego sądu, coby "zapodać na dziennik" pozew przeciwko TVN? :)

 • pepe_papa

  Oceniono 28 razy 26

  PiSancjum w pełnej krasie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX