"Rzeczpospolita" o związkach Bosaka z austriacką ekstremą. Polityk Konfederacji zaprzecza

Krzysztof Bosak ma powiązania z nacjonalistycznymi ekstremistami z Austrii - podaje "Rzeczpospolita". Chodzi o Identitäre Bewegung Österreich, ugrupowanie, której sympatycy byli oskarżani o stworzenie organizacji przestępczej. Przywódca ruchu w 2018 r. przyjął natomiast darowiznę od Brentona Tarranta, zamachowca, który w meczetach w Nowej Zelandii zabił łącznie 51 osób.
Zobacz wideo

Jak podaje "Rzeczpospolita" Krzysztof Bosak ("jedynka" Konfederacji w okręgu świętokrzyskim) w wywiadzie dla kanału Centrum Edukacyjnego Powiśle na YouTube opowiedział o spotkaniu z "austriacką młodzieżą o orientacji konserwatywno-narodowej". - Byłem w Austrii na wzgórzu Kahlenberg, rozmawiałem również z przywódcami austriackiej młodzieży o orientacji konserwatywno-narodowej, oni nawet organizowali marsz wspólnie z polską mniejszością we Wiedniu, upamiętniający wiktorię wiedeńską - mówił Bosak. 

Kontakty Austriaków z Brentonem Tarrantem

Z ustaleń dziennika wynika, że Bosak miał na myśli Identitäre Bewegung Österreich (Ruch Tożsamościowy - Austria), nacjonalistyczną, antyimigrancką organizację, której członkowie w 2018 r. byli oskarżeni o stworzenie organizacji przestępczej. Ostatecznie obronili się przed zarzutami w sądzie, ale kontrowersji wokół grupy jest więcej.

Okazuje się, że na początku 2018 r. Martin Sellner, szef ugrupowania, przyjął darowiznę od Brentona Tarranta. To Australijczyk, który w marcu tego roku w dwóch meczetach w Nowej Zelandii zabił 51 osób. Z tego powodu 10 dni po zamachu w Christchurch do mieszkania Sellnera weszła policja i zabezpieczyła jego komputery i telefony. Choć działacz zaprzeczał związkom z Tarrantem, austriaccy dziennikarze ujawnili, że mężczyźni korespondowali ze sobą mailowo. 

Krzysztof Bosak: Obserwuję tylko

Bosak sam informował w mediach społecznościowych we wrześniu 2018 r., że spotkał się z Philippem Huemerem, również działaczem Identitäre Bewegung Österreich. Związkom z ugrupowaniem jednak zaprzecza. -  Obserwuję ją tylko, podobnie jak dziesiątki innych ruchów eurosceptycznych i konserwatywnych w Europie. Spotkanie z Philippem Huemerem świadczy wyłącznie o tym, że prowadzę szeroką działalność społeczną. Przykładowo ostatnio byłem w Brukseli i spotkałem się przedstawicielami wszystkich grup w europarlamencie, które mają profil prawicowy - tłumaczy w "Rzeczpospolitej" Bosak.

Więcej o:
Komentarze (135)
"Rzeczpospolita" o związkach Bosaka z austriacką ekstremą. Polityk Konfederacji zaprzecza
Zaloguj się
 • andrzej.duxa

  Oceniono 39 razy 29

  jak sie patrzy ne czlonkow tych organizacji, to tam musi byc niewzykle wysoki odsetek ukrywajacych sie kryptogejow

 • fakiba

  Oceniono 33 razy 25

  Czym bardziej Bosak zaprzecza tym bardziej mu nie wierzę , nie wiem czemu ?

 • miniorek

  Oceniono 23 razy 15

  Eurosceptyczny a jeździ do Austrii bez wizy. Wiesz ciemniaku że 35 lat temu mógłbyś tylko pomarzyć o takim wyjeździe. Tępa faszystowska dzida.

 • yan57

  Oceniono 23 razy 11

  to teraz wiadomo skąd u nich nienawiść do żydów i ukrainców

 • aprilapril

  Oceniono 12 razy 10

  Bosak nawet stylizuje swoj wyglad na smutnego pana z Wiednia czy Monachium z lat 30 ubieglego wieku.
  Podciete wlosy, tajniacki plaszcz i wlasciwe poglady...

 • stachkaz47

  Oceniono 28 razy 10

  Powinien dostać 2 głosy-swój i tego durnia co go wystawił na jedynkę.
  PRECZ Z FASZYSTAMI I KACZYSTAMI. To prawie to samo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX