Sondaż IBRiS: PiS z 45 proc. poparcia, KO dostała dwa razy mniej, Lewica trzecią siłą

KO raczej już nie odrobi strat w stosunku do PiS. Gdyby wybory odbyły się pod koniec września, partia rządząca dostałaby 44,5 proc., a koalicja, której przewodzi ugrupowanie, Grzegorza Schetyny 23 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla RFM FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Zaskakująco wysokie w tym sondażu okazały się notowania Lewicy: 14,1 proc. poparcia.

Najnowszy sondaż IBRiS pokrywa się w zasadzie z wcześniejszymi badaniami (m.in. na zlecenie "SE" i "Rzeczpospolitej"), w których wynik PiS oscylował wokół 45-46 procent, zaś Koalicja Europejska nie dawała rady przekroczyć bariery magicznej trzydziestki (Grzegorz Schetyna zapowiadał, że KO zacznie "gonić PiS" w drugiej połowie września).

Lewica na podium, Konfederacja znów o włos

Wbrew poprzednim prognozom, do Sejmu oprócz PiS, KO i Lewicy wszedłby też wspólny komitet PSL i Kukiza z poparciem 6 procent. Na tym koniec. Pod kreską znalazłaby się Konfederacja z wynikiem 4,4 procent głosów, powtarzając wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego. 7,1 proc. respondentów nie wie, na kogo oddać głos 13 października.

Badanie przeprowadzono w dniach 20 i 21 września 2019 metodą wywiadów telefonicznych na próbie 1100 dorosłych Polaków.

Dlaczego oddajemy głos na poszczególne partie?

O to zapytali wyborców ankieterzy w sondażu Kantar dla "Wyborczej". Spośród czterech dostępnych opcji odpowiedzi można było wybrać dwie i przyporządkować do konkretnego komitetu.

„Utożsamiam się z wartościami tej partii”, „dzięki tej partii może poprawić się sytuacja moja i mojej rodziny”, „nie ma nikogo lepszego” oraz „nie chcę, żeby wygrała inna partia” - spośród tych opcji wybierali ankietowani.

Okazało się, że ci, którzy głosują na PiS, chcą przede wszystkim skorzystać na jego rządach i poprawić swoją sytuację (38 proc.). Drugą najczęściej wybieraną odpowiedzią było utożsamianie się z wartościami (30 proc.). Odpowiedź "nie ma nikogo lepszego" wybrało 26 proc.

Tymczasem wyborcy KO najczęściej deklarowali, że nie chcą, aby wygrała inna siła polityczna (41 proc.). Na Lewicę głosują głównie idealiści (na pierwszym miejscu zakreślano "wartości") - 60 proc.

Więcej o: