Sondaż IBRiS: PiS z 45 proc. poparcia, KO dostała dwa razy mniej, Lewica trzecią siłą

KO raczej już nie odrobi strat w stosunku do PiS. Gdyby wybory odbyły się pod koniec września, partia rządząca dostałaby 44,5 proc., a koalicja, której przewodzi ugrupowanie, Grzegorza Schetyny 23 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla RFM FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Zaskakująco wysokie w tym sondażu okazały się notowania Lewicy: 14,1 proc. poparcia.

Najnowszy sondaż IBRiS pokrywa się w zasadzie z wcześniejszymi badaniami (m.in. na zlecenie "SE" i "Rzeczpospolitej"), w których wynik PiS oscylował wokół 45-46 procent, zaś Koalicja Europejska nie dawała rady przekroczyć bariery magicznej trzydziestki (Grzegorz Schetyna zapowiadał, że KO zacznie "gonić PiS" w drugiej połowie września).

Lewica na podium, Konfederacja znów o włos

Wbrew poprzednim prognozom, do Sejmu oprócz PiS, KO i Lewicy wszedłby też wspólny komitet PSL i Kukiza z poparciem 6 procent. Na tym koniec. Pod kreską znalazłaby się Konfederacja z wynikiem 4,4 procent głosów, powtarzając wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego. 7,1 proc. respondentów nie wie, na kogo oddać głos 13 października.

Badanie przeprowadzono w dniach 20 i 21 września 2019 metodą wywiadów telefonicznych na próbie 1100 dorosłych Polaków.

Dlaczego oddajemy głos na poszczególne partie?

O to zapytali wyborców ankieterzy w sondażu Kantar dla "Wyborczej". Spośród czterech dostępnych opcji odpowiedzi można było wybrać dwie i przyporządkować do konkretnego komitetu.

„Utożsamiam się z wartościami tej partii”, „dzięki tej partii może poprawić się sytuacja moja i mojej rodziny”, „nie ma nikogo lepszego” oraz „nie chcę, żeby wygrała inna partia” - spośród tych opcji wybierali ankietowani.

Okazało się, że ci, którzy głosują na PiS, chcą przede wszystkim skorzystać na jego rządach i poprawić swoją sytuację (38 proc.). Drugą najczęściej wybieraną odpowiedzią było utożsamianie się z wartościami (30 proc.). Odpowiedź "nie ma nikogo lepszego" wybrało 26 proc.

Tymczasem wyborcy KO najczęściej deklarowali, że nie chcą, aby wygrała inna siła polityczna (41 proc.). Na Lewicę głosują głównie idealiści (na pierwszym miejscu zakreślano "wartości") - 60 proc.

Więcej o:
Komentarze (650)
Nowy sondaż IBRiS dla RMF FM i "DGP": PiS z 45 proc. poparcia, KO z 23 proc., Lewica trzecią siłą
Zaloguj się
 • edekedek73

  Oceniono 127 razy 91

  Przepis na wygrane wybory: kradnij, kłam i oszukuj. Polska - mieszkam w Polsce...

 • doradca02

  Oceniono 89 razy 67

  Nie ma w Europie społeczeństwa o takim procencie ( ponad 40%) ignorancji ekonomicznej, wrogości do wiedzy, ciemnoty obyczajowej . Jest w świecie " zwrot w prawo" ale syndrom białostocki w takiej skali i z takim nasileniem występuje tylko nad Wisłą ( nad Odrą już mniej) . Dlaczego ? Zapytajcie pana Jędraszewskigo; on zna odpowiedz.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 70 razy 60

  Kradną ale się dzielą.... 40 % Polaków wystarczy taka ideologia i po nas choćby potop takie są plany na przyszłość dla naszych dzieci, nie ma co - kraj katolickich wartości

 • 6drabin

  Oceniono 66 razy 46

  Dobrze dobrane pytania, więc mamy obraz sytuacji.
  Obietnice programów socjalnych i utopijne wizje najlepiej docierają do 1/3 społeczeństwa i na tym bazuje prezes ze swoją retoryką. Nawet nie musi wkładać wysiłku w przekonanie swoich wyborców, bo oni już dawno są wyznawcami. A inni chwiejni w poglądach też bardziej cenią sobie doraźne korzyści niż dalekowzroczną ocenę sytuacji.

 • abm1

  Oceniono 61 razy 45

  Motłoch katolicko-narodowy o zabarwieniu faszystowskim lubi cwaniaczków, złodziejaszków, kłamców i innych odrażających osobników itp. Dlatego pisowcy mają takie wysokie poparcie. Dla nich Banaś i jemu podobni to są krystalicznie czyści ludzie.

 • antonikarcz

  Oceniono 51 razy 43

  Części polaków rząd PiS zwyczajnie się należy, jak 40 lat rządów komuny, czy rozbiory, bo wiecznie widać żywe są słowa prawdy o polakach "Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi."

 • mcguirre

  Oceniono 47 razy 37

  Mamy PRL bis, jest Gierek bis. Co było później każdy wie. A może nie wie, bo gdyby wiedział...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX