Donald Trump ma 35 minut na rozmowę z Andrzejem Dudą. "Plan przywódcy USA jest napięty"

Poniedziałkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem potrwa maksymalnie 35 minut. Obaj przywódcy będą rozmawiać w nowojorskim hotelu InterContinental New York Barclay. Spotkanie rozpocznie się ok. godz. 20.25 czasu polskiego.
Zobacz wideo

O godz. 14.25 czasu nowojorskiego (godz. 20.25 czasu obowiązującego w Polsce) odbędzie się spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy. Polski prezydent przybył wraz z małżonką do USA w sobotę wieczorem, wizyta pary prezydenckiej za oceanem potrwa do środy.

Amerykański prezydent spotka się w poniedziałek także z przywódcami Pakistanu, Nowej Zelandii, Singapuru, Egiptu i Korei. Polski prezydent będzie rozmawiał z kolei prezydentem Finlandii Sauli Niinistö.

Spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa

Jak poinformował na Twitterze korespondent RMF FM Paweł Żuchowski, spotkanie polskiego i amerykańskiego przywódcy ma potrwać maksymalnie 35 minut. "Plan przywódcy USA jest napięty. Właśnie otrzymałem jego grafik. Dziś spotka się z 6 przywódcami w hotelu InterContinental New York Barclay. A więc krótkie spotkania, szybkie rozmowy, bez konferencji" - napisał dziennikarz.

Jak zapowiadał prezydencki minister Krzysztof Szczerski, przywódcy odbędą rozmowę w cztery oczy, następnie odbędą się rozmowy delegacji. Wśród poruszonych tematów znajdą się m.in. kwestia zniesienia wiz, zwiększenie obecności amerykańskich wojsk w Polsce (polska strona liczy na podpisanie porozumienia w tej sprawie), współpraca energetyczna i nowe technologie.

Zanim dojdzie do spotkania, Andrzej Duda weźmie udział w inauguracji szczytu klimatycznego ONZ. Donald Trump nie będzie w nim uczestniczył. Prezydent USA poprowadzi natomiast spotkanie wysokiego szczebla na temat wolności religijnej. Polski prezydent będzie uczestniczył także w tym spotkaniu.

Więcej o: