"Mrożąca krew w żyłach opowieść o mafijnych układach". Żądanie dymisji po materiale o Banasiu

- To, co wczoraj widzieliśmy, to jest mrożąca krew w żyłach opowieść o patologii i mafijnych układach państwa PiS - powiedział na konwencji Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Lider PO odniósł się do sobotniego materiału "Superwizjera" o szefie NIK Marianie Banasiu, który miał wynajmować swoją kamienicę pod hotel na godziny, powiązany z krakowskim przestępcą.

- To, co wczoraj widzieliśmy, to jest mrożąca krew w żyłach opowieść o patologii i mafijnych układach państwa PiS. Zrobimy wszystko, żeby 13 października Polacy wiedzieli, że to jest ich wybór, żeby z taką patologią, z takimi powiązaniami, z takim typem państwa PiS absolutnie skończyć - mówił na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Jeleniej Górze Grzegorz Schetyna. - Zrobimy wszystko, żeby Polacy wiedzieli, że ten wybór należy do nich, że to oni na karcie wyborczej będą decydować, czy akceptują, że ten, który ma być odpowiedzialnym za bezpieczeństwo instytucji państwa, za transparentność, przejrzystość, za przyzwoitość i uczciwość, robi interesy z tymi, którzy mają powiązania, jak widzieliśmy wczoraj, z układami mafijnymi - stwierdził polityk.

Pytania o interesy Mariana Banasia. Schetyna domaga się dymisji

W sobotę w TVN wyemitowany został reportaż programu "Superwizjer", w którym ujawniono, że w kamienicy należącej do Mariana Banasia, prezesa NIK, a wcześniej m.in ministra finansów, działał hotel na godziny, który miał powiązania ze znanym krakowskim przestępcą, jednym z braci K., którzy prowadzą w Krakowie agencje towarzyskie. Marian Banaś zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom z hotelem. Twierdzi również, że nie jest już właścicielem nieruchomości.

- Czy to jest normalne, że były szef Krajowej Administracji Skarbowej, były minister finansów, obecny szef NIK ma kłopoty z oświadczeniem majątkowym, jest oskarżany czy obwiniany o nepotyzm, a jego oświadczenie majątkowe bada CBA już czwarty rok? Czy to jest normalne, że ten człowiek awansuje i jest odpowiedzialny za tak ważne rzeczy? - pytał Schetyna, po czym stwierdził: Nie, to nie jest normalne - podnosił na konwencji Schetyna. 

"Szefem kurnika został lis"

Polityk powiedział, że "nie jest normalne", by "szefem kurnika został list". - To jest dzisiaj ta historia. To historia o osobie, która tak bardzo zaangażowana w niejasne interesy dzisiaj zostaje szefem NIK, a ci, którzy go wskazują - Kaczyński i Morawiecki razem z całym rządem, razem z koordynatorem ds. służb, ministrem spraw wewnętrznych i administracji - oni wszyscy mu gratulują, to jest ich człowiek w ważnym miejscu, który jest odpowiedzialny za tę patologię - podkreślał lider PO. Jak dodał, Banaś powinien ustąpić ze stanowiska. - Jeżeli nie będzie tej dymisji, to będzie oznaczało, że PiS, Kaczyński i Morawiecki mają wiele do ukrycia. Jeżeli mianują taką osobę na szefa Najwyższej Izby Kontroli, to znaczy, że są częścią tego patologicznego i mafijnego układu i z tym układem skończymy 13 października - powiedział.

Więcej o:
Komentarze (412)
"Mrożąca krew w żyłach opowieść o mafijnych układach". Żądanie dymisji po materiale o Banasiu
Zaloguj się
 • urian

  Oceniono 118 razy 98

  Opozycja 3 razy powinna obejrzeć reportaż Superwizjera o Banasiu i pokojach na godziny, wziąć kartkę, ołówek i spisać jakie konkretne pytania zadać Banasiowi i politykom PiS zamiast formułować ogólnie brzmiące żądanie dymisji. Ludzie muszą wprost usłyszeć :
  - ile razem warte są nieruchomości jakie były w posiadaniu Banasia : kamienica, dwa domy, trzy mieszkania i ziemia ?
  - ile łącznie zarobił Banaś od dnia rozpoczęcia pracy i czy jego zarobki wystarczyły na zakup tych nieruchomości ?
  - za ile rzeczywiście wynajmował kamienicę i dwa mieszkania, a ile zgłosił do US ? Jeśli poniżej ceny rynkowej to dlaczego ?
  - czy byli inni oferenci na wynajem kamienicy, za ile i dlaczego wybrał akurat gangsterów ?
  - czy wiedział, że jest tam prowadzony quasi burdel ?
  - czy ma rozdzielność majątkową z żoną i czy żona, albo dzieci są właścicielami innych nieruchomości ? Czy i skąd posiadali środki na ich zakup ?
  - na co bank udzielił pożyczki jego synowi, czy ten cel został zrealizowany, czy bank wyraził zgodę na sprzedaż kamienicy, która była zabezpieczeniem kredytu, co jest teraz tym zabezpieczeniem ?
  - dlaczego do oświadczenia majątkowego Banaś nie wpisał informacji o zabezpieczeniu hipotecznym ?
  - jak przebiegała ścieżka kariery zawodowej jego dzieci ?
  - dlaczego CBA tak długo prowadzi kontrolę oświadczenia majątkowego Banasia?
  - kto protegował Banasia na sprawowane przez niego funkcje?
  - czy i kogo CBA informowała o wątpliwościach wobec Banasia, jeśli nie, to kto jest za to odpowiedzialny, jeśli tak to kto je zignorował ?
  Zadanie pytań nie zwalnia opozycji od poszukiwania odpowiedzi we własnym zakresie.

 • antropoid

  Oceniono 99 razy 79

  Że państwem rządzą bandziory, to akurat żadna nowość.
  PiS to partia cwaniaczków i nierobów, które na polityce obrosły w majątki.

 • krynolinka

  Oceniono 79 razy 61

  Sto tysięcy mieszkań pisiorom nie wypaliło ale pokoje na godzinę są..

 • mirek11768

  Oceniono 77 razy 55

  ,,Osobiście znam pana ministra Banasia i wiem, że to bardzo uczciwy i porządny człowiek. Nie znam go od wczoraj ani od przedwczoraj, tylko od wielu, wielu lat i to, co robił w ministerstwie finansów, jak walczył z mafią vatowską, w jaki sposób działał, to niewielu odważnych zrobiłoby to, co pan Marian Banaś - przekonywał Andrzej Dera. - Znam i mogę powiedzieć, że jest to bardzo, bardzo uczciwy człowiek - podkreślił.''
  ćiekawe jakie zniżki oferowano dla posłów pislamu :) :)

 • czarnykatabas

  Oceniono 59 razy 51

  Jeśli Prezesem Trybunału Konstytucyjnego może zostać tępa krowa, to dlaczego szefem NIKu Nie może być alfons ?

 • muzoman

  Oceniono 55 razy 43

  Tablice informacyjne na burdelu już pościągali. Jeszcze tylko Jędraszewski odprawi tam modły przebłagalne, pokropi wodą i zaraza z kamienicy zostanie przepędzona. Wszystko wróci do normy i powiedzą, że nic się nie stało.

 • 11lech

  Oceniono 60 razy 42

  Poczekać – ja chce Gowin? Czyli dotąd, aż się wybory skończą i zamiecie się kolejna aferę pis pod dywan? Dla przypomnienia. Gdy reporter pyta o to, dlaczego nie dostał paragonu za „pokój na godziny”, jego rozmówca wyskakuje zza kontuaru i pyta: „Mam zadzwonić do Banasia?”. I dzwoni. Jak twierdzi, rozmawia z prezesem NIK. Jest z nim na ty. Upewnia się, że ma nie rozmawiać z dziennikarzem. Jak się okazuje, człowiek z recepcji i zarazem właściciel firmy prowadzącej hotel w kamienicy wynajmowanej od prezesa NIK to 47-letni Janusz K. Krakowskiej policji i prokuraturze znany jest pod pseudonimem „Paolo”. Razem z bratem zajmuje się prowadzeniem agencji towarzyskich. W 2005 r. obaj brali udział w porachunkach między gangami, chodziło o wpływy na rynku sutenerstwa . Uzbrojeni w maczety bandyci starli się na terenie dzielnicy Kazimierz, rannych zostało sześć osób. Za udział w pobiciu z użyciem niebezpiecznego narzędzia bracia K. zostali skazani na 1,5 roku więzienia. Z oświadczenia majątkowego Banasie wynika, że ma dwa domy oraz trzy mieszkania oraz grunty rolne o powierzchni 7 tys. m.kw, a także kamienicę 400 m.kw. Kamienice i dwa mieszkania wynajmuje, za co rocznie uzyskuje dochód w wysokości 65,7 tys. zł. Już w lutym br. CBA wszczęło kontrole jego oświadczeń majątkowych, – ale mimo to w sierpniu br. został szefem NIK. Banaś wynajął ją najemcy – którego znał i wiedział że jest przestępcą. Wiedział o procederze. Po reportażu dom schadzek zniknął. Teraz Banaś idzie w zaparte jak Ziobro. Oto pis w całej okazałości.

 • m.c.hrabia

  Oceniono 40 razy 40

  pedofil marszałkiem , ułaskawiony bandyta szefem resortu, to i alfons jako szef Niku nie tak bardzo szokuje.
  pis to banda zdegenerowanych dewiantów.

 • goldberg

  Oceniono 55 razy 39

  Nigdy do niczego się nie przyznawaj, złapią cię pijanego w samochodzie, to mów, że nie piłeś, znajdą ci dolary w kieszeni, to mów, że to pożyczone spodnie, a jak cię złapią na kradzieży za rękę, to mów, że to nie twoja ręka. Nigdy się nie przyznawaj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX