Andrzej Duda w USA. Będzie chciał podpisać deklarację większej obecności wojsk USA w Polsce

Andrzej Duda dotarł do Stanów Zjednoczonych. Jego wizyta, związana z debatą generalną 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zakłada również spotkanie z Donaldem Trumpem. Prezydent Polski będzie chciał podczas niego podpisać deklarację dotyczącą zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju. Tematem rozmów ma być również zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków.
Zobacz wideo

Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Dudą przybyli do Stanów Zjednoczonych w sobotę wieczorem czasu lokalnego. Prezydent weźmie udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która planowana jest na wtorek. W ramach wizyty w USA spotka się również z Donaldem Trumpem.

Niedzielę Andrzej Duda poświęci polskiej Polonii. Para prezydencka weźmie udział w mszy św. w kościele Św. Krzyża w New Britain w stanie Connecticut, a także spotka się z przedstawicielami Katedry Polskiej w Central Connecticut State University. Na popołudnie zaplanowana jest uroczystość, podczas której wręczone zostaną odznaczenia dla zasłużonych przedstawicieli Polonii.

Wizyta Andrzeja Dudy w USA. W poniedziałek spotkanie z Donaldem Trumpem

W poniedziałek polski prezydent najpierw weźmie udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego zorganizowanego przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Kolejnym punktem wizyty będzie debata pod przewodnictwem Donalda Trumpa na temat wolności religijnej. 

Następnie Andrzej Duda spotka się z amerykańskim przywódcą. Najpierw odbędzie się rozmowa w cztery oczy, następnie - spotkanie delegacji. Jak przekazał Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, polska strona dąży do podpisania w trakcie tego spotkania deklaracji dotyczącej zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju, która miała być podpisana na początku września podczas odwołanej ostatecznie przez prezydenta USA wizyty w Polsce. Podczas rozmowy prawdopodobnie poruszona zostanie również kwestia objęcie Polski ruchem bezwizowym. 

Ostatnim spotkaniem, jakie odbędzie Andrzej Duda tego dnia, będzie rozmowa z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto.

Wtorek Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Główny punkt to debata ONZ

Najważniejszym punktem wtorkowego planu jest debata generalna 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, podczas której rano głos zabierze m.in. Donald Trump. Andrzej Duda wygłosi swoje przemówienie popołudniu.

W m spotka się z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem.

Debatę ONZ zwieńczy obiad wydany wieczorem przez Donalda Trumpa dla wszystkich uczestników spotkania.

Andrzej Duda spotka się z sekretarzem ONZ

Ostatnim dniem wizyty polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych będzie środa, na którą zaplanowano udział Andrzeja Dudy m.in. w spotkaniu poświęconym 30-leciu Konwencji Praw Dziecka, debacie poświęconej intensyfikacji działań na rzecz wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju, a także bilateralną rozmowę z sekretarzem generalnym ONZ.

Wylot pary prezydenckiej z USA planowany jest na środowy wieczór.

Więcej o:
Komentarze (159)
Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Prezydent będzie chciał podpisać deklarację dot. obecności wojsk USA w Polsce
Zaloguj się
 • czarna_zoska

  Oceniono 35 razy 15

  Gdzie godnosc Duda???? Trumpowi sie nie chcialo a ty lecisz jak szczeniak.

 • jackanapes

  Oceniono 27 razy 15

  Wizycie nadano status ‘DYNAMICZNA’. Andrzej D. przebiegnie kłusem pomiędzy biurkiem a gablotką.

 • pedro.666

  Oceniono 25 razy 11

  W deklaracji musi się koniecznie znaleźć zapis o krześle dla Dudy

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 10

  trzeba dokładnie patrzeć Du.ie na ręce, co takiego faktycznie podpisuje na stojaka, bo wydać 8 miliardów złotych jest łatwo ale zarobić taka gore kasy trudno...
  najbardziej z całej wizyty podoba mi się konferencja pod Przewodnictwem Trumpa o wolności wyznania z udziałem Adriana... to tak jakby Kaczyński prowadził konferencje o przystosowaniu do życiu w rodzinie a uczestniczyła w niej Pawłowicz :-)

 • darla152

  Oceniono 17 razy 9

  Jeśli na tym zarobią a Polska straci, to ....tak. Podpisze.

 • wacmax

  Oceniono 20 razy 8

  1) ostatni raz Polacy (niektórzy) prosili o obce wojska w czasie Targowicy
  2) pomysł Jarusia (chociaż PO nie odżegnuje sie od niego) jest taki, by okupantom płacić za okupację
  3 tzw. tarcza i wojska amerykańskie w Polsce będą bronić USA (!) kosztem Polski i Polaków !

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 8

  napisze to po raz bodajże setny: Prezydent USA nie ma NIC do gadania w sprawie zniesienia wiz dla Polaków, równie dobrze mogliby rozmawiać o darowaniu Polsce Grenlandii, zawracanie dudy Trumpowi na ten temat, nawet u niego wzbudzi w końcu odruch wymiotny i Adrian nie dość ze wróci z opuszczonymi spodniami to jeszcze zapaskudzony

 • pollako

  Oceniono 26 razy 8

  Zapytał ktoś Polaków w referendum czy chcemy obce wojska na terenie RP?
  NIE...nikt nie pytał !
  Te działania włażeniu amerykanom odbyt to wola prezesa Jarka obecnego władcy polaki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX