Superwizjer: Marian Banaś ma kamienicę, w środku są pokoje na godziny. Pytania o majątek szefa NIK

Z reportażu "Superwizjera" TVN wynika, że w kamienicy należącej do Mariana Banasia działa pensjonat z pokojami na godziny. Właśnie przez tę nieruchomość oświadczenie majątkowe Banasia jest nadal kontrolowane przez CBA. W nieruchomości ważnego polityka dziennikarz spotkał znanego w Krakowie przestępcę, zarabiającego na agencjach towarzyskich. W sprawie już oświadczenie wydał Marian Banaś. Szef Izby nazywa materiał "próbą manipulacji i szkalowania".
Zobacz wideo

Dziennikarz Magazyny śledczego "Superwizjer" TVN Bertold Kittel przyjrzał się oświadczeniu majątkowemu Mariana Banasia, które od wielu miesięcy jest sprawdzane przez CBA. Już w lutym informowała o tym Wirtualna Polska. Powodem kontroli jest należąca do Banasia kamienica, którą wynajmuje pod usługi hotelowe. Mimo działań CBA, Banaś niedawno został mianowany na szefa NIK.

Oświadczenie majątkowe Mariana Banasia i pensjonat na godziny

Z oświadczenia majątkowego ministra wynika, że Banaś ma dwa domy - jeden o powierzchni 200 mkw., drugi - 50 mkw. oraz trzy mieszkania o powierzchni 76 m.kw., 71 mkw i 40 m.kw. i grunty rolne o powierzchni 7 tys. m.kw, a także kamienicę o powierzchni 400 m.kw. Kamienice i dwa mieszkania wynajmuje, za co rocznie uzyskuje dochód w wysokości 65,7 tys. zł. Kamienica mieści się w Krakowie. Dziennikarz "Superwizjera" udał się tam z kamerą. W recepcji nikt nie sprawdził jego tożsamości, nie wydano też paragonu.

Właścicielem pensjonatu jest 30-letni Dawid O. Kittel próbował z nim porozmawiać, ale w recepcji zastał znacznie starszego mężczyznę. Ten nie chciał odpowiedzieć na pytania dziennikarza. W tym momencie doszło do zaskakującej sytuacji - mężczyzna sam zaproponował, że zadzwoni "do Banasia", następnie próbował wyrwać telefon dziennikarzowi. Gdy nawiązał połączenie, twierdził, że rozmawia z obecnym szefem NIK.

Okazuje się, że mężczyzna, którego spotkał reporter to jeden z braci K. - Wiesław lub Janusz. To krakowscy przestępcy, zajmujący się prowadzeniem agencji towarzyskich. W 2005 r. brali udział w krwawych porachunkach, w których ranny został policjant. Mężczyźni zostali prawomocnie skazani za udział w pobiciu z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Komentarz NIK "w najbliższym czasie"

Materiał "Superwizjera" komentują już politycy opozycji. Marcin Kierwiński z PO nazywa reportaż "miażdżącym". "Dymisja Banasia to oczywista oczywistość. Pytanie o odpowiedzialność tych którzy kogoś takiego zrobili Min.Finansów a potem szefem NIK.Tylko ludzie głęboko zdegenerowani mogli wybrać takiego człowieka na ważne funkcje. Patologia!" - napisał polityk. 

Marian Banaś odpowiada

Szef NIK przekazał PAP oświadczenie w związku z materiałem "Superwizjera" TVN . "Nie zarządzałem pokazanym w materiale hotelem. Byłem właścicielem budynku, który na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem wynająłem innej osobie. Osoba ta prowadziła tam działalność hotelową. Obecnie nie jestem właścicielem tej nieruchomości" - stwierdza. Warto podkreślić, że "Superwizjer", twierdząc, że Banaś jest właścicielem kamienicy, powołuje się na zapisy z księgi wieczystej.

Dalej w oświadczeniu polityk stwierdza: "Materiał odbieram jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia nie tylko mojej osoby, ale również kierowanych przeze mnie instytucji. W związku z nieprawdziwymi informacjami skieruję sprawę na drogę sądową”.

Więcej o: