Komisja PE chce wyjaśnień od Wojciechowskiego ws. oświadczeń majątkowych. "Nie mam nic do ukrycia"

Komisja ds. prawnych Parlamentu Europejskiego analizująca oświadczenia majątkowe kandydatów na unijnych komisarzy domaga się szczegółowych informacji od Janusza Wojciechowskiego - podaje RMF FM. Polski kandydat na komisarza ds. rolnictwa przekonuje, że nie ma nic do ukrycia i przedstawi wszystkie konieczne dokumenty.
Zobacz wideo

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego nie przedstawiła w czwartek swojej opinii w sprawie kandydatury Janusza Wojciechowskiego na stanowisko unijnego komisarza do spraw rolnych. Jak informowało w tym tygodniu Polskie Radio, procedura weryfikacji kandydatury jest w toku, kolejne posiedzenia planowane są w przyszłym tygodnia. Komisja sprawdza, czy nie ma przeszkód prawnych, by Janusz Wojciechowski pełnił funkcję komisarza.

Według informacji RMF FM, zdaniem członków komisji oświadczenie majątkowe Janusza Wojciechowskiego "jest niewystarczające". Komisja domaga się szczegółowych wyjaśnień. W notatce komisji napisano, że Wojciechowski "jako poseł do PE złożył jedną deklarację, jako członek Trybunału Obrachunkowego inną, jako członek polskiego parlamentu trzecią i jako komisarz jeszcze inną". Wojciechowski nie był jedynym kandydatem, którego poproszono o dodatkowe informacje.

Janusz Wojciechowski przekonuje, że bez obaw czeka na pisemną prośbę ze strony komisji. - Nie mam nic do ukrycia - zaznacza. Jego zdaniem, różnice w oświadczeniach mogą wynikać z "różnych wymagań poszczególnych instytucji".

Janusz Wojciechowski kandydatem na komisarza ds. rolnictwa

Janusz Wojciechowski spotkał się w tym tygodniu w Strasburgu z europosłami z różnych frakcji, by zyskać ich poparcie przed głosowaniami w komisjach. Rozmawiał między innymi z polskimi parlamentarzystami z PO, PSL-u i Wiosny. Dziennikarzom mówił, że przedstawia "swoją wizję przyszłości rolnictwa europejskiego, bardziej zorientowanego na ochronę środowiska, ochronę klimatu i dobrostan zwierząt".

Polskiego polityka czekają również na początku października przesłuchania merytoryczne przed komisjami ds. rolnictwa oraz środowiska. Później wszystkich kandydatów na komisarzy będzie musiał zatwierdzić Parlament Europejski.

Więcej o: