Szczerski potwierdza: Andrzej Duda i Donald Trump spotkają się w USA. Podpiszą deklarację wojskową

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna w sobotę wizytę w Stanach Zjednoczonych. W poniedziałek ma spotkać się z prezydentem USA Donaldem Trumpem i wraz z nim podpisać deklarację wojskową dotyczącą lokalizacji zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce.
Zobacz wideo

O tym, że prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Donald Tump podpiszą deklarację wojskową w najbliższy poniedziałek, poinformował w radiowej Jedynce szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Spotkanie obu prezydentów ma mieć miejsce w Nowym Jorku, przed posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Politycy mieli zatwierdzić wspomnianą deklarację już w czasie wrześniowej wizyty Donalda Trumpa w Warszawie, jednak prezydent USA odwołał swój przyjazd do Polski z powodu zmierzającego do wybrzeży USA huraganu Dorian.

USA: Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem i jego nowym doradcą Robertem O'Brienem

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że poniedziałkowe rozmowy prezydentów w Nowym Jorku odbędą się z inicjatywy Donalda Trumpa. Spotkanie prezydentów Polski i USA ma być pełnowymiarowe, a w jego ramach mają się odbyć rozmowy w cztery oczy oraz plenarne. W rozmowach mają brać udział także polscy ministrowie spraw zagranicznych i obrony narodowej. Ze słów Szczerskiego wynika, że jeszcze dziś Biały Dom powinien ostatecznie zatwierdzić listę osób, które spotkają się z Donaldem Trumpem.

- Ważne jest to, że spotkanie nie odbędzie się na marginesie ONZ czy przy okazji obrad, tylko jeszcze przed posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego - skomentował Krzysztof Szczerski

Szef gabinetu prezydenta powiedział, że Andrzej Duda i Donald Trump spotkają się także we wtorek wieczorem, bo prezydent USA wydaje w ten dzień tradycyjne przyjęcie dla obecnych w Nowym Jorku głów państw-członków ONZ. Prezydent Polski ma spotkać się także z nowym doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych Robertem O'Brienem. Krzysztof Szczerski ocenił, że z punktu widzenia Polski jest to dobra nominacja.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA potrwa do 26 września.