Wybory parlamentarne 2019. Sondaż "SE" dotyczący obietnic wyborczych. Polacy wierzą tylko PiS

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 13 października, w mediach pojawia się coraz więcej sondaży. Jeden z nich sprawdza, co Polacy sądzą o obietnicach wyborczych polityków. Z wyników zadowolone może być tylko Prawo i Sprawiedliwość.
Zobacz wideo

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollseter na zlecenie "Super Expressu" miał na celu sprawdzić, czy Polacy wierzą w obietnice wyborcze składane przez Prawo i Sprawiedliwość, Koalicję Obywatelską, PSL-Koalicję Polską oraz KW Sojusz Lewicy Demokratycznej. Więcej pozytywnych od negatywnych odpowiedzi udało się uzyskać tylko obecnej partii rządzącej.

Wybory parlamentarne 2019. Wyborcy wierzą w obietnice PiS - najmniejsze zaufanie ma program Ludowców

Zgodnie z sondażem w obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości wierzy 44 procent badanych. Brak zaufania wykazało 41 procent, a 15 procent ankietowanych nie miało zdania na ten temat. Najgorsze wyniki uzyskała z kolei koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15 startująca jako PSL-KP. W realizację ich obietnic wyborczych nie wierzy aż 59 procent badanych (21 procent twierdzi że zrealizują obietnice). Ludowcy uzyskali więc gorszy wynik niż komitet lewicy - w tym przypadku brak powodzenia ich obietnic przewiduje 57 procent badanych, 23 procent ankietowanych wierzy w ich zapewnienia wyborcze, a 20 procent nie ma zdania. Kiepski wynik osiągnęła także Koalicja Obywatelska. W realizację ich obietnic wierzy 32 procent badanych, 50 procent uznało, że nie zrealizują swoich postanowień .

Zaufanie wobec Prawa i Sprawiedliwości rośnie także z tego powodu, że partia postanowiła zrealizować część z obietnic jeszcze przed wyborami. Wprowadzenie 500 plus dla każdego dziecka, przyznanie dodatkowej trzynastej emerytury, dodatkowe świadczenia społeczne jak Dobry Start czy obniżenie wieku emerytalnego sprawiają, że politycy PiS w oczach wyborców stają się coraz bardziej wiarygodni.

Potwierdza to także ostatni sondaż poparcia przeprowadzony przez Instytutu Badań Spraw Publicznych. Na Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się zagłosować 45,57 procent ankietowanych. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, którą popiera 30,94 procent badanych. Według badań na trzecim miejscu utrzymuje się KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, które może liczyć na 12,27 procent głosów. Do Sejmu weszłaby także Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą chce zagłosować 6,32 procent badanych. Poniżej progu znalazłaby się koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15. Poparcie dla PSL-Koalicji Polskiej zadeklarowało 4,19 procent badanych.

Więcej o: