Nowa prognoza pokazuje wyniki wyborów parlamentarnych. Skuteczność badania to 96 proc.

Wybory parlamentarne 2019. Z prognozy przedwyborczej przygotowanej przez Badania.pro wynika, że PiS może liczyć na głosy ponad 45 proc. wyborców, co oznacza, że nie zdobędzie większości konstytucyjnej. Skuteczność podobnego badania, które przeprowadzono przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyniosła ponad 96 proc.
Zobacz wideo

Według prognozy opracowanej przez Badania.pro dla portali onet.pl i fakt.pl, Prawo i Sprawiedliwość wygra najbliższe wybory. Wynika z niej, że partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 45,7 proc. głosów, a tym samym na 246 mandatów w SejmieWynik ten oznacza, że PiS miałby o 30 mandatów za mało, by móc odrzucić veto prezydenta i o 61 mandatów za mało, by zdobyć większość konstytucyjną.

Wybory parlamentarne 2019 - prognoza. W Sejmie cztery formacje. Konfederacja poniżej progu

Drugą formacją z najwyższym wynikiem będzie według prognozy Koalicja Obywatelska, na którą głos oddać chce 28,7 proc. Polaków. W takiej sytuacji KO otrzymałaby 146 mandatów. Trzeci wynik należy do Lewicy (sojusz SLD, Wiosny i Razem), którą swoim głosem chce wesprzeć 13,3 proc. wyborców. Wynik ten jest jednoznaczny z 54 mandatami w Sejmie. Z prognozy Badania.pro wynika, że próg wyborczy przekroczy także PSL - Koalicja Polska. Głos na sojusz Ludowców i Kukiz'15 chce oddać 6,5 proc. wyborców, co przekłada się na 13 mandatów. Poniżej progu wyborczego uplasowała się z kolei Konfederacja z poparciem 4,2 proc.

Badania.pro do prognozowania preferencji partyjnych używa modelu statystycznego, który opiera się na długoterminowym śledzeniu sondaży takich ośrodków badawczych jak IBRiS, Estymator, Kantar, Pollster, CBOS, Ipsos, Indicator oraz DobraOpinia. Skuteczność symulacji Badania.pro w odniesieniu do wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku wyniosła ponad 96 proc.

Więcej o: