PFN znowu odpowiada na krytyczne publikacje. Jest dziwnie. "Gra wyborcza", "wywiady z kandydatami KO"

Polska Fundacja Narodowa nie przestaje "odpowiadać" na publikacje Onetu. Tym razem zaostrzyła ton i w oświadczeniu zarządu PFN padają zarzuty, że portal ma uczestniczyć w "grze wyborczej", a opisywane, prowadzone przez Amerykanów profile w mediach społecznościowych, były tylko "testowe". Padają też dziwaczne stwierdzenia, które nijak można wytłumaczyć.
Zobacz wideo

Od dwóch dni Onet publikuje teksty na temat Polskiej Fundacji Narodowej, która miała zapłacić amerykańskiej firmie PR-owej blisko 20 mln zł, choć efekty takiej współpracy są mizerne. Jak opisywaliśmy na Gazeta.pl, profile społecznościowe prowadzone przez Amerykanów zawierały m.in. zdjęcia stockowe, a Polskę prezentowano fotografiami z... czeskiej Pragi.

W kolejnej publikacji Onet opisał, że na rzecz White House Writers Group pracują lub też pracowali członkowie rodziny historyka Marka Chodakiewicza. Portal wskazuje, że Chodakiewicz ma być dobrym znajomym byłego wiceprezesa PFN Macieja Świrskiego.

PFN odpowiada Onetowi. "Włączenie działań Fundacji w kampanię wyborczą"

Po serii publikacji do kontrataku przystąpiła Polska Fundacja Narodowa, która zapewniła, że "skuteczność i finanse" projektu amerykańskiego podlegają kontroli i ewaluacji. "Praca, rozliczenia i finanse projektu są regularnie oceniane i nadzorowane przez Biuro Finansów i Administracji Polskiej Fundacji Narodowej, Biuro Audytu i Kontroli Polskiej Fundacji Narodowej zarówno z Warszawy, jak i na miejscu, w biurze White House Writers Group w Waszyngtonie, gdzie przeprowadzane są regularne kontrole" - opisywała PFN.

Już po tym stanowisku, w środę, na koncie PFN na Twitterze pojawiło się oświadczenie, podpisane przez zarząd Fundacji, w związku z publikacjami Onetu. Zaczyna się słowami:

Polska Fundacja Narodowa kategorycznie przeciwstawia się włączeniu działań Fundacji przez portal Onet w kampanię wyborczą.

Dalej czytamy:

Z ubolewaniem przyjmujemy fakt, że Grupa Onet wybiórczo i subiektywnie postanowiła wykorzystać współpracę Polskiej Fundacji Narodowej z White House Writers Group, aby zdeprecjonować i zdyskredytować podejmowane przez Fundację działania.

Czytaj więcej: Gliński o tekście Onetu na temat PFN: Już nie będę mówił, kto jest właścicielem tego medium

PFN o "wywiadach z kandydatami KO" w związku z krytycznymi publikacjami

PFN na tym nie poprzestaje, ponieważ stwierdza, że z niepokojem zauważa, że "portal należący do zagranicznego koncernu medialnego" ma rzekomo "intencjonalnie negować" inicjatywy Fundacji.

Po bezprecedensowym sukcesie projektu "Opowiadamy Polskę", w ramach którego przypomnieliśmy całemu światu prawdę o prawdziwych sprawcach wybuchu II wojny światowej, spotykamy się z medialną odpowiedzią o charakterze politycznym i wyborczym. Jest to kolejna, obok wywiadów z kandydatami Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, próba wpływania na rzeczywistość polityczną w Polsce i brutalna operacja zaangażowania Polskiej Fundacji Narodowej w trwającą kampanię wyborczą

- pada w oświadczeniu PFN. Co więcej, Polska Fundacja Narodowa tłumaczy White House Writers Group i jej działania w mediach społecznościowych tym, że Amerykanie mieli "prowadzić testowo profile", które opisywał Onet. "Były działaniem uzupełniającym w fazie pilotażowej i nie stanowiły zasadniczego przedmiotu porozumienia z Fundacją, a zostały przez Onet błędnie przedstawione jako bezpośredni i główny cel kooperacji" - czytamy.

Zdecydowanie nie zgadzamy się z taką subiektywizacją przekazu i interpretowania działań instytucji społeczeństwa obywatelskiego w kategoriach gry wyborczej

- pada na koniec komunikatu PFN. Nie ma jednak ani jednego wyjaśnienia, w jaki sposób publikacje o umowie PFN i WHWG miałyby mieć konotacje z wyborami.

Więcej o:
Komentarze (74)
PFN znowu odpowiada na krytyczne publikacje. Jest dziwnie. "Gra wyborcza", "wywiady z kandydatami KO"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 37 razy 31

  Oddajcie skręconą kasę. I się nie zasłaniajcie kampanią wyborczą. Od dwóch lat jest non stop kampania. Czy to oznacza, że nie można oszukańcom na ręce patrzeć?

 • rozterka47

  Oceniono 23 razy 23

  Wszyscy wiemy po co została założona Polska Fundacja Narodowa i że jest to publiczny pieniądz wyrzucony w błoto .

 • metaxo

  Oceniono 21 razy 21

  Chamy z PIS - jesteście złodziejami!

 • jurek4491

  Oceniono 21 razy 21

  To nie jest Polska Fundacja Narodowa tylko Partyjna fundacja narodowa - czytaj PiS-owska

 • taroudant

  Oceniono 20 razy 20

  Tak chamskiego przekrętu jak PFN nie było w tym kraju nigdy. Na żywca ciągną kasę do prywatnych kieszeni i śmieją się Polakom w twarz.

 • remix

  Oceniono 20 razy 20

  wredne sukinkoty łżą jak psy!!!

 • andrew1507

  Oceniono 18 razy 18

  PFN to nie fundacja to dziupla do dystrybucji zajumanej kasy przez pisiorstwo....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX