Platforma Obywatelska zawiadamia prokuraturę w sprawie pieniędzy wydawanych przez PFN

- To jest coś, co bardzo wyraźnie pokazuje patologię tego układu władzy - mówi Grzegorz Schetyna i zapowiada, że zawiadomi prokuraturę ws. Polskiej Fundacji Narodowej. Według Onetu PFN miała zapłacić 20 milinów zł amerykańskiej firmie PR-owej za pozytywny wizerunek Polski w USA. W ramach swojej działalności firma m.in. stworzyła na Instagramie profil z fałszywymi zdjęciami, które miały przedstawiać Polskę.
Zobacz wideo
Polska Fundacja Narodowa to kolejny przykład wyrzucania publicznych pieniędzy dla znajomych, dla rodzin, czy znajomych rodzin… To jest coś, co bardzo wyraźnie pokazuje patologię tego układu władzy

- czytamy w na Twitterze Platformy Obywatelskiej.

Platforma Obywatelska założyła zawiadomienie do prokuratury ws. pieniędzy wydawanych przez PFN, czytamy dalej. "Nie zostawimy tego – będziemy o tym mówić i każdy taki przypadek pokazywać Polakom".

Polska Fundacja Narodowa zapłaciła 20 milionów złotych amerykańskiej firmie PR-owej.House Writers Group miała promować Polskę za granicą. W tym celu m.in. tworzyła profile w mediach społecznościowych.

Na jednym z nich, na Instagramie, organizacja zamieściła zdjęcia, które miały obrazować nasz kraj. Okazało się jednak, że zamiast nich, na profilu pojawiały się tzw. stockowe zdjęcia, pobierane z ogólnodostępnych baz danych. Tak oto okazało się, że czeska Praga to jedno z polskich miast, zaś Kamil Stoch jest skoczkiem-akrobatą. Po publikacji Onetu zdjęcia zniknęły.  

W następnej publikacji Onet podał, że na rzecz amerykańskiej firmy PR-owej, pracują lub pracowali członkowie rodziny historyka Marka Chodakiewicza. Na przelewach widnieje nie tylko jego nazwisko, ale również jego żony i siostry.

Szczegóły kontraktu PFN z Amerykanami >>>

Platforma Obywatelska oczekuje odpowiedzi na pytania zadane Piotrowi Glińskiemu, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, który dziś rano odniósł się do kwestii wydawania pieniędzy przez PFN.

"Jaki był jego nadzór nad fundacją? Jaką miał wiedzę nt. wydatkowanych pieniędzy? Co zrobił, żeby nie dochodziło do takich procederów?" – czytamy.

Piotr Gliński: To normalna działalność

Kontrowersje związane z wydatkami Polskiej Fundacji Narodowej na antenie radiowej Trójki skomentował Piotr Gliński. Minister przyznał, że "wszystkie kraje na świecie walczą o swój wizerunek, ponieważ rywalizacja jest bardzo ostra". Zaznaczył także, iż to, co robi PFN to "normalna działalność".

Tak funkcjonują cywilizowane demokracje na świecie. Wszyscy to robią, inwestując miliardy w promocję kraju

- dodał.

Więcej o:
Komentarze (105)
Platforma Obywatelska zawiadamia prokuraturę w sprawie PFN. "Nie zostawimy tego"
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 52 razy 44

  Nie po to PiS wymyślił maszynkę do transferu pieniędzy z kieszeni podatnika do prywatnych, nie po to pacyfikuje sądy, nie po to przyjął dla dowcipu nazwę Prawo i Sparwiedliwość, żeby teraz za coś odpowiadać.

 • siwywaldi

  Oceniono 46 razy 42

  Prokuratura swoją drogą, ale DLACZEGO tego jeszcze nie ma na bilbordach wożonych po miejscowościach zamieszkałych przez Ciemny Lud? Przecież na pasku w Wiadomościach, im tego nie pokażą.

 • kataryniarski

  Oceniono 37 razy 29

  Po co, na co? Przecież pisowska prokuratura nie wszczyna postępować ws. pisowskich przestępstw i pisowskich przestępców!

 • ps11111ps

  Oceniono 32 razy 22

  Ta afera świadczy tylko o jednym. O krystalicznej uczciwości Prezesa. Wiadomości dziś Wam to dobitnie wytłumaczą, a ksiądz przypomni w niedziele na kazaniu. Yaro się żachnie że znowu kapiszon, Yoyo coś tam pierdnie, Matołusz coś obieca, Zero rzuci pare opozycjonistów na pożarcie, I będzie załatwione

 • kuba161048

  Oceniono 26 razy 20

  A ile zapłacono i dalej się płci Biniendom i innym ekspertom smoleńskim ?

 • 99venus

  Oceniono 21 razy 17

  A co z zawiadomieniem prokuratury w sprawie Janiny Goss,członkini 2 rad nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa?

 • sunzi15

  Oceniono 20 razy 14

  PiSowska "dojna zmiana" to takie preludium
  do WIELKIEGO ZARCIA, jakie szykuje sobie
  ta Zorganizowana Grupa Przestepcza
  po opanowaniu sadow i zapewnieniu sobie bezkarnosci.

  Miliardowa kasa, na wlasnosc zaklady pracy,
  kopalnie i kraj nasz caly
  z zastepami parobkow do roboty
  na kato-nazistowska oligarchie.

  Mozemy jednak zakonczyc ten
  kryminalny amok w przytulnych celach Wronek
  albo jeszcze gdzie indziej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX