Sędziowie piszą do Zbigniewa Ziobry. Domagają się informacji o zespole ds. etyki sędziowskiej

Grupa sędziów ze stowarzyszenia "Themis" skierowała pismo do Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Domaga się w nim informacji na temat powołania członków i sposobu organizacji prac ministerialnego zespołu zajmującego się etyką sędziowską. Zespół przestał działać pod koniec sierpnia po publikacjach medialnych dotyczących masowej akcji oczerniania sędziów.
Zobacz wideo

"Zespół do spraw czynności Ministra Sprawiedliwości podejmowanych w postępowaniach dyscyplinarnych sędziów i asesorów sądowych" został powołany we wrześniu 2018 roku, jednak w sierpniu, po niecałych 11 miesiącach istnienia, został zlikwidowany.

Przewodniczącym zespołu był sędzia Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości. Portal Onet kilka tygodni temu opisał sprawę organizowania hejtu internetowego na sędziów krytycznych wobec reformy sądownictwa. Mieli w to być zaangażowani sędziowie i urzędnicy związani z ministerstwem sprawiedliwości, w tym właśnie wiceszef resortu. W efekcie wiceminister podał się do dymisji, artykuły na swój temat nazwał jednak "oszczerstwem".

W publikacjach Onetu, "Gazety Wyborczej" czy OKO.press na temat afery Piebiaka przewijali się również inni sędziowie. Także ich można było znaleźć we wspomnianym zespole. Byli tam: sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota (zastępcy rzeczniczka dyscyplinarnego SSO), sędziowie Arkadiusz Cichocki i Tomasz Szmydt oraz Jarosław Dudzicz, członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Wszyscy byli wymieniani przez media jako członkowie grupy "Kasta" w aplikacji WhatsApp, mającej inspirować i generować materiały oczerniające innych sędziów. Sędziowie, którym przypisuje się przynależność do grupy "Kasta", nie przyznają się do udziału w procederze i skierowali w tej sprawie pozwy.

Sędziowie piszą do Zbigniewa Ziobry

Stowarzyszenie Sędziów "Themis" domaga się teraz od Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry podania m.in. informacji o kryteriach wyboru osób wchodzących w skład ministerialnego zespołu, o okolicznościach powołania do tego zespołu sędziego Jarosława Dudzicza, a także o szczegółach podejmowanych prac.

Sędziowie skierowali we wtorek w tej sprawie pismo do ministra.

Według prezes stowarzyszenia "Themis" Beaty Morawiec, istnieje "przypuszczenie, że działalność polegająca na szkalowaniu, pomawianiu i znieważaniu sędziów, po zakończeniu działalności członków grupy "kasta" we współpracy z Emilią Sz., mogła być kontynuowana w ten sposób, że zadania grupy "kasta" (...) przejął Zespół do spraw czynności Ministra Sprawiedliwości".

W piśmie zwrócono również uwagę na fakt, że brak jest "informacji o tym, aby przez 10 miesięcy działalności konta "KastaWatch" kierowana przez Zbigniewa Ziobrę Prokuratura podjęła jakiekolwiek działania w celu ustalenia i ewentualnego pociągnięcia do odpowiedzialności osób publikujących materiały na tym koncie".