Rzecznik KRS o sprawie sędziego Jarosława Dudzicza: "Dziękuję Bogu, że nie jestem na jego miejscu"

Maciej Mitera, rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa, odniósł się do sprawy Jarosława Dudzicza, sędziego podejrzewanego o zamieszczanie antysemickich wpisów w sieci. "Dziękuję Bogu, że nie jestem na jego miejscu" - wyznał. Do sprawy odniósł się także Zbigniew Ziobro.
Zobacz wideo
W świetle tych wydarzeń i tych doniesień nie chciałbym być na miejscu Pana sędziego Dudzicza. Jest to niezwykle trudny moment dla niego, i jest to problem niewątpliwie i kwestia jego indywidualnej oceny. Pewne kwestie powinny być wyjaśnione, przycięte i w jakiś sposób już sformalizowane

- przyznał Maciej Mitera w rozmowie z TVN24.

Na pytanie dziennikarki, czy na miejscu sędziego Dudzicza zrezygnowałby ze sprawowania funkcji, Mitera odparł: Powiem tak - dziękuję Bogu, że nie jestem. 

Postępowanie wyjaśniające wobec Dudzicza

W poniedziałek w Gazeta pl. napisaliśmy, że prezydium Nowej Krajowej Rady Sądownictwa wszczęło wewnętrzne postępowanie sprawdzające wobec sędziego Jarosława Dudzicza. Jest to pokłosie publikacji Gazety Wyborczej, która pod koniec sierpnia informowała, że sędzia ukrywając się pod nickiem "jory123" miał na forum Dziennika Gazety Prawnej zamieścić antysemicki wpis. Pod tekstem o roszczeniach, które Światowy Kongres Żydów miał zgłaszać wobec poszukiwanego "złotego pociągu", Dudzicz miał napisać: "Podły, parszywy naród, nic im się nie należy…".

W sprawie wpisu miała zawiadomić prokuraturę mieszkanka Wrocławia. Po sprawdzeniu przez służby tożsamości forumowicza, okazało się, że pod nickiem "jory123" ukrywał się sędzia Sądu Rejonowego w Słubicach. Urząd ten sprawował wówczas Dudzicz.

Zbigniew Ziobro wyłącza się z postępowania

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro informował, na jakim etapie jest śledztwo w sprawie antysemickich wpisów Jarosława Dudzicza. Przyznał też, że ze względu na swoje członkostwo w KRS, musiał zrezygnować z nadzorowania tego postępowania.

Zasady procesu karnego wymagają, że jeżeli jest się w relacji z osobą, choćby poprzez funkcjonowanie w tym samym organie, to jest to przesłanka przemawiająca za tym, aby wyłączyć się z nadzoru takiego postępowania

- wyjawił Ziobro.

Oświadczenie sędziego Dudzicza

Po poniedziałkowym spotkaniu Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera poinformował, że sprawą sędziego zajmie się Komisja KRS ds. etyki Sędziów i Asesorów. Mitera dodał także, iż Dudzicz zawiesza swoją działalność w KRS.

W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi informacji o moim rzekomym udziale w internetowych wypowiedziach, które - jak zostało przedstawione - mogą nosić cechy antysemityzmu, wyrażam z tego powodu stanowczy sprzeciw i ubolewanie. Mając na względzie wizerunek Krajowej Rady Sądownictwa, oświadczam, że do czasu wyjaśnienia sprawy nie będę występował w jej imieniu w charakterze zastępcy rzecznika prasowego oraz zawieszę w tym zakresie wszelką aktywność. Informuję jednocześnie, że zamierzam podjąć kroki prawne zmierzające do ochrony moich dóbr osobistych, naruszonych przez informacje medialne

- napisał w oświadczeniu Dudzicz. 

Więcej o: