Antysemickie wpisy w internecie. Jest oświadczenie Jarosława Dudzicza. Sprawą zajmie się KRS

Prezydium nowej Krajowej Rady Sądownictwa zleciło w poniedziałek wewnętrzne postępowanie wobec sedziego Jarosława Dudzicza, który miał zamieszczać w sieci antysemickie treści. Sędzia Dudzicz poinformował, że do czasu wyjaśnienia sprawy nie będzie wykonywać obowiązków zastępcy rzecznika prasowego KRS.
Zobacz wideo
 W związku z treścią artykułu „Antysemickie wpisy Dudzicza” opublikowanego w Gazecie Wyborczej z 12 września 2019 r. dot. internetowych komentarzy sędziego Jarosława Dudzicza, Prezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. i członka Krajowej Rady Sądownictwa, informuję, że w dniu dzisiejszym zarządziłem o podjęciu wstępnych czynności wyjaśniających

- czytamy w oświadczeniu prasowym rzecznika dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.

Z informacji przedstawionych przez "Gazetę Wyborczą" wynika, że pod koniec sierpnia 2015 roku Sędzia Jarosław Dudzicz miał zamieszczać antysemickie wpisy na forum "Dziennika Gazety Prawnej". Ukrywając swoją prawdziwą tożsamość pod nickiem "jorry123", pod tekstem o roszczeniach, które Światowy Kongres Żydów miał zgłaszać wobec poszukiwanego „złotego pociągu”, Dudzicz miał napisać: "Podły, parszywy naród, nic im się nie należy…”.

O wpisie, w którym głoszone mają być rasistowskie poglądy zawiadomiła prokuraturę mieszkanka Wrocławia. Służby ustaliły tożsamość forumowicza, którym okazał się być piastujący wtedy funkcję sędziego Sądu Rejonowego w Słubicach Jarosław Dudzicz. "Wyborcza" napisała również, że Dudzicz miał przyznać się do zamieszczenia wpisu. 

Oświadczenie Jarosława Dudzicza

Po poniedziałkowym spotkaniu prezydium nowej Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera poinformował, że sprawą sędziego Dudzicza zajmie się Komisja KRS ds. Etyki Sędziów i Asesorów. Postępowanie ma na celu wyjaśnienie kwestii rzekomego publikowania antysemickich treści przez Dudzicza. Mitera dodał również, że Dudzicz wydał oświadczenie, w którym poinformował, że zawiesza działalność na stanowisku wicerzeczniczka KRS.

W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi informacji o moim rzekomym udziale w internetowych wypowiedziach, które - jak zostało przedstawione - mogą nosić cechy antysemityzmu, wyrażam z tego powodu stanowczy sprzeciw i ubolewanie. Mając na względzie wizerunek Krajowej Rady Sądownictwa, oświadczam, że do czasu wyjaśnienia sprawy nie będę występował w jej imieniu w charakterze zastępcy rzecznika prasowego oraz zawieszę w tym zakresie wszelką aktywność. Informuję jednocześnie, że zamierzam podjąć kroki prawne zmierzające do ochrony moich dóbr osobistych, naruszonych przez informacje medialne

- czytamy w oświadczeniu Jarosława Dudzicza.

Maciej Mitera podkreślił również, że sędzia decyzją Rady może przestać pełnić funkcję wicerzecznika, ale nie ma możliwości odwołania go z KRS. Nie może tego dokonać ani Rada, ani Sejm, który powołał Dudzicza na stanowisko. 

Ambasada Izraela reaguje

Gazeta pl. informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, że do kwestii antysemickiego wpisu odniosła się również ambasada Izraela.

Z wielkim smutkiem, niepokojem i oburzeniem przeczytaliśmy w prasie o antysemickim wpisie pana sędziego Jarosława Dudzicza. Wprawdzie wpis ten pochodzi sprzed kilku lat, ale jak wiadomo, sprawa ta jest nadal aktualna

- głosi oświadczenie izraelskich dyplomatów.

W oświadczeniu podkreślono smutek w związku z tym, że "wpis ten pojawił się właśnie w Polsce – kraju, który przez setki lat był domem narodu żydowskiego i gdzie pamięć o Zagładzie jest nadal żywa".

Więcej o: