PiS zapowiada zmianę konstytucji. Bielan: Musielibyśmy mieć 307 głosów lub znaleźć sojuszników

Adam Bielan odniósł się do zapowiedzianej przez Jarosława Kaczyńskiego zmiany Konstytucji RP, którą PiS chce przeprowadzić, jeśli wygra wybory 13 października. - Musielibyśmy mieć albo samodzielnie 307 głosów, co będzie bardzo trudne do wykonania, albo znaleźć sojuszników - powiedział Bielan w Radiu ZET.

W niedzielę 15 sierpnia Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Legnicy poruszył temat zniesienia immunitetów poselskich, sędziowskich i prokuratorskich. Jest to jeden z punktów programu partii rządzącej przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. Zmiana oznaczałaby m.in., że parlamentarzyści mogliby być pociągani do odpowiedzialności karnej i zatrzymywani lub aresztowani na podstawie decyzji Sądu Najwyższego. Jak stwierdził Kaczyński, zniesienie immunitetów wymagałoby złamania Konstytucji RP. A że Prawo i Sprawiedliwość nie chce tego robić, to zamierza ją po wygranych wyborach zmienić. 

Czytaj też: PiS wypuściło program i już spełniło obietnicę. Chce likwidacji opłat za dowód osobisty. Nie ma ich od lat

Bielan o zmianie konstytucji: Musielibyśmy mieć 307 głosów

Do słów Jarosława Kaczyńskiego odniósł się europoseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan.

Chcemy zmienić konstytucję. Zapowiedział to wczoraj Jarosław Kaczyński. Bo te wszystkie zmiany dotyczące immunitetów, zarówno polityków, jak i sędziów czy prokuratorów, wymagają zmiany konstytucji 

- powiedział w rozmowie z Beatą Lubecką w Radiu ZET.

Jak dodał, do zmiany dokumentu potrzeba głosów 307 posłów, co może nie być proste do osiągnięcia dla Prawa i Sprawiedliwości. 

Musielibyśmy mieć albo samodzielnie 307 głosów, co będzie bardzo trudne do wykonania, albo znaleźć sojuszników do zmiany konstytucji. Będziemy namawiać partie, które znajdą się w przyszłym parlamencie, żeby to zmienić

- dodał.

To nie pierwsza zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego dotycząca zmiany konstytucji. - Pewnie nie tym razem, ale przyjdzie taki dzień, że zmienimy konstytucję na potrzebną, która będzie gwarantowała prawdziwą demokrację, prawdziwą praworządność, prawdziwą równość, która jest dzisiaj łamana. (...). Będzie jasna, wyraźna, sformułowana w ten sposób, żeby były utrudnione pokrętne interpretacje. Nie zapowiadam tego w tych wyborach, bo to jeszcze pewnie długa droga, ale przyjdzie czas, że to zrobimy - mówił w sierpniu tego roku na pikniku partyjnym w Dygowie.

Więcej o:
Komentarze (323)
PiS zapowiada zmianę konstytucji. Bielan: Musielibyśmy mieć 307 głosów lub znaleźć sojuszników
Zaloguj się
 • aronia0

  Oceniono 61 razy 57

  On nie chce zmienic konstytucji. On chce ja po prostu u niewaznic, aby mu nie przeszkadzala w dyktatorskim rzadzeniu. A prawo bedzie wydawal dekretami. Do tego nie potrzebuje nawet parlamentu.

 • almagus

  Oceniono 53 razy 43

  Gnomie kraju nie kalaj i wyp--pier--da--laj!
  Jak pisałeś do p. Gersdorf. Kasty hejterskich strof!

 • balubalu1

  Oceniono 45 razy 39

  towarzysz piotrowicz zmieni Konstytucję pod wytyczne kurdupla w jeden późny wieczór..tylko dajcie mu szanse...a ciemny lud przyklaśnie z zachwytu...

 • allalone

  Oceniono 40 razy 34

  wara Ci od Konstytucji przestępco konstytucyjny. Jesteście jak Midas tylko zamiast złota jest gó....

 • arreis65

  Oceniono 36 razy 28

  w nowej konstytucji będzie zapisane, że jarosław kaczyński jest przystojny i uczciwy, że mateusz morawiecki nie jest kłamcą i że beacie szydło się należało ???

 • boo-boo

  Oceniono 30 razy 24

  Druga faza rodzącej się dyktatury.

 • dmarch1

  Oceniono 30 razy 22

  Putin tez zmienil konstytucje tak aby mozna bylo go wybrac na piata juz chyba kadencje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX