Aleksander Kwaśniewski dla BBC Ukraina: W naturze Zełenskiego nie leży bycie autorytarnym liderem

Aleksander Kwaśniewski udzielił wywiadu dla BBC Ukraina. Zapytany był między innymi o to, czy system demokratyczny na Ukrainie jest na tyle silny, by wytrzymać władzę jednego człowieka. Były prezydent Polski powiedział, że prezydent Wołodymyr Zełenski nie wygląda mu na osobę, która chce być autorytarnym liderem.
Zobacz wideo

W rozmowie z BBC Ukraina Aleksander Kwaśniewski ocenił, że pierwsze cztery miesiące prezydentury Wołodymyra Zełenskiego były udane. Były prezydent Polski zauważył, że Zełenski objął urząd prezydenta Ukrainy bez doświadczenia w polityce, szybko zorganizował swoją partię, która zdobyła większość w parlamencie, wprowadził do rządu młodych ludzi i doprowadził do wymiany jeńców z Rosją. 

- Myślę, że na świecie jest takie wrażenie, że istnieje niewielka szansa na rozpoczęcie dialogu z Rosją, który mógłby pomóc rozwiązać konflikt - powiedział Aleksander Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski: Jeśli prezydent uważa, że kontroluje wszystko, to się myli

Ukraiński dziennikarz zapytał byłego prezydenta Polski o kontrowersyjne decyzje Wołodymyra Zełenskiego. Nowy prezydent Ukrainy zadecydował m.in. o rozwiązaniu Rady Najwyższej i Centralnej Komisji Wyborczej.

 - Już kontroluje prokuraturę generalną, Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, Radę Najwyższą. Czy ukraińska demokracja jest dostatecznie zakorzeniona, by wytrzymać władzę jednego człowieka? - zapytał.

Aleksander Kwaśniewski ocenił, że Zełenski nie wygląda mu na osobę, która chce być liderem autorytarnym. Zaznaczył, że rozmawiał z nim kilka razy i uważa, że prezydentowi Ukrainy zależy na komunikacji z innymi ludźmi. 

- Z drugiej strony, w tak dużym kraju jak Ukraina, jeśli prezydent uważa, że kontroluje wszystko, to się myli, będzie popełniał wiele błędów - powiedział były prezydent Polski.

Zdaniem Kwaśniewskiego prezydent kraju, który kontroluje wszystko, w rzeczywistości nie kontroluje niczego, bo nie ma czasu, żeby wszystkim się zająć. 

- Dobry prezydent musi opracować strategię i znaleźć dobrych ludzi do jej wdrożenia. Doświadczonych, profesjonalnych, energicznych i młodych. Dlaczego nie, czas, aby młodzi ludzie doszli do poważnej władzy na Ukrainie. To pokolenie Ukraińców, które nie pamięta ZSRR - powiedział Aleksander Kwaśniewski.

Wołodymyr Zełenski jak Jarosław Kaczyński i PiS?

Dziennikarz BBC Ukraina zapytał byłego prezydenta Polski, czy widzi analogię między działaniami Wołodymyra Zełenskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości. Kwaśniewski odpowiedział, że nie chce ich ze sobą porównywać m.in. dlatego, że Jarosław Kaczyński jest bardzo doświadczonym politykiem.

- Polityka jest dla niego wszystkim. Jest w nią zaangażowany od 30 lat - mówił były prezydent.

Kwaśniewski zaznaczył także że Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, "gdy polska demokracja była dojrzalsza niż ukraińska"

- Mamy Konstytucję, która funkcjonuje bez zmian od 1997 r., to również ważne w państwie prawa - ocenił Aleksander Kwaśniewski

Więcej o:
Komentarze (20)
Aleksander Kwaśniewski: W naturze Zełenskiego nie leży bycie autorytarnym liderem
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 5

  Trudno określać prezydenturę po 4 miesiącach jej trwania (no chyba że jest to taka "osobowość" jak Adrian, he, he...).

  Ale widać, że jest to prezydentura INNA, niż wszystkie poprzednie, bo przede wszystkim, jest bardziej otwarta. Natomiast wzięcie za pysk rozpasanych i skorumpowanych jak nigdzie ukraińskich urzędników, jedynie wyjdzie Ukrainie na dobre. I porównywanie tego z sytuacją rodzącego się zamordyzmu w Polsce, nie ma najmniejszego sensu, bo dwa zupełnie inne mentalnie światy.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 4

  Natura na e ma tu nic do rzeczy. Absolutna władza deprawuje w sposób absolutny.

 • andrzej.wald

  Oceniono 5 razy 3

  Skoro na Węgrzech dało się wprowadzić dyktaturę, a w Polsce lada dzień może stać się faktem to tym bardziej na Ukrainie może zostać wprowadzona.

 • lubat

  Oceniono 7 razy 1

  "Aleksander Kwaśniewski ocenił, że Zełenski nie wygląda mu na osobę, która chce być liderem autorytarnym."
  Może i nie wygląda, ale już teraz łamie prawo na potęgę, "falandyzując" go w skali, jakiej nie znał sam Falandysz. Zniesienie immunitetu posłów to pierwszy krok ku dyktaturze.
  Wymiana jeńców to nie zasługo Zielińskiego. To było ustalone jeszcze za Poroszenki, ale Rosjanie przeciągnęli sprawę, by Prosiaczek nie mógł użyć tego "sukcesu" w propagandzie przedwyborczej.

 • stgeorge

  Oceniono 4 razy 0

  Olek, mordo Ty moja, po buzi widać żeś zahartowany w boju. Demokracji broniłeś choć wielokrotnie w boju padałeś ... to rano się jednak podnosiłeś się i z towarzyszami znowu szedłeś w bój! :)

 • qawsedrftg

  Oceniono 6 razy 0

  Ukraina przegrała "wojnę" - niby udawaną ale kilkanaście tysięcy ludzi zginęło. Handel cały czas odbywa się bez przeszkód. Teraz trzeba ustalić warunki kapitulacji, tak by banderowcy się nie wściekli (za bardzo). Dziś podano że będą wznowione rozmowy z MFW, cel to kolejna transza 5 mld USD. A tu przecież trzeba spłacać poprzednie, może dlatego taki pośpiech?

 • 31.februarius

  Oceniono 8 razy 0

  "Aleksander Kwaśniewski udzielił wywiadu dla BBC Ukraina."

  jak fajnie!

 • proteusz33

  Oceniono 10 razy 0

  Były prezydent Polski powiedział, że prezydent Wołodymyr Zełenski nie wygląda mu na osobę, która chce być autorytarnym liderem.
  *****************
  Naprawdę z wyglądu można kogoś ocenić czy ma skłonności autorytarne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX