Aleksander Kwaśniewski dla BBC Ukraina: W naturze Zełenskiego nie leży bycie autorytarnym liderem

Aleksander Kwaśniewski udzielił wywiadu dla BBC Ukraina. Zapytany był między innymi o to, czy system demokratyczny na Ukrainie jest na tyle silny, by wytrzymać władzę jednego człowieka. Były prezydent Polski powiedział, że prezydent Wołodymyr Zełenski nie wygląda mu na osobę, która chce być autorytarnym liderem.
Zobacz wideo

W rozmowie z BBC Ukraina Aleksander Kwaśniewski ocenił, że pierwsze cztery miesiące prezydentury Wołodymyra Zełenskiego były udane. Były prezydent Polski zauważył, że Zełenski objął urząd prezydenta Ukrainy bez doświadczenia w polityce, szybko zorganizował swoją partię, która zdobyła większość w parlamencie, wprowadził do rządu młodych ludzi i doprowadził do wymiany jeńców z Rosją. 

- Myślę, że na świecie jest takie wrażenie, że istnieje niewielka szansa na rozpoczęcie dialogu z Rosją, który mógłby pomóc rozwiązać konflikt - powiedział Aleksander Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski: Jeśli prezydent uważa, że kontroluje wszystko, to się myli

Ukraiński dziennikarz zapytał byłego prezydenta Polski o kontrowersyjne decyzje Wołodymyra Zełenskiego. Nowy prezydent Ukrainy zadecydował m.in. o rozwiązaniu Rady Najwyższej i Centralnej Komisji Wyborczej.

 - Już kontroluje prokuraturę generalną, Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, Radę Najwyższą. Czy ukraińska demokracja jest dostatecznie zakorzeniona, by wytrzymać władzę jednego człowieka? - zapytał.

Aleksander Kwaśniewski ocenił, że Zełenski nie wygląda mu na osobę, która chce być liderem autorytarnym. Zaznaczył, że rozmawiał z nim kilka razy i uważa, że prezydentowi Ukrainy zależy na komunikacji z innymi ludźmi. 

- Z drugiej strony, w tak dużym kraju jak Ukraina, jeśli prezydent uważa, że kontroluje wszystko, to się myli, będzie popełniał wiele błędów - powiedział były prezydent Polski.

Zdaniem Kwaśniewskiego prezydent kraju, który kontroluje wszystko, w rzeczywistości nie kontroluje niczego, bo nie ma czasu, żeby wszystkim się zająć. 

- Dobry prezydent musi opracować strategię i znaleźć dobrych ludzi do jej wdrożenia. Doświadczonych, profesjonalnych, energicznych i młodych. Dlaczego nie, czas, aby młodzi ludzie doszli do poważnej władzy na Ukrainie. To pokolenie Ukraińców, które nie pamięta ZSRR - powiedział Aleksander Kwaśniewski.

Wołodymyr Zełenski jak Jarosław Kaczyński i PiS?

Dziennikarz BBC Ukraina zapytał byłego prezydenta Polski, czy widzi analogię między działaniami Wołodymyra Zełenskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości. Kwaśniewski odpowiedział, że nie chce ich ze sobą porównywać m.in. dlatego, że Jarosław Kaczyński jest bardzo doświadczonym politykiem.

- Polityka jest dla niego wszystkim. Jest w nią zaangażowany od 30 lat - mówił były prezydent.

Kwaśniewski zaznaczył także że Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, "gdy polska demokracja była dojrzalsza niż ukraińska"

- Mamy Konstytucję, która funkcjonuje bez zmian od 1997 r., to również ważne w państwie prawa - ocenił Aleksander Kwaśniewski

Więcej o: