"Polityka": Patryk Jaki chce zostać czwartym koalicjantem? "Uniezależnił się od Kaczyńskiego"

Patryk Jaki intensywnie zaangażował się w kampanię wyborczą. Nie konsultując swoich działań ze sztabami wyborczymi, polityk ruszył w teren, by wspierać wybranych działaczy PiS-u. "Uniezależnił się od Kaczyńskiego, uniezależnił się od Ziobry. Pracuje dla siebie" - czytamy w "Polityce".
Zobacz wideo

Nie można zaprzeczyć, że były wiceminister sprawiedliwości i eurodeputowany Patryk Jaki mocno zaangażował się w kampanię wyborczą. Od końca sierpnia odbywa liczne spotkania z wyborcami. Na jego trasie znalazły się m.in Inowrocław, Ciechanów, czy Ełk. Wojciech Szacki z portalu Polityka.pl informuje, że "hiperaktywność" młodego działacza może być wstępem do utworzenia nowej frakcji politycznej i tym samym - czwartego koalicjanta PiS.

"Jaki wspiera - spotkaniem z wyborcami, postem w mediach społecznościowych, zdjęciem na banerach - ok. 10 kandydatów z list PiS, ale zwykle należących do Solidarnej Polski. Można ich zresztą nazwać jakistami, bo orientują się nie na Ziobrę, lecz na jego młodszą wersję" - czytamy na portalu.

W trakcie spotkań z wyborcami europoseł ma wspierać kandydatów z odległych miejsc na listach wyborczych. Do popierania znanych sobie działaczy zachęca m.in. postami w mediach społecznościach.

Tę grupę łączy nie tylko bliskość Jakiego, lecz także młody wieki i poglądy. Jaki zapewnił im zresztą coś w rodzaju platformy ideowej

- przyznaje w rozmowie z tygodnikiem polityk z Nowogrodzkiej.

W PiS-ie zapanowała nerwowa atmosfera. Wielu polityków obawia się, że Jaki chce stworzyć czwartą frakcję i w ten sposób ograniczyć władzę Prawa i Sprawiedliwości. "Z niektórych okręgów dochodzą też narzekania kandydatów rdzennego PiS na to, że jakiści zabierają im przestrzeń w mediach" - pisze Szacki.

Niektórzy politycy PiS obawiają się, że Jaki działa na własną rękę. Swoich działań nie konsultuje bowiem ze sztabami wyborczymi.

Uniezależnił się od Kaczyńskiego , uniezależnił się od Ziobry. Pracuje dla siebie

- kontynuuje rozmówca z Nowogrodzkiej.

Patryk Jaki i przyjaciele

Jakiści stanowczo zaprzeczają, by mieli w planach utworzenie kolejnej frakcji politycznej.

Zdarzają się też konflikty z politykami PiS, ale to dlatego, że się nas obawiają, bo jesteśmy bardziej prawicowi. Ale o rozłamie nie ma mowy

- podkreśla w rozmowie z "Polityką" jeden z kandydatów wspieranych przez Jakiego

Do popleczników Patryka Jakiego mają należeć m.in. warszawski radny Jacek Ozdoba (nr 9 w Płocku), były wiceprezydent Opola Janusz Kowalski (nr 3 w Opolu), wiceprzewodnicząca sejmiku podlaskiego Aleksandra Szczudło (nr 28 w Białymstoku), Robert Nowacki (nr 8 w Olsztynie), Mariusz Kałużny (nr 8 w Toruniu), Ireneusz Stachowiak (nr 8 w Bydgoszczy), radny szczeciński Dariusz Matecki oraz wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Więcej o: