Radosław Sikorski o systemie Pegasus: Może być użyty do "niszczenia rywali politycznych"

- Pegasus daje dostęp do wszystkich materiałów, które dana osoba ma na twardych dyskach, w chmurze, w telefonie, w komputerze i tak dalej. To już jest Orwell - powiedział w "Kropce nad i" Radosław Sikorski, eurodeputowany, były szef MSZ i MON.
Zobacz wideo

Informacje o systemie Pegasus od dwóch tygodni rozgrzewają opinię publiczną. Najpierw o technologii, którą ma dysponować CBA, informowali reporterzy "Czarno na białym". Pod wpływem różnych spekulacji i doniesień prasowych Biuro opublikowało wymijający komunikat. "CBA nie zakupiło żadnego 'systemu masowej inwigilacji Polaków'. Pojawiające się w tej sprawie opinie i komentarze są insynuacjami i nie mają poparcia w faktach" - podano w komunikacie. Problem w tym, że Pegasus w cale nie służy do "masowej inwigilacji", a raczej - na co zwracają uwagę specjaliści - do dogłębnej inwigilacji konkretnych osób. System pozwala na wgląd we wszystkie dane na nośnikach i w internecie. 

Radosław Sikorski o Pegasusie: To już jest Orwell

O Pegasusie w "Kropce nad i" mówił Radosław Sikorski, eurodeputowany, były minister obrony narodowej i spraw zagranicznych. - O ile wiem, nie wolno przeszukiwać materiałów wstecz, nawet obywatela, który jest o coś podejrzany. Można za zgodą sądu dokonywać inwigilacji na bieżąco. A Pegasus daje dostęp do wszystkich materiałów, które dana osoba ma na twardych dyskach, w chmurze, w telefonie, w komputerze i tak dalej. To już jest Orwell - powiedział Sikorski. 

Jak twierdzi, technologia może być używana do "niszczenia rywali politycznych". - Władza, tak jak za komuny, mówi "kto jest niewinny, nie ma czego się obawiać". Ostrzegałem przy aferze taśmowej, że politycy będą pierwszymi ofiarami, a potem pójdzie to dalej. Pegasusem można podsłuchiwać obywatela w alkowie i w konfesjonale. Prywatność jest ważna, bo można żyć zgodnie z prawem i jednocześnie chcieć zachować pewne rzeczy dla siebie i swojej rodziny - podkreślił europoseł.

Sikorski przyznał, że inne kraje - choćby USA czy Wielka Brytania - również posiadają swoje systemy inwigilacji. - W Wielkiej Brytanii - podejrzewam - też jestem inwigilowany, ale mam pewność, że władza nie będzie używała tego do gry politycznej, a w Polsce mam pewność, że będzie - stwierdził.

Tomasz Rzymkowski przyznaje, że CBA ma system do "inflitrowania"

To, że polskie służby dysponują Pegasusem, przyznał w czwartek Tomasz Rzymkowski, poseł PiS - Co do systemu informatycznego Pegasus, to muszę stwierdzić, że nastąpiła tu pewna demonizacja. To system rzeczywiście permanentnie inwigilujący poszczególne osoby, ale jednocześnie jest on narzędziem pozostającym w dyspozycji służb specjalnych - powiedział poseł PiS w dziennik.pl. - Zajmuje się nim kilkunastu funkcjonariuszy do tego upoważnionych. Należy podkreślić, że to nie jest system powszechnej inwigilacji. Ma on służyć do infiltrowania osób podejrzewanych o najcięższe przestępstwa w tym terroryzm i chronić obywateli - dodał.

Więcej o:
Komentarze (134)
Radosław Sikorski o systemie Pegasus: Może być użyty do "niszczenia rywali politycznych"
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 57 razy 43

  Jeśli ktoś sądzi, że Pegasus będzie stosowany tylko i wyłącznie do inwigilacji potencjalnych terrorystów, to jest niepoprawnym optymistą.
  Każdy kto choć raz wypowiedział się niepochlebnie o PiSowskiej władzy będzie potencjalnym terrorystą.

 • rybka9915

  Oceniono 39 razy 25

  Malo kto neguje w dzisiejszych czasach sens uzywania systemow tego typu, jednakze pod kontrola cywilna sadow czy tez odpowiednich komisji parlamentarnych.
  W aktualnej Polsce, tak jedno jak i drugie nie sa mozliwe ze wzgledu na spisdzenie sadow i impotencje umyslowa ubeka piotrowicza i jemu podobnych.

 • pisdum-dyrdum

  Oceniono 33 razy 21

  Jak dla mnie, PiS z całą swoją nadętą "ideologią", łotrowską propagandą (inspirowaną metodami Goebbelsa i Machiavellego) i całą podłą praktyką dnia codziennego stanowi SK..WYSYŃSTWO I FARYZEJSTWO NAJGORSZEGO BOLSZEWICKIEGO SORTU !. Zorganizowana Grupa Przestępcza w Ministerstwie (nomen omen) Sprawiedliwości potwierdza, że to DNO I PARĘ METRÓW MUŁU !

 • 2fat

  Oceniono 33 razy 17

  Nie piszecie (ciekawe dlaczego) tego co było najciekawsze w wypowiedzi Sikorskiego. Pegasus to nie oprogramowanie tylko USŁUGA ABONAMENTOWA (ZA KILKADZIESIĄT MILIONÓW ZŁOTYCH ROCZNIE) wywiadowczej firmy izraelskiej która inwigiluje podane telefony OCZYWIŚCIE PRZEKAZUJĄC WSZYSTKO TAKŻE SWOIM SŁUŻBOM. Jesteśmy chlewem dla Shin Bet.

 • 2fat

  Oceniono 26 razy 12

  PiSBolszewia to partia zdrajców.

 • chi-neng

  Oceniono 24 razy 12

  Nie tylko; "może być użyty do "niszczenia rywali politycznych", ale napewno dlatego zostal zakupiony i do tego stosowany.

 • c.t.k

  Oceniono 12 razy 8

  Od konfesionału to już są inni specjaliści.
  Jak znam życie, to chłopaki obsługujące "Pegasusa", tak na wszelki wypadek zbierają informacje również na swoich szefów. Jak znam życie po raz drugi, to chłopaki w Izraelu też zbierają informacje

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 16 razy 8

  Pegasus w rękach tej Władzy to już jest podejrzany problem,bo nie ma tam żadnego przestrzegania prawa.

 • 116av

  Oceniono 13 razy 7

  Kto przeciwko Pisowi to przestepca.Wskazane uzycie pegasusa.W 1986 roku rozmawiajac z Polska przez telefon nizbyt uprzejmy glos mowil ;rozmowa kontrolowana ,mozemy przerwac; PIS to BOLSZEWIA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX