Ziobro na komisji musiał wysłuchać krytyki Budki. Chwilę później wiceminister wygłosił listę jego osiągnięć

Trwa posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka dotyczące wniosku o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry. W długim uzasadnieniu Borys Budka przekonywał o politycznej odpowiedzialności ministra sprawiedliwości za aferę z oczernianiem sędziów. - Udaje, że jego zastępca znalazł się w resorcie przypadkowo, został tam zesłany przez opozycję. To był taki niemalże koń trojański - powiedział Budka

W środę wieczorem Sejm będzie głosował nad wnioskiem opozycji o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry. Domaga się tego Koalicja Obywatelska. Bezpośrednim powodem jest tzw. afera Piebiaka, byłego już wiceministra sprawiedliwości, który według publikacji w mediach, miał brać udział w nagonkach na sędziów. Po południu wniosek trafił pod obrady Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 

Komisja zajmuje się wnioskiem o wotum nieufności dla Ziobry

- Bezpośrednim powodem tego wniosku była tzw. afera hejterska, czy fabryka hejtu - jak media określają ministerstwo sprawiedliwości - mówił w uzasadnieniu przed komisją Borys Budka.

Jak dodał, afera "jest sprawą bulwersującą, która nigdy w historii III RP nie miała miejsca". - Pod okiem bezpośredniego zastępcy ministra sprawiedliwości działała zorganizowana grupa zajmująca się hejtem, atakowaniem niezawisłych sędziów, którzy wbrew linii ministerstwa i partii rządzącej ośmielali się atakować tzw. reformę wymiaru sprawiedliwości - stwierdził. - Polityczna odpowiedzialność jest oczywista - dodał. Budka w swoim wystąpieniu przypominał, że Zbigniew Ziobro domagał się dymisji Zbigniewa Ćwiąkalskiego, gdy w 2009 r. w zakładzie karnym doszło do samobójstwa mordercy Krzysztofa Olewnika.

Budka o reakcji Ziobry na aferę Piebiaka: Chowa głowę w piasek

Według posła PO w sprawie ostatniej afery Ziobro chowa "chowa głowę w piasek". - Udaje, ze jego zastępca znalazł się w resorcie przypadkowo, został tam zesłany przez opozycję. To był taki niemalże koń trojański i tylko dzięki szybkiej reakcji nieomylnego ministra sprawiedliwości doszło do jego zwolnienia. Nawet, jeśli przyjąć te tłumaczenia, to tym bardziej świadczy o tym, że w ministerstwie sprawiedliwości na najwyższym stanowisku znalazła się osoba nieodpowiedzialna. Dlatego, że powołała na swojego zastępce osobę, której nie znała - podnosił Budka.

Polityk przypomniał, że w marcu tego roku Prokuratura Regionalna w Katowicach zabezpieczyli materiały, które mogły być obciążające dla Łukasza Piebiaka. - Czy ktokolwiek z państwa na tej sali jest w stanie uwierzyć, ze minister sprawiedliwości, który jest także prokuratorem generalnym, nie wiedział, że w materiałach zajętych przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach znajdują się informacje, mogące obciążać jego bezpośredniego zastępcę? Jeżeli jest tak, że nie miał wiedzy w tej sprawie, to wówczas powinien zostać zdymisjonowany jako prokurator generalny - konkludował Budka.

Wiceminister: Ubolewam, że tu kawy nie ma

Na komisji obecne jest całe kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym Zbigniew Ziobro. Szef resortu stwierdził, że Budka nie mówił merytorycznie. Obrony Ziobry podjął się jego zastępca Michał Wójcik. Ten zaczął od pokpiwania z Budki. - Ubolewam, że tu kawy nie ma, bo pan poseł Budka prawie mnie uśpił, nie przekazał niczego merytorycznego - powiedział Wójcik. Stwierdził, że opozycja wykorzystuje wniosek o wotum nieufności jako pretekst do ataku na jego szefa. Wójcik wymieniał wszystkie osiągnięcia rządzonego przez Ziobrę resorty - od walki z wyłudzeniami VAT-owskimi, przez utworzenie tzw. rejestru pedofilów czy prace komisji weryfikacyjnej. 

Wójcik, odnosząc się do sprawy nagonki na sędziów, stwierdził, że doszło do "podziału w środowisku sędziowskim i konfrontacji". - Część sędziów, którzy byli atakowani, uległa emocjom i na prywatnych forach użyła słów, które paść nie powinny. Ze strony ministra Zbigniewa Ziobry została podjęta natychmiastowa decyzja o dymisji wiceministra, nie przesądzając o winie - mówił wiceminister. 

Po nim do uzasadnienia wniosku odniósł się Bogdan Święczkowski. Prokurator krajowy komentował zastrzeżenia opozycji dotyczące działań śledczych ws. śmierci Dawida Kosteckiego i tzw. afery podkarpackiej. Święczkowski podkreślał, że zgony w więzieniach było objęte śledztwem i ustalone zostały przyczyny śmierci. - Jest mi przykro, że były minister sprawiedliwości opowiada takie rzeczy, uzasadniając wniosek o wotum nieufności. Mówi nieprawdę - powiedział.

Więcej o:
Komentarze (113)
Ziobro na komisji musiał wysłuchać krytyki Budki. Chwilę później wiceminister wygłosił listę jego osiągnięć
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 50 razy 38

  Piebiaka Ziobrze opozycja podrzuciła, a Kostecki popełnił samobójstwo bo się go wszyscy w więzieniu bali.
  Większych krętaczy jak pisiorki to świat nie widział.

 • czechy11

  Oceniono 40 razy 30

  Ziobro nie ma żadnych osiągnięć. Odpowiada za przestępcze ustawy, stworzenie mafijnej siatki, dewastacje wszystkiego czego się dotknął i ukrywanie przestępstw własnych oraz funkcjonariuszy władzy.

 • kazek100

  Oceniono 31 razy 25

  Akurat Budka mówił merytorycznie. Wójcik bredził o kawie, bo merytorycznie nic nie potrafił powiedzieć.

 • wicipinski

  Oceniono 30 razy 22

  Zaprawdę powiadam ci Zbyszek. nim kur zapieje, po trzykroć się mnie zaprzesz.
  Tylko rozmodlony lud pisowski może tak łgać. Nauczyli się od biskupów.

 • glencok

  Oceniono 32 razy 22

  A to wyprowadzanie dokumentów z sądów i prokuratur na opornych sędziów to nie jest przypadkiem karalne i nie podpada pod paragraf? Można tak po prostu udostępnić dokumenty komuś kto je potem oddaje dziennikarzom?

 • tcas

  Oceniono 30 razy 22

  ZBYSZEK Zerem jest i tyle.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 28 razy 20

  Zaparłam się w fotelu i obejrzałam całe to posiedzenie Komisji wstydu,takich "kretactw" wiceministrów Sprawiedliwości i Fałszu,dawno nie słyszałam.Statystyka spraw prokuratorskich i oskarżeń wygranych i przegranych...tylko potwierdzają upolitycxnienie tego resortu hańby. Amen.

 • cleryka

  Oceniono 18 razy 16

  Bardzo dobre wystąpienie posła PO b.ministra Sprawiedliwości Borysa Budki,ale w tle kamera pokazała w sali Sejmu,przed głosowaniemposła Cymańskiego w słuchawkach na uszach z muzyką i pajacującego jak zawsze. skandal! Jeśli ktoś zagłosuje na tego Pajaca,to będzie przeciwko Państwu Prawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX