To Ryszard Terlecki wnioskował o przerwanie ostatniego posiedzenia Sejmu. "Plan wymyślony w głowie prezesa PiS"

Posłowie opozycji są oburzeni przyjęciem wniosku Ryszarda Terleckiego o przerwanie ostatniego posiedzenia Sejmu i przeniesienie go na październik. Cezary Tomczyk uważa, że jest to wybieg zastosowany przez partię Jarosława Kaczyńskiego, by po wyborach nie oddawać władzy, nawet jeśli miałoby to nastąpić wbrew decyzji Polaków.
Zobacz wideo

Wiadomo już, kto wystąpił do Prezydium Sejmu z wnioskiem, aby ostatnie posiedzenie zostało przerwane 11 września i miało swój ciąg dalszy w dniach 15-16 października, czyli w powyborczy poniedziałek i wtorek.

- Wniosek jest na piśmie złożony do Prezydium Sejmu. Ja w imieniu klubu parlamentarnego PiS go podpisałem - przyznał się w rozmowie z dziennikarzami Ryszard Terlecki, cytowany przez Wirtualną Polskę. Pytany o powody stwierdził, że kampania wyborcza jest w tym roku wyjątkowo krótka, "a demokracja wymaga, żeby posłowie mogli przedstawić swoje dokonania i programy swoich partii".

Opozycja: PiS chce zabrać Polakom wolne wybory

Posłowie Koalicji Obywatelskiej, Sławomir Nitras oraz Cezary Tomczyk, uważają, że mamy do czynienia z precedensem parlamentarnym. Według nich PiS tak naprawdę obawia się wyników jesiennych wyborów i za wszelką cenę, nawet bezprawnie, chce utrzymać się przy władzy. Dlatego już po głosowaniu zamierza zebrać parlament w starym składzie - co rzeczywiście wydarzyło się dotąd miejsca w historii Sejmu. 

- To jest sytuacja bardzo niebezpieczna, wyjątkowa, która rodzi wiele pytań. A na samym końcu jest jakiś plan, który został wymyślony w głowie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, plan, który zakłada ewentualność przegranej. Plan, który gdzieś na samym końcu może się skończyć bardzo źle, który może zawierać w sobie również antydemokratyczne działania, bo ci ludzie są zdolni do wszystkiego - mówi Cezary Tomczyk w rozmowie z Onetem, dodając, że "rząd PiS zastanawia się nad tym, jak zabrać Polakom wolne wybory".

Koalicja Obywatelska: To najważniejsze wybory od 1989

Posłowie Tomczyk oraz Nitras apelują do Polaków, aby 13 października poszli do urn, by odsunąć PiS od władzy. Twierdzą, że to najważniejsze wybory od 1989 roku, ponieważ zadecydują o tym, kto będzie dzierżył w Polsce władzę przez najbliższe 10 lat. 

Sławomir Nitras wysunął tezę, że za decyzjami kolejnych marszałków Sejmu - najpierw Marka Kuchcińskiego, potem Elżbiety Witek - stoi prezes PiS. To w jego głowie zrodził się "szalony plan" kontynuowania prac starego Sejmu w powyborczy poniedziałek.

Elżbieta Witek: posłowie chcą być teraz z wyborcami

Marszałek Sejmu zdecydowała, że pomimo protestów opozycji przychyli się do wniosku Ryszarda Terleckiego, zaś harmonogram prac Sejmu zaplanowany na najbliższe dni zostanie przeniesiony w niezmienionym kształcie na 15-16 października. Parlamentarzyści zaś "chcą być teraz ze swoimi wyborcami" i należy im to umożliwić. Według niej niektórzy posłowie opozycji poparli pomysł skrócenia posiedzenia, nie chciała jednak ujawnić, którzy konkretnie.

Więcej o:
Komentarze (190)
To Ryszard Terlecki wnioskował o przerwanie ostatniego posiedzenia Sejmu. "Plan wymyślony w głowie prezesa PiS"
Zaloguj się
 • goldberg

  Oceniono 84 razy 74

  To już nawet nie jest państwo z mchu i paproci, to zwyczajnie państwo z gówna. Spełnienie najskrytszych snów Putina.
  To co robią z tą krainą to nawet nie jest burdel - w burdelu w końcu obowiązują jakieś zasady.

 • alfred.ziemniak

  Oceniono 76 razy 68

  Po przegranych wyborach przegłosują ustawę o nieważności wyborów. Proste.

 • baska_w5

  Oceniono 65 razy 57

  Posłowie otrzymują wysokie diety poselskie za pracę w Sejmie a nie za prowadzenie kampanii wyborczej. Poza tym uważam, że kampania jest tylko pretekstem do przerwania obrad. Za tym kryją się inne, niekoniecznie uczciwe i konstytucyjne przesłanki.

 • jackanapes

  Oceniono 55 razy 47

  Gdy rozum śpi budzą się takie Terleckie.
  Mało ładne, mocno miałkie, gotowe wejść w zad dla garści srebrników.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 54 razy 46

  ...Teraz leci w TVN relacja z posiedzenia komisji w spr. odwołania min.i gen prok. Z.Ziobry. Tyle kłamstw z ust jego zastępców,a tak na prawdę tak właśnie wygląda demokracja za Rządów PiS,podobna istnieje już u Łukaszenki.

 • mark6

  Oceniono 54 razy 42

  PiSowska KLOAKA może się przeliczyć!
  To, że ludzie wyjdą na ulice nie ulega wątpliwości. Jest to JEDYNY sposób na wytępienie tej PiSowskiej zarazy.
  Oni dobrowolnie władzy nigdy nie oddadzą bo wiedzą co ich czeka.

 • zamani

  Oceniono 40 razy 32

  Gorszym od złamania prawa jest jego lekceważenie i instrumentalne traktowanie, gdyż pokazuje społeczeństwu, jak ono to prawo może traktować. Skutki tego będą rozległe i niestety, będą miały tendencję do rozprzestrzeniania się na inne obszary życia społecznego. Kto tego nie zrozumie, przykłada ręki do niszczenia Polski, choć gębę ma pełną zapewnień o patriotyzmie i miłości do Ojczyzny.

 • junk92508

  Oceniono 38 razy 30

  To powrót do tradycji Liberum Veto.

  Ruski pachołek z Nowogrodzkiej wie lepiej - Sejm jest zbędny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX