Doradca prezydenta tłumaczy słowa prezesa PiS: Były przeciwko małżeństwom jednopłciowym, a nie rozwodom

- Jarosław Kaczyński podziwia heroizm tych samotnych rodziców, którzy wzięli na swoje barki wychowanie dzieci (...) i jego komentarz nie jest skierowany przeciwko rozwodom, przeciwko samotnym rodzicom - powiedział prof. Andrzej Zybertowicz. Zaznaczył, że prezes PiS, mówiąc, że rodzina to kobieta, mężczyzna i dzieci w związku stałym, sprzeciwił się małżeństwom jednopłciowym.

Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konwencji PiS powiedział:

Rodzinę widzimy tak, jak tutaj, jedna kobieta, jeden mężczyzna w stałym związku i ich dzieci.

"Jarosław Kaczyński podziwia samotnych rodziców"

Słowa te skomentował w programie "Kropka nad i" w TVN 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślił on, że wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego nie była skierowana przeciwko rozwodnikom czy samotnym rodzicom. 

- Jarosław Kaczyński podziwia heroizm tych samotnych rodziców, którzy wzięli na swoje barki wychowanie dzieci - stwierdził prof. Andrzej Zybertowicz. - Słowa te były skierowane przeciwko koncepcji małżeństw jednopłciowych i przeciwko przyznawaniu tym małżeństwom uprawnień do adopcji dzieci - tłumaczył.

Aleksander Smolar: Kaczyński chce narzucić tradycyjną wizję rodziny i społeczeństwa

Do wypowiedzi prezesa PiS odniósł się również prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar. Przyznał on, że Jarosław Kaczyński z pewnością nie chciał potępić np. samotnych matek. Zauważył jednak, że prezes PiS "przedstawił pewien model nie tylko rodziny, ale narodu, państwa".

Odwołał się również do słów wypowiedzianych przez Jarosława Kaczyńskiego na tej samej konwencji, który stwierdził, że poza Kościołem jest tylko nihilizm. 

Zobacz wideo

- To jest pewna rygorystyczna wizja jednostki, rodziny, społeczeństwa i tę wizję, [o której] można powiedzieć, że to jest tradycyjna wizja Kościoła katolickiego, Jarosław Kaczyński chce społeczeństwu narzucić jako taką zasadę dyrektywną - ocenił Aleksander Smolar.

Według prof. Andrzeja Zybertowicza dla Jarosława Kaczyńskiego liczy się to, jak Polacy oceniają rolę chrześcijaństwa w dziejach Polski. - Ktoś, kto nie docenia tej roli dla polskości, to zaprzecza tej roli - podkreślił.

Więcej o: